Syrop na kaszel dla dziecka: jak wybierać syrop na kaszel suchy i mokry

2014-12-16 18:13 Katarzyna Hubicz, konsultacja: dr n. med. Hanna Orłowska, pediatra z Centrum Medycznego Enel-med, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej
syrop na kaszel
Autor: _archiwum-murator|Mariusz Bykowski Kiedy kaszel u dziecka się nasila, staje się uporczywy, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem.

Gdy dziecko kaszle, syrop jest naturalnym wyborem. Prawidłowo dobrany syrop na kaszel szybciej pomoże wygrać z infekcją. Jak działa syrop na kaszel suchy, a jak na kaszel mokry.

Syropów na kaszel przeznaczonych do stosowania u dzieci jest w aptekach mnóstwo. Jednak to, który z syropów na kaszel dostanie chore niemowlę, nie może być kwestią przypadku. Syropy na kaszel dla dzieci dzieli się według efektu, jaki ma dać ich stosowanie. Dlatego kuracja będzie skuteczna tylko wtedy, gdy syrop na kaszel będzie prawidłowo dobrany do problemu, a ty będziesz go podawać zgodnie z zaleceniami pediatry lub wskazówkami, jakie znajdują się w ulotce. Jakie rodzaje syropów na kaszel dostępne są w aptekach?

Syrop na kaszel dla dziecka: kaszel suchy

Syropy na kaszel suchy zmniejszają albo wręcz hamują odruch kaszlu, co jest korzystne wówczas, kiedy kaszel jest suchy i męczy dziecko. Są różne rodzaje syropów przeciwkaszlowych. Do łagodniejszych należy syrop prawoślazowy czy syrop na kaszel z babki lancetowatej. Silniej działające syropy lepiej skonsultować z lekarzem. Najczęściej syropy na kaszel suchy działają na ośrodek kaszlu zlokalizowany w ośrodkowym układzie nerwowym, toteż po ich zastosowaniu dla wyzwolenia odruchu kaszlu potrzebny jest silniejszy bodziec. Leki przeciwkaszlowe stosuje się przez krótki czas (najwyżej dwa, trzy dni), a u dzieci poniżej 3. roku życia wyłącznie na zalecenie lekarza. Lekarz może zalecić taki preparat tylko w wyjątkowej sytuacji, gdy uzna, że jest on naprawdę niezbędny – np. gdy suchy kaszel tak bardzo męczy male dziecko, że nie jest on w stanie jeść, spać ani normalnie funkcjonować. Jeśli specjalista nie poda ci konkretnej nazwy preparatu, kupując syrop na kaszel w aptece zaznacz, w jakim wieku jest dziecko. Zazwyczaj leki tego typu podawane są na początku infekcji, gdy dopiero się ona rozwija, albo w okresie powrotu do zdrowia, gdy śluzówka jest podrażniona po długotrwałej infekcji. Przeciwwskazaniem do ich stosowania syropu na kaszel suchy jest obecność wydzieliny w drogach oddechowych dziecka. Zatrzymanie odruchu kaszlowego może skutkować zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych, czego efektem może być nasilenie się procesów zapalnych czy dławienie się wydzieliną.

Syropy dla dziecka na kaszel mokry: wykrztuśne i rozrzedzające wydzielinę

Syropy na kaszel mokry stosuje się wówczas, gdy kaszel jest produktywny, to znaczy dziecko odkasłuje wydzielinę, która powstaje w efekcie procesu zapalnego, jaki toczy się w drogach oddechowych. Są to zarówno syropy na kaszel roślinne, typowo wykrztuśne, które pomagają pozbyć się wydzieliny (np. tymiankowy czy sosnowy), jak i takie, które rozrzedzają gęstą wydzielinę i nasilają odruch kaszlu, dzięki czemu łatwiej pozbyć się jej z organizmu. W tej drugiej grupie znajdują się m.in. syropy na kaszel na bazie ambroksolu lub chlorowodorku bromheksydyny. Składniki te sprawiają, że wydzielina staje się bardziej płynna, a więc rzęskom wyściełającym śluzówki układu oddechowego łatwiej jest ją usunąć. Syropów tego typu nie podaje się po godzinie 17, bo duża ilość wydzieliny, którą trzeba odkrztusić, może utrudniać spokojny sen.

>> Kaszel u dziecka: mokry, suchy, szczekający... Sposoby na różne rodzaje kaszlu >>

Ziołowe syropy na kaszel dla dzieci: łagodzą ból gardła, ułatwiają odkrztuszanie

Syropy ziołowe na kaszel dla dzieci łagodzą podrażnienia błony śluzowej, a jednocześnie wspierają proces powrotu do zdrowia. Niektóre syropy są też alternatywą dla leków wykrztuśnych, których składnikami są substancje chemiczne. W skład syropów ziołowych wchodzą kombinacje ziół i roślin, takich jak:

  • babka lancetowata – zmniejsza przekrwienie błon śluzowych gardła, działa przeciwzapalnie w jamie ustnej
  • bluszcz – działa wykrztuśnie i rozkurczająco na oskrzela
  • dziewanna – osłania i działa wykrztuśnie
  • cebula – działa przeciwzapalnie
  • prawoślaz – łagodzi kaszel, działa łagodząco na śluzówkę gardła i jamy ustnej
  • tymianek – rozrzedza zalegającą wydzielinę, ułatwia odkrztuszanie, łagodzi podrażnione błony śluzowe
  • podbiał – powleka cienką warstwą śluzówkę jamy ustnej i gardła, łagodzi kaszel, zmniejsza podrażnienia
  • porost islandzki – tworzy na błonie śluzowej ochronną warstwę nawilżającą i koi podrażnione gardło
  • młode pędy świerku – nawilżają błonę śluzową, pomagają usuwać zalegającą wydzielinę, korzystnie wpływają też na zatoki przynosowe.

Wiele syropów ziołowych na kaszel ma w składzie również propolis (czyli kit, wytwarzany przez pszczoły, który kolorem i lepkością zbliżony jest do miodu) lub miód, które ułatwiają oddychanie, łagodzą podrażnione błony śluzowe. To cenne składniki, trzeba tylko pamiętać, że syropy na kaszel z dodatkiem miodu można podawać tylko dzieciom, które nie są na niego uczulone. Kupując syrop ziołowy, trzeba zwrócić uwagę na różne składniki dodatkowe, którymi mogą być alkohol, sztuczne barwniki, konserwanty, aromaty. Lepiej wybrać taki syrop na kaszel dla dzieci, który nie zawiera tych substancji.

Tego nie rób

Warto pamiętać, że syropów przeciwkaszlowych nie podaje się w tym samym okresie co syropów wykrztuśnych lub rozrzedzających wydzielinę. Jednoczesne hamowanie odruchu kaszlu i rozrzedzanie wydzieliny, która nie jest regularnie wykasływana, może doprowadzić do niebezpiecznego nagromadzenia się śluzu w drogach oddechowych.

 

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020
KOMENTARZE