ZDROWE ODŻYWIANIE. Dlaczego warto jeść 5 porcji warzyw i owoców?

2014-03-17 9:18

To mama ma największy wpływ na żywienie dzieci i to ona najczęściej jest odpowiedzialna za zakupy dla całej rodziny, a także przyrządzanie posiłków - jest swoistym dietetykiem dla całej rodziny. Dlatego ważne, aby wiedziała na czym polega zdrowe odżywianie i jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw i owoców.

Spis treści

  1. Dlaczego zdrowe odżywianie jest ważne?
  2. Co wpływa na spożycie warzyw i owoców?
  3. Jakie owoce i warzywa spożywamy najchętniej?
  4. Jak zachęcić dzieci do zdrowego odżywiania?
  5. Czy zdrowe odżywianie to tylko owoce i warzywa?
  6. Czy każdego dnia można jeść te same warzywa i owoce?

Na polskim rynku już od kilkunastu lat prowadzone są kampanie promujące właściwy styl życia, obejmujące nie tylko troskę o dobrą kondycję fizyczną, ale przede wszystkim prawidłowe, zdrowe odżywianie. Niestety, wiedza na ten temat wzrasta bardzo powoli i nadal wiele matek nie wie jak duży wpływ dla prawidłowego rozwoju dziecka ma spożywanie odpowiedniej ilości warzyw i owoców - "współczesna mama jest zabiegana i choć dba o swoją rodzinę najlepiej jak potrafi, nie zawsze ma czas i możliwości, aby nabyć odpowiednią wiedzę i kosekwentnie modyfikować dietę swojej rodziny. Dlatego kampanie podobne do kampanii "5 porcji warzyw, owoców lub soku" mają wielki sens, bo pomagają nie tylko mamom, ale nam wszystkim zmieniać nawyki żywieniowe w pożądany sposób" - mówi prof. Maria Koziołkiewicz, ekspert kampanii "5 porcji warzyw, owoców lub soku".

Dlaczego zdrowe odżywianie jest ważne?

Zdrowe odżywianie jest ważne nie tylko dla dziecka, ale również dla dorosłych. Nie ważne ile mamy lat - zawsze powinniśmy dbać o to, aby dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych witamin. Warzywa, owoce i soki działają ochronnie na organizm, pomagają utrzymać go w dobrej kondycji, wzmacniają odporność, zawierają witaminy, składniki mineralne, błonnik pokarmowy - wszystko to ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.

Co wpływa na spożycie warzyw i owoców?

Na spożycie warzyw i owoców wpływa bardzo wiele czynników. Przede wszystkim czynniki osobiste, czyli preferencje smakowe, świadomość zdrowotna i podejmowana profilaktyka. Ponadto udowodniono, że zdrowe odżywianie jest szczególnie ważne dla osób z wyższym wykształceniem - zazwyczaj mają one większą świadomość dotyczącą nawyków żywieniowych, a także większe możliwości finansowe. Dużą rolę odgrywa również płeć - zdecydowanie więcej warzyw i owoców spożywają kobiety niż mężczyźni.

Jakie owoce i warzywa spożywamy najchętniej?

W Polsce to jakbłka i banany są najczęściej wybierane przez mamy i ich dzieci. Jeśli chodzi o warzywa - zdecydowanie królują pomidory, ogórki i marchewki. Coraz więcej kobiet zdaje sobie sprawę, że zdrowa żywność ma zbawienny wpływ na zdrowie ich i ich dzieci. Wśród matek wzrósł odsetek zwolenniczek spożywania owoców w postaci dżemu, soku i sałatki owocowej. Nadal chętnie sięgają po surowe i gotowane warzywa. Natomiast dzieci - niezmiennie od wielu lat najchętniej jedzą warzywa w postaci zupy. Zmiany jakie zachodzą w sposobie odżywiania Polaków są zadowalające - coraz chętniej sięgamy po sałaty, cukinię, paprykę i bakłażany.

Jak zachęcić dzieci do zdrowego odżywiania?

