Jakie są przedmioty w szkole podstawowej? Wykaz przedmiotów w szkole podstawowej

2023-07-13 13:38

Wyodrębnione przedmioty pojawiają się dopiero w klasie 4. szkoły podstawowej. Wcześniej, w klasach 1-3, uczniowie mają zintegrowane przedmioty w ramach edukacji wczesnoszkolnej. Czego zatem będzie się uczyć dziecko w poszczególnych klasach podstawówki?

przedmioty w szkole podstawowej
Autor: Getty Images Jakie przedmioty są nauczane w szkole podstawowej?

W 4. klasie szkoły podstawowej pojawiają się przedmioty, z którymi uczniowie wcześniej nie mieli do czynienia. Później, w kolejnych etapach edukacji, część przedmiotów znika, by pojawić się mogły kolejne. Zmieniają się też zakresy godzin obowiązujących z danego przedmiotu. Czego uczyć się będą dzieci w 4. klasie podstawówki, a czego gdy pójdą do klasy 5. i kolejnych klas szkoły podstawowej?

Spis treści

  1. Przedmioty w szkole podstawowej
  2. Przedmioty obowiązkowe w szkole podstawowej
  3. Przedmioty ścisłe w szkole podstawowej
  4. Przedmioty humanistyczne w szkole podstawowej
  5. Przedmioty nieobowiązkowe w szkole podstawowej
Jak zachęcić kobiety do badań?

Przedmioty w szkole podstawowej

Zakres przedmiotów w klasach 4-8 szkoły podstawowej stopniowo się rozszerza. Zmienia się także liczba godzin do zrealizowania z poszczególnych przedmiotów. Jak to wygląda w kolejnych klasach szkoły podstawowej? Dokładne informacje znajdziecie w naszych artykułach opisujących szczegółowo zakres materiału dla wszystkich klas podstawówki.

Przedmioty w szkole podstawowej w klasach 1-3

Przedmioty w szkole podstawowej w klasie 4

Przedmioty w szkole podstawowej w klasie 5

Przedmioty w szkole podstawowej w klasie 6

Przedmioty w szkole podstawowej w klasie 7

Przedmioty w szkole podstawowej w klasie 8

Przedmioty obowiązkowe w szkole podstawowej

Do obowiązkowych przedmiotów w szkole podstawowej należą oczywiście matematyka, język polski, historia, przyroda, informatyka, plastyka, technika, muzyka, informatyka i zajęcia z wychowawcą, nazywane potocznie "godziną wychowawczą" oraz W-F. W kolejnych klasach przyroda zamienia się w przedmioty takie jak geografia i biologia. Pod koniec edukacji w szkole podstawowej pojawiają się też fizyka i chemia. 

Przedmioty ścisłe w szkole podstawowej

Przedmioty ścisłe w szkole podstawowej wprowadzane są stopniowo. Na etapie edukacji wczesnoszkolnej pojawia się matematyka i nauki przyrodnicze. Dopiero w 5. klasie szkoły podstawowej przyroda zamieniona zostaje na biologię i geografię. Od klasy 7. zaś obowiązywać zaczyna także fizyka i chemia. 

Przedmioty humanistyczne w szkole podstawowej

Przedmioty humanistyczne już od początku nauczane są w pełnym zakresie. Język polski, plastyka, czy muzyka obowiązują uczniów już na etapie edukacji wczesnoszkolnej. Historia z kolei pojawia się stosunkowo wcześnie bo już w 4. klasie. 

Przedmioty nieobowiązkowe w szkole podstawowej

Do przedmiotów nieobowiązkowych w podstawówce zaliczyć można religię i etykę. Uczeń może uczęszczać na jedne z tych zajęć, ale także na obydwa lub na żadne z nich. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza