Szkoła międzynarodowa: na czym polega nauka w szkole międzynarodowej?

Szkoła międzynarodowa
Autor: Getty Images

Szkoła brytyjska, amerykańska, francuska – choć mają różny program, łączy je jedno: są tzw. szkołami międzynarodowymi. Oznacza to, że nauka w nich wygląda inaczej, niż w zwykłych polskich podstawówkach czy liceach. Czym są szkoły międzynarodowe, ile kosztuje nauka w szkole międzynarodowej i czy warto posyłać dziecko do szkoły międzynarodowej?

Szkoły międzynarodowe to potoczne określenie szkół - najczęściej prywatnych - w których nauka we wszystkich klasach odbywa się w języku obcym (zwykle jest to język angielski). Nie obowiązuje w nich ani polska podstawa programowa (program nauczania ułożony jest zgodnie z wymogami zagranicznego ministerstwa oświaty - brytyjskiego, amerykańskiego, francuskiego), ani też polski system oceniania.

Jednak zgodnie z polską ustawą o systemie oświaty, szkoły takie mają obowiązek prowadzenia lekcji podstaw języka polskiego dla dzieci z zagranicy. A jeśli uczęszczają do nich nie tylko dzieci zagranicznych dyplomatów czy pracowników zagranicznych korporacji, ale także uczniowie polscy, szkoły te – dla tych ostatnich dzieci - muszą również wprowadzić możliwość nauki języka polskiego oraz podstaw geografii i historii Polski.

Warto wiedzieć, że szkoły międzynarodowe to nie to samo, co szkoły dwujęzyczne. Szkoły międzynarodowe to najczęściej szkoły prywatne, tymczasem szkoły dwujęzyczne są i prywatne, i państwowe. Uczniowie uczęszczający do szkół dwujęzycznych uczą się zaś według polskiej podstawy programowej, jednak lekcje prowadzone są w dwóch językach: polskim i wybranym obcym.

Jakie są rodzaje szkół międzynarodowych?

W Polsce funkcjonuje bardzo dużo prywatnych szkół międzynarodowych: najczęściej spotykane są szkoły brytyjskie, francuskie, niemieckie, amerykańskie, czy rosyjskie, rzadziej szkoły kanadyjskie czy japońskie. Są to zarówno szkoły podstawowe, jak i szkoły średnie - licea ogólnokształcące.

Uczęszczają do nich przeważnie dzieci pochodzące z innych krajów, których rodzicom zależy na tym, by po powrocie do ojczyzny bez przeszkód (i konieczności powtarzania roku) mogły kontynuować edukację w rodzimych placówkach edukacyjnych i wedle obowiązującego w danym kraju programu.

Warto jednak wiedzieć, że wiele działających w Polsce szkół międzynarodowych łączy w swojej ofercie różne programy edukacyjne i podstawy programowe, często też wprowadza do nich inne elementy edukacyjne, choćby program IB - International Baccalaureate, czyli międzynarodową maturę.

Jak wygląda nauka w szkole międzynarodowej?

Do szkół i klas międzynarodowych uczęszczają przeważnie obcokrajowcy, a lekcje w szkole międzynarodowej prowadzone są wyłącznie w języku obcym. Jeżeli do szkoły uczęszcza choć jeden uczeń z Polski, po polsku uczy się on podstaw historii i geografii naszego kraju, a także języka polskiego. Niektóre szkoły międzynarodowe w języku polskim prowadzą również część zajęć, np. lekcje matematyki. Reszta zależy od rodzaju szkoły.

Przykładowo w Amerykańskiej Szkole Podstawowej w Gdyni na pięciu uczniów przypada jeden nauczyciel, który dba o to, by dzieci miały możliwość wszechstronnego rozwoju, a uczniowie nie są uczeni rozwiązywania testów, lecz wspólnego dążenia do celu i znajdowania najlepszych rozwiązań. Z kolei w Brytyjskiej Szkole w Warszawie uczniowie (już od 3. roku życia) zdobywają wiedzę zgodnie z programem Ministerstwa Edukacji Zjednoczonego Królestwa.

W – również warszawskiej – International European School uczniowie uczą się wg dwóch równolegle prowadzonych programów edukacji: polskiego i brytyjskiego. Językiem wykładowym jest język angielski, a edukację kończy międzynarodowa matura. Każda z tych szkół ma również własny system oceniania.

Jakie są zalety i wady szkół międzynarodowych?

  • Dla polskich uczniów nauka w szkołach międzynarodowych ma swoje zalety i wady. Do zalet z pewnością należy zaliczyć znakomitą znajomość języka obcego, potwierdzoną stosownym certyfikatem (zwykle angielskiego, choć nie jest to regułą, gdyż wiele placówek oferuje również uczniom możliwość poznania innych języków – francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego).
  • Ponieważ w jednej klasie spotykają się uczniowie z całego świata i z różnych grup etnicznych, czy kulturowych, dzieci w naturalny sposób uczą się tolerancji, poznają nowe kultury, zwyczaje.
  • W szkołach jest bardzo dużo zajęć dodatkowych, dzięki czemu każdy uczeń może rozwijać swoje zainteresowania.
  • Większość takich szkół oferuje również bardzo wysoki poziom nauki (do potwierdzają wysokie wyniki, jakie osiągają ich uczniowie w międzynarodowych testach sprawdzających ich wiedzę, w tym w programie IB (międzynarodowa matura). Nauka w międzynarodowej szkole średniej jest przepustką do studiów w Wielkiej Brytanii czy w USA.

Minusem zaś niewątpliwie są koszty: za naukę w szkołach międzynarodowych w Polsce trzeba zapłacić średnio około 2-3 tys. zł miesięcznie, a czesne w szkołach uznawanych za najlepsze wynosi rocznie nawet 60 tys. zł.

To warto sprawdzić

Zapisując dziecko do szkoły międzynarodowej warto upewnić się, że oprócz możliwości uczenia się w języku obcym zyska ono również możliwość zdania międzynarodowej matury International Baccalaureate Diploma (IBD). Edukację IB oferuje wiele – ale nie wszystkie – takich szkół.

Edukacja w systemie IB na poziomie podstawowym prowadzona jest już od przedszkola i wtedy ma na celu przyzwyczajenie dziecka do konkretnego sposobu uczenia się. Na poziomie średnim zaś obejmuje dwuletni program nauczania na poziomie liceum ogólnokształcącego (zawsze w języku obcym) i kończy się międzynarodowym egzaminem maturalnym. By szkoła mogła oferować możliwość nauki w tym systemie, musi mieć akredytację International Baccalaureate Organization.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE