Koniec roku szkolnego - kiedy zaczynają się wakacje w 2018 roku?

2018-01-04 10:20

Koniec roku szkolnego to data, której wyczekuje każdy uczeń, nawet ten najpilniejszy. Sprawdź, kiedy kończy się rok szkolny 2017/2018? Ile dni wolnych od szkoły było w kalendarzu szkolnym 2017/2018?

test-wiedzy-wczesnoszkolnej
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Kiedy koniec roku szkolnego 2018?
  2. Koniec roku szkolnego 2018 – kto o tym decyduje?
  3. Co oznacza koniec roku szkolnego 2018?
  4. Koniec roku szkolnego 2018 dla maturzystów
  5. Koniec roku szkolnego 2018 – jak świętować?
  6. Kiedy zaczynają się wakacje 2018?
  7. Wakacje 2018 – ostatnia szansa na poprawienie ocen

Rozpoczęcie każdego kolejnego roku szkolnego to zarówno dla dzieci, jak i rodziców spore wyzwanie. Przygotowując się do nauki w szkole uczniowie jednocześnie sprawdzają, jak wygląda kalendarz dni wolnych na dany rok. W końcu nawet najpilniejszy uczeń potrzebuje chwili wytchnienia i odpoczynku od nauki.

Kiedy koniec roku szkolnego 2018?

Wakacje 2018 będą jednymi z dłuższych. Wszystko dlatego, że zgodnie z opracowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kalendarzem roku szkolnego, ostatni dzień edukacji przypadnie 22 czerwca 2018 roku, czyli 6 dni wcześniej niż np. w roku 2014. Tym samym oficjalny początek wakacji 2018 nastąpi 23 czerwca, a przerwa od zajęć dydaktyczno-wychowawczych potrwa do 31 sierpnia 2018 roku.

Zobacz:

Podziękowania dla nauczyciela - życzenia dla nauczyciela na koniec roku

Prezent dla nauczyciela - pomysły na prezenty na zakończenie roku szkolnego

Wakacje 2018 - kiedy się zaczynają?

Kalendarz roku szkolnego: dni wolne w roku szkolnym 2017/2018

Koniec roku szkolnego 2018 – kto o tym decyduje?

Koniec roku szkolnego to data określona w specjalnym kalendarzu roku szkolnego, którego opracowaniem zajmuje się Ministerstwo Edukacji Narodowej. Według Rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 roku w sprawie organizacji roku szkolnego, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach powinny się kończyć w najbliższy piątek po 20 czerwca. Oznacza to, że zakończenie roku szkolnego nigdy nie odbędzie się wcześniej (o ile nie zmieni się odpowiednia ustawa).

Co oznacza koniec roku szkolnego 2018?

Zakończenie roku szkolnego to nie tylko oznaka rozpoczynających się wakacji. To przede wszystkim moment, gdy dziecko otrzymuje potwierdzenie zdobytej wiedzy. Dzieci, które spełniły wymogi określone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i opanowały materiał obowiązujący w danej klasie, otrzymują klasyfikację do następnego etapu edukacji. Najlepsi uczniowie są dodatkowo wyróżnieni np. czerwonym paskiem na świadectwie. Ci, którzy nie opanowali wiedzy od nich wymaganej w bieżącym roku szkolnym, nie otrzymują promocji, co wiąże się z powtarzaniem przez nich klasy.

Koniec roku szkolnego 2018 dla maturzystów

Nie wszyscy będą mieć w tym roku tyle samo wakacji. Niektórzy będą się nimi cieszyć dłużej nawet o dwa miesiące. Koniec roku szkolnego 2018 wcześniej będą świętować uczniowie z ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Ich edukacja szkolna zakończy się 27 kwietnia 2018 roku, choć nie będzie tak od razu oznaczało to wakacji. Uczniowie ci podejdą bowiem jeszcze do egzaminów wieńczących ich dotychczasową edukację np. egzaminów maturalnych czy egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Najdłuższymi wakacjami będą mogli się cieszyć uczniowie, którzy będą kontynuować edukację w szkołach wyższych, bo tam rok akademicki zaczyna się dopiero w październiku.

Koniec roku szkolnego 2018 – jak świętować?

Tradycją każdej szkoły w Polsce jest uroczyste świętowanie zakończenia roku szkolnego. Zwykle jest to apel szkolny z udziałem wszystkich uczniów oraz grona pedagogicznego, po którym rozdawane uczniom są świadectwa ukończenia odpowiedniej klasy. Najlepszym i wyróżniającym się uczniom rozdawane są również nagrody. Prezent na zakończenie roku w ramach podziękowań otrzymują od uczniów też nauczyciele. Na tym jednak świętowanie nie musi się kończyć. Rodzice, chcąc nagrodzić swoje dzieci kończące rok szkolny, mogą sprawić, by ten dzień był wyjątkowy. Można zabrać dziecko na lody lub do restauracji na obiad, pójść z nim do kina lub pojechać w inne rozrywkowe miejsce np. do sali zabaw. Coraz częściej jednak rodzice wybierają świętowanie zakończenia roku szkolnego w większym gronie np. organizując spotkanie lub wyjazd wraz z innymi rodzicami dzieci chodzącymi do tej samej klasy. To nie tylko duża frajda dla dzieci, ale również świetny pomysł na rodzicielską integrację.

Kiedy zaczynają się wakacje 2018?

Wakacje 2018 będą jednymi z dłuższych. Wszystko dlatego, że zgodnie z opracowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kalendarzem roku szkolnego, ostatni dzień edukacji przypadnie 22 czerwca 2018 roku, czyli 6 dni wcześniej niż np. w roku 2014. Tym samym oficjalny początek wakacji 2018 nastąpi 23 czerwca, a przerwa od zajęć dydaktyczno-wychowawczych potrwa do 31 sierpnia 2018 roku.

Wakacje 2018 – ostatnia szansa na poprawienie ocen

Wakacje nie dla wszystkich mogą być jednak okazją do laby. Część uczniów decyduje się bowiem podejść w lecie do tzw. egzaminów poprawkowych. To ostatnia szansa, by poprawić niedostateczne oceny otrzymane na zakończenie roku szkolnego 2018 i zyskać tym samym promocję do kolejnej klasy. Kto ma szansę na poprawkę? Do egzaminu poprawkowego może podejść każdy uczeń, który na koniec roku otrzymał jedną lub dwie oceny niedostateczne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Z możliwości poprawek korzystają również maturzyści, którzy nie zdali matury z jednego przedmiotu (część ustna lub pisemna). Mają oni 7 dni od daty otrzymania wyników matury na złożenie woli podejścia do egzaminu poprawkowego. Egzamin poprawkowy dla maturzystów odbędzie się 21 sierpnia 2018 roku (część pisemna) i 22 sierpnia (część ustna).

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza