Jak dbać o zęby dziecka?

2017-12-01 7:00
Mycie zębów
Autor: thinkstockphotos.com

Pierwszy ząbek niemowlaka to wydarzenie, któremu kibicuje cała rodzina. Do pierwszych urodzin niemowlę będzie miało jeszcze kilka zębów. Jak i czym czyścić oraz jak dbać o zęby dziecka, by w przyszłości były piękne, mocne i zdrowe?

Zęby mleczne są dużo słabiej zmineralizowane (czyli utwardzone) niż zęby stałe, dlatego są bardziej podatne na rozwój próchnicy. Ale nie ma co liczyć na to, że kiedy wypadną, problem rozwiąże się sam, bo bakterie powodujące próchnicę z mlecznych zębów przenoszą się na stałe. Więcej – jeśli chory mleczak wypadnie lub zostanie wyrwany za wcześnie, pozostałe wypełniają tę lukę, zaburzając układ szczęki i żuchwy. Wtedy dla wyrzynających się zębów stałych brakuje miejsca i zaczynają się tłoczyć, krzywo rosnąc. Dziecko z zaniedbanymi mleczakami może mieć też osłabioną odporność, złe wyniki badań krwi oraz stany podgorączkowe.

Myj ząbki dziecka... zanim się pojawią

Aby twoje maleństwo za kilka lat nie podzieliło losu dzieci, których mleczaki zaatakowała próchnica, zacznij dbać o pierwsze zęby niemowlaka, zanim jeszcze się pojawią. Bo choć nie są one jeszcze widoczne, to ich zawiązki są już w buzi, przykryte dziąsłami. Już od narodzin powinniśmy regularnie, przynajmniej dwa razy dziennie, przemywać dziąsła bobasa gazikiem namoczonym letnią przegotowaną wodą. Taki zabieg pomoże usunąć z dziąseł i całej jamy ustnej resztki mleka czy kaszki oraz bakterie. Jest naprawdę prosty: wilgotny wacik nawijamy sobie na palec wskazujący i bardzo delikatnie przecieramy najpierw jedno, potem drugie dziąsło na całej długości (do każdego dziąsła używamy osobnego wacika). Ząbki przemywamy w ten sposób również wtedy, gdy malec zaczyna ząbkować – dopóki nie wyrżnie się pierwszy ząbek. Po kilku dniach od momentu jego pojawienia się zmieniamy taktykę czyszczenia – dziąsła i pierwszego mleczaka należy już czyścić szczoteczką z bardzo miękkim, delikatnym włosiem. Może to być szczoteczka nakładana na palec rodzica albo miniaturowa wersja sprzętu dla dorosłych. Ważne, by używać wyłącznie szczoteczek przeznaczonych dla najmłodszych, które wielkością dopasowane są do rozmiarów dziecięcej buzi.

Szczotkowanie musi być delikatne – unikamy silnego tarcia,  by nie sprawić dziecku bólu i nie uszkodzić szkliwa. Dziąsła masujemy tak jak wcześniej wacikiem, ząbek czyścimy po obu stronach ruchami wymiatającymi, od dziąseł w kierunku korony. Takie szczotkowanie nie tylko skutecznie usunie z ząbka resztki jedzenia, ale też zapewni dziecku masaż dziąseł obolałych z powodu ząbkowania. Jeśli dziecku bardzo doskwiera ból przy wyrzynaniu zabków stosuj delikatne metody lagodznie bólu: podawaj dziecku chłodne gryzaczki, które swym działaniem przypominają łagodne znieczulenie miejscowe. Można zastosować też delikatne środki farmakologiczne, ale tylko takie o łagodnym działaniu, zawierające w swoim składzie naturalne składniki, bez substancji dodatkowych.

materiał partnera

Pasta do zębów dla dziecka

Przez kilka pierwszych dni szczotkowania czyścimy zęby niemowlaka wodą (można do tego celu użyć łagodnego roztworu rumianku). Kiedy malec zaakceptuje już szczoteczkę, zaczynamy nakładać na nią minimalną ilość pasty do zębów.

