Oczyszczacze powietrza obowiązkowe w warszawskich przedszkolach. Rośliny antysmogowe już nie wystarczają

Oczyszczacze powietrza
Autor: thinkstockphotos.com

Oczyszczacze powietrza trafią do państwowych przedszkoli w Warszawie. Władze stolicy podjęły taką decyzję ze względu na zalegający nad miastem smog. Jak działają oczyszczacze powietrza?

Oczyszczacze powietrza pojawią się w przedszkolach w Warszawie. Jakiś czas temu urządzenia zainstalowano w żłobkach. Umożliwiają niemowlętom i małym dzieciom oddychanie powietrzem wolnym od zanieczyszczeń, pyłów i bakterii. Teraz władze stolicy podjęły decyzję, że oczyszczacze powietrza trzeba zainstalować również w przedszkolach.

Oczyszczacze powietrza w warszawskich przedszkolach

Władze Warszawy chcą przeznaczyć na zakup oczyszczaczy powietrza 1,24 miliona złotych. Urządzenia jeszcze w tym roku zostaną zainstalowane w 117 placówkach, które wytypowało Biuro Ochrony Środowiska. BOŚ brał pod uwagę głównie lokalizację przedszkoli - oczyszczacze powietrza trafią do placówek położonych blisko ruchliwych ulic oraz tych, które znajdują się przy domach jednorodzinnych.

Oczyszczacze powietrza: gdzie zostaną zainstalowane?

W Śródmieściu będzie to 20 placówek, na Mokotowie 17, na Pradze Południe 16, na Woli 8. Po 7 oczyszczaczy trafi na Pragę Południe oraz Targawek, 6 na Bielany, Ochotę i Żoliborz. Łącznie oczyszczacze zostaną zainstalowane w 620 salach przedszkolnych. Każdy oczyszczacz kosztuje około 2 tysięcy złotych.

 

Jak działają oczyszczacze powietrza?

Oczyszczacze powietrza działają w prosty sposób: zasysają zanieczyszczone powietrze i wysysają je wolne od pyłu i bakterii. Szybko i skutecznie oczyszczają powietrze w pomieszczeniu od szkodliwych substancji. Dobre oczyszczacze powietrza odfiltrowują również kurz, roztocza, grzyby, pleśnie oraz alergeny, np. sierść zwierząt. Nie dopuszczają, by znajdujące się w powietrzu czynniki osiadały na meblach i tkaninach, dzięki czemu przyczyniają się do poprawy samopoczucia u alergików.

Czytaj również: Dziecko ciągle kaszle? To może być wina powietrza w mieszkaniu

Domowy oczyszczacz powietrza

Czy warto kupić domowy oczyszczacz powietrza? Jeśli my bądź nasze dziecko cierpi na alergie lub astmę, mieszkamy w dużym ośrodku miejskim - warto to rozważyć. Domowy oczyszczacz powietrza może poprawić jakość powietrza w naszym mieszkaniu i wyelminować sezonowe katary. To szczególnie istotne dla rodziców, którzy w sezonie wiosennym i jesiennym często przez długie tygodnie walczą z katarem u dzieci. Dobry oczyszczacz powietrza nie jest tanim zakupem - ceny zaczynają się od 1500 złotych w góre. Będzie jednak inwestycją na lata.

Czytaj też: 5 genialnych sposobów nawilżania powietrza w domu

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

Jeśli zastanawiamy się nad zakupem oczyszczacza powietrza, rozważmy kupno urządzenia z nawilżaczem. W sezonie grzewczym powietrze w domach jest suche, co zwiększa ryzyko infekcji - śluzówka nosa i gardła jest wysuszona, przez co łatwiej zapadamy na choroby gardła i dróg oddechowych. Mogą pojawić się również problemy ze skórą i oczami. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem pozwoli nam kompleksowo zadbać o powietrze w mieszkaniu, oczyści je i nawilży, co zwiększy komfort oddychania i wyeliminuje ryzyko infekcji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE