Za szkolne wycieczki zapłaci MEN, nawet w 100 proc. Ale jest haczyk

2024-05-31 14:21

Szkolne wycieczki to nierzadko spory wydatek, a portfele rodziców nadwyrężają nie tylko te kilkudniowe wyjazdy, ale i jednodniowe wyprawy. "Podróże z klasą" to propozycja MEN, związana z dofinansowaniem wycieczek. W grę wchodzi nie tylko symboliczna kwota, ale i całkowite sfinansowanie wyjazdu.

Za szkolne wycieczki zapłaci MEN, nawet w 100 proc. Ale jest haczyk
Autor: Getty Images Za szkolne wycieczki zapłaci MEN, nawet w 100 proc. Ale jest haczyk

Niedawno na wydatki związane ze szkolnymi wycieczkami narzekała nasza czytelniczka. Przeczytaj: Nauczycielka wymyśliła wycieczkę za 200 zł na jeden dzień. "Wyłudza pieniądze". Im dłuższy wyjazd, tym więcej środków trzeba na niego przeznaczyć. Dofinansowanie można uzyskać np. z funduszu szkolnej rady rodziców, ale nie każdy może liczyć na wsparcie. Nawet, jeśli naprawdę nie możemy pozwolić sobie na taki wydatek, mamy opory przed wypełnieniem wniosku i przyznaniu się przed społecznością szkolną, że nas nie stać.

Przedsięwzięcie "Podróże z klasą" to dofinansowanie wycieczek szkolnych, również tych dłuższych, pięciodniowych. Szkoły mogą uzyskać nawet całkowite finansowanie wyjazdu, ważne jednak, aby wycieczka obejmowała konkretne punkty.

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Dofinansowanie do szkolnych wycieczek. Warunki

Aby uzyskać dofinansowanie, w programie wycieczki musi zostać uwzględniona wizyta w tzw. punktach edukacyjnych: muzeum, teatrze, centrum nauki, skansenie itp. Liczba punktów, które należy odwiedzić, zmienia się w zależności od czasu trwania wycieczki. To:

  • w przypadku wycieczki dwudniowej - co najmniej dwa punkty edukacyjne,
  • w przypadku wycieczki trzydniowej - co najmniej trzy punkty edukacyjne,
  • w przypadku wycieczki czterodniowej - co najmniej czterech punktów edukacyjnych,
  • w przypadku wycieczki pięciodniowej - co najmniej pięciu punktów edukacyjnych.

Danego dnia należy odwiedzić minimum jeden punkt. Co istotne, konkretne miejsca wybiera organizator wycieczki, nie są one z góry narzucone.

Celem przedsięwzięcia jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także urozmaicić zajęcia edukacyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu kultury, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki, stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym

- czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Przeczytaj także: Na szkolnej wycieczce szukali potwora pod łóżkiem. Znaleźli coś innego, zaalarmowano policję

Ile pieniędzy można otrzymać?

Przedsięwzięcie zakłada nawet całkowite sfinansowanie wyjazdu. To maksymalnie:

  • do 20 tys. zł wycieczkę dwudniową,
  • do 30 tys. zł, wycieczkę trzydniową,
  • do 40 tys. zł, wycieczkę czterodniową,
  • do 50 tys. zł wycieczkę pięciodniową.

Z pieniędzy można sfinansować m.in. koszty przejazdu, bilety wstępu, zakwaterowanie, wyżywienie czy ubezpieczenie. Wycieczka może się odbyć przy udziale co najmniej 10 uczniów, a łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia uczestnika wycieczki nie może przekroczyć kwoty 250 zł na dobę.

Warto zaznaczyć także, że jeśli dotacja w 100 proc. finansuje wyjazd, nie jest potrzebny wkład własny, jednak z dofinansowania nie można opłacić prowizji, pobieranej np. przez biuro turystyczne.

Przeczytaj także: Jak napisać sprawozdanie z wycieczki szkolnej?

Kiedy początek przedsięwzięcia "Podróże z klasą"?

Wnioski (od organów prowadzących szkoły, dokumentów nie składają np. rodzice) będą przyjmowane od 19 czerwca, a wyjazdy mają być organizowane od września do 15 grudnia. Do kogo powędrują pieniądze? Kluczowa jest data złożenia wniosku, pieniądze będą przyznawane do momentu wyczerpania środków. W 2024 r. to 60 mln zł.

Przeczytaj także: 5 grzechów głównych rodziców. W ten sposób koncertowo rozwalamy relacje

QUIZ PRL: Szkoła w czasach PRL-u. Jeśli chodziliście, musicie to pamiętać!

Pytanie 1 z 15
Autorem „Elementarza” był:
Quizu o PRL- Szkoła