Z fluorem czy bez? Zdania ekspertów są podzielone. Niektórzy zalecają, by już pierwszy ząbek myć pastą z zawartością fluoru (nie większą jednak niż 500 ppm – informację o zawartości fluoru znajdziemy na opakowaniu pasty). Inni radzą, by do czasu, aż dziecko nie nauczy się poprawnie wypluwać pasty, stosować preparat bez fluoru. Dlaczego? Fluor znajduje się w powietrzu, wodzie, niektórych produktach spożywczych, np. żółtkach jaj i cielęcinie, mleku, mące, ziemniakach. Problem pojawia się, gdy organizm dostaje go za dużo. Na przykład wówczas, kiedy dziecko połyka pastę w całości, zamiast ją wypluć i starannie wypłukać usta – a niespełna roczny malec nie jest przecież w stanie tego zrobić. Zdarza się więc, że przez dłuższy czas maluchy wraz z połykaną pastą przyjmują dawki fluoru niezdrowe dla ich organizmu – grozi to m.in. odwapnieniem kości i niedoborami magnezu.

Jaką pastę wybrać, miętową czy owocową? Tu również zdania są podzielone. Są dentyści, którzy radzą, by pierwsza pasta miała smak owocowy, bo taką malec łatwiej zaakceptuje. Inni zdecydowanie radzą miętową, wychodząc z założenia, że owocowa pasta utrudnia proces uczenia dziecka, aby nadmiar pasty wypluwało – to tak jakby uczyć je wypluwać truskawki lub banany.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów

Aby dziecko myło zęby z radością, należy mu tę czynność przedstawić w pozytywnym świetle. Dlatego dobrze, by, w miarę możliwości, rodzic szczotkował zęby razem z nim. Dzięki temu ich mycie będzie dla dziecka czymś naturalnym, co towarzyszyło mu w życiu od samego początku. Takiemu wspólnemu myciu może też towarzyszyć odpowiednia oprawa muzyczna. W internecie i na płytach dostępnych jest mnóstwo "zębowych" przebojów, z piosenką "Szczotka, Pasta, Kubek, Ciepła Woda" słynnych Fasolek na czele. Jej odtwarzanie można ustawić na dokładnie dwie minuty, czyli tyle, ile powinna trwać jedna sesja mycia zębów.

Nie warto straszyć dziecka, popsutymi ząbkami ani dentystą. Nie opłaca się też obdarowywanie dziecka nagrodami po każdym myciu zębów. Przyzwyczai się ono do tego, że to nie taka zwykła czynność, tylko wyjątkowa, za którą zawsze coś otrzymuje. Łatwiej będzie mu również odmówić: "dziś nie umyję zębów, raz nie dostanę nagrody, trudno". Nie oznacza to jednak, że dbanie o higienę jamy ustnej nie może się odbywać bez pewnych ceremoniałów. Warto wspólnie chodzić do sklepu i razem kupować pastę do zębów dla dzieci i kolejne szczoteczki. Wybór jest ogromny, dostępne modele szczoteczek zachwycają kolorami i wzorami - również z bohaterami ulubionych przez dzieci bajek - a pasty - smakami (co ciekawe, nie ma pasty do zębów o smaku czekoladowym, by nie przyzwyczajać dziecka do niego).

Istnieją również książeczki, opowiadające dzieciom o sprawach związanych z zębami i specjalne filmiki edukacyjne. Dobrym, niedrogim i prostym w realizacji pomysłem jest umieszczenie w miejscu dostępnym dla dziecka specjalnego kalendarza, w którym pociech będzie zaznaczać odpowiednia datę, za każdym razem, kiedy umyje ząbki. Przykłady takich kalendarzy zamieszczamy poniżej wraz z plikami pdf do wydrukowania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, czy w ciąży można zaszczepić się przeciwko grypie oraz jakie pozycje porodowe przyspieszają przejście dziecka przez kanał rodny. Przeczytaj również o tym, co przysługuje studiującej mamie i kiedy dziecko jest gotowe do siadania

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 11/19
KOMENTARZE
Aneta Otylacz
|

Trzeba pamiętać o systematyczności, delikatnym włosiu szczoteczki, najlepsze są te z curenu, z czasem warto wprowadzi delikatną pastę, no i kupować odpowiednie gryzaki itd. Ja zamawiam tego typu produkty na super uśmiech, mają spory wybór i wszystko sprawdzone, dobre i bezpieczne dla dzieci.