Dziecko każdego dnia powinno zjadać 3 porcje warzyw i 2 porcje owoców. Z pewnością każda mama wie, jak trudno przekonać dziecko, że zdrowe odżywianie ma pozytywny wpływ na jego rozwój i samopoczucie. Pewnie nie jeden raz zastanawiałaś się jakich trików użyć, aby maluch nabrał odpowiednich nawyków żywieniowych. Mamy tu szeroki "wachlarz" możliwości! Jak radzi prof. Koziołkiewicz "mądry rodzic przemyca owocowo-warzywne porcje w postaci lubianej przez dziecko. Jeśli nasza pociecha lubi zupy, to miksujemy w zupach różne warzywa, także te mniej lubiane. Jeśli natomiast dziecko lubi owoce w formie surowej, nie zapominajmy o włożeniu ich do plecaka każdego dnia, także w postaci sałatki. Warto sięgnąć po 100 proc. sok, to kolejna, a jednocześnie praktyczna forma podania owoców i warzyw! Nasz cel jest ważny, bo chodzi o dobrą kondycję kolejnego pokolenia Polaków". Kolejnym sposobem, aby zachęcić dzieci do zdrowego odżywiania jest użycie podstępu! Dziewczynki bardzo często naśladują swoje ulubione gwiazdy, a te z kolei najczęściej promują zdrowy tryb życia. Warto wspomnieć o tym dziecku, a być może przyczyni się do jego częstszego sięgania po owoce i warzywa. Natomiast chłopcy najczęściej zapatrzeni są w sportowców - warto ich poinformować, że ich idole swoją kondycję i sprawność fizyczną zawdzięczają przede wszystkim zdrowemu odżywianiu.

Pamiętajmy, dzieci starają się naśladować nie tylko swoich idoli, ale również, a może przede wszystkim, swoich rodziców. Dajmy im dobry przykład! Kanapki na talerzach maluchów wcale nie muszą być nudne - układaj warzywa tak, aby tworzyły roześmiane buźki czy ulubione postaci z kreskówek. Dobrym rozwiązaniem jest również zrobienie owocowego koktajlu dla całej rodziny - maluch będzie wiedział, że nie tylko on musi jeść warzywa i owoce.

Czy zdrowe odżywianie to tylko owoce i warzywa?

Jedną zalecaną porcję warzyw i owoców spokojnie możesz zastąpić 100 proc. sokiem! Jak podkreśla Barbara Groele ze Stowarzyszenia KUPS (Krajowa Unia Producentów Soków) "100 proc. sok to źródło witamin i składników mineralnych i z powodzeniem możemy nim zastępować jedną z 5 zalecanych dziennie porcji warzyw i owoców. Przecież to forma najbliższa świeżym warzywom i owocom, a ponadto dostępna w poręcznym i wygodnym opakowaniu, tak lubianym przez dzieci, zwłaszcza w wieku szkolnym".

Czy każdego dnia można jeść te same warzywa i owoce?

Jeśli zależy nam na zdrowym odżywianiu i dostarczaniu organizmowi niezbędnych witamin i składników mineralnych, dieta powinna być jak najbardziej zróżnicowana. Jedząc każdego dnia te same produkty, nie dostarczamy organizmowi pełnego "wachlarza" niezbędnych składników diety. Im bardziej dieta jest urozmaicona, tym więcej korzystnych substancji dostarczamy organizmowi. Dobrym rozwiązaniem jest zastąpienie jednej porcji warzyw czy owoców sokiem warzywnym, owocowym, bądź warzywno - owocowym.

Kampania "5 porcji warzyw, owoców lub soku" jest projektem informacyjno - promocyjnym o charakterze prospołecznym. Głównym jej celem jest propagowanie właściwego stylu życia - dbanie o prawidłową, zbilansowaną dietę, bogatą w odpowiednie porcje owoców, warzyw lub soku.

Aktualna edycja kampanii będzie trwała do września 2014 r. , a jej inicjatorem jest Stowarzyszenie KUPS.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza