Sól, cukier i przyprawy w diecie dziecka. Czy można solić i słodzić potrawy dla niemowląt?

2012-11-27 17:13

Sól, cukier i przyprawy w posiłkach dla dzieci? Zastanawiasz się, czy nie posolić czy posłodzić posiłku dziecka? Wydaje ci się, że potrawy dla niemowląt – czy to ze słoiczka, czy przygotowywane w domu – są zbyt mdłe? Dowiedz się, czy i kiedy warto włączyć sól, cukier i przyprawy do diety dziecka.

Dania dla dzieci
Autor: _photos.com|photos.com Zdrowe dania dla dzieci można przygotowywać w szybki, niedrogi i smaczny sposób.

Spis treści

  1. Sól w diecie dziecka
  2. Cukier w diecie dziecka
  3. Przyprawy w diecie dziecka
  4. Polecamy wideo: ulewanie u niemowląt - przyczyny i zapobieganie.

Zupki, obiadki i inne potrawy dla niemowląt mogą ci się wydawać bez smaku, a deserki mało słodkie. Warto jednak pamiętać, że niemowlę ma zupełnie inne potrzeby niż dorosły, a smak to kwestia przyzwyczajenia. Niemowlak ma bardzo wyostrzony smak, dlatego w ciągu pierwszych miesięcy życia smakuje mu mdła zupka albo zupełnie nieprzyprawiony obiadek.

>> Jak wprowadzac zboża do diety niemowlaka?

Sól w diecie dziecka

Jeśli musisz, możesz zacząć dodawać sól do posiłków dziecka po 10. miesiącu życia. Ale zastanów się, czy naprawdę jest ona niezbędna. Sól znajduje się w wielu produktach (wodzie, pieczywie, warzywach, niektórych owocach, mięsie, rybach, serach) i ich dodatkowe dosalanie jest już zwykle niepotrzebne. Zapotrzebowanie dziecka na sól jest znikome, w zupełności zaspokaja je mleko matki lub mleko modyfikowane. Substancja ta w nadmiarze może wyrządzić wiele szkód. Badania dowodzą, że nadmiar soli w dzieciństwie ma wpływ na rozwój nadciśnienia tętniczego w późniejszym wieku. Dodając teraz sól do posiłków dziecka, sprawisz, że polubi sól i będzie jej nadużywało, gdy dorośnie.

>> Woda dla niemowlaka: ile wody powinno pic niemowlę?

Cukier w diecie dziecka

Posiłki dla dzieci do 12. miesiąca życia w ogóle nie powinny być dosładzane. Cukier w posiłkach dziecka niszczy zęby i przyzwyczaja je do nadmiernie słodkiego smaku. Po ukończeniu roku dziecku można zacząć podawać miód (wcześniej może on wywołać rzadkie, lecz poważne zatrucie pokarmowe – botulizm). Warto pamiętać jednak, że miód tak samo jak cukier przyczynia się do próchnicy.

Przyprawy w diecie dziecka

Jeśli chcesz dodać daniom dla dziecka trochę smaku, zacznij nie od soli i pieprzu, ale od przypraw ziołowych, które są zdrowsze i nadają potrawom o wiele ciekawszy smak, a także aromat. Dodawaj je w naprawdę niewielkich ilościach.

>> Co powinnaś wiedziec o słoiczkach dla niemowląt?

Przyprawy, których możesz używać w posiłkach dziecka:

Polecamy wideo: ulewanie u niemowląt - przyczyny i zapobieganie.

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza