Strajk nauczycieli - co zrobić z dzieckiem?

2019-04-16 16:14

Strajk nauczycieli jest niemal pewny. Jeśli Związek Nauczycielstwa Polskiego nie dogada się z rządem, od 8 kwietnia 2019 r. szkoły i przedszkola mogą zostać zamknięte. Co zrobić z dzieckiem, gdy nauczyciele strajkują?

strajk nauczycieli

i

Autor: Getty images

Spis treści

  1. Zajęcia zastępcze w szkole
  2. Zwolnienie na dziecko
  3. Urlop na żądanie
  4. Zajęcia poza szkołą

Nie wiadomo, jak długo potrwa strajk nauczycieli, nie wiadomo też, ile szkół ostatecznie weźmie w nim udział, ponieważ dane są sprzeczne – ZNP mówi o prawie 80 proc. placówek, MEN – o ok.  60 proc. Wstępne założenia są jednak takie, że liczba otwartych placówek w okresie strajku będzie niewielka.

Spis streści:

  1. Zajęcia zastępcze w szkole
  2. Zwolnienie na dziecko
  3. Urlop na żądanie
  4. Zajęcia poza szkołą

Według przepisów, dyrektor szkoły lub przedszkola ma obowiązek zapewnić podopiecznym opiekę na terenie placówki. Jeśli nie jest w stanie tego zrobić, np. z powodu braku kadry, musi zgłosić ten fakt do gminy lub innego organu prowadzącego szkołę.

Bez względu na to, jaki zasięg będzie miał strajk nauczycieli, warto przygotować się na taką ewentualność. Co zrobić z dzieckiem, gdy nauczyciele strajkują?

Czytaj: Lista przedszkoli w Warszawie Śródmieściu

Zajęcia zastępcze w szkole

Wiele placówek, nawet tych, które przystępują do strajku zapewnia dzieciom opiekę w świetlicy. Prowadzone są one przez pracowników, którzy nie strajkują. Warto sprawdzić w szkole, czy daje ona taką możliwość. Nawet, jeśli dziecko nie będzie miało normalnych lekcji, to jednak spędzi czas pod opieką nauczycieli, w bezpiecznym i znanym sobie miejscu.

Zwolnienie na dziecko

Rodzic, którego dziecko nie może uczęszczać do przedszkola lub szkoły z powody jej nagłego zamknięcia (informacja musi być podana później niż 7 dni przed zamknięciem) ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Dotyczy to rodziców dzieci poniżej 8 roku życia. To taki sam zasiłek, jaki przysługuje w sytuacji choroby dziecka, dlatego pracownik otrzymuje wówczas 80 proc. wynagrodzenia.

Aby skorzystać z zasiłku opiekuńczego rodzic powinien złożyć:

  • oświadczenie o zamknięciu placówki
  • wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego (Z–15A).

Warto pamiętać, że każdy rodzic ma prawo do 60 dni nieobecności w pracy i pobierania zasiłku w takiej sytuacji, jaką jest m.in. strajk nauczycieli.

Czytaj: L4 NA DZIECKO: kiedy jest przyznawane zwolnienie lekarskie na dziecko?

Urlop na żądanie

Jeśli nie chcesz tracić 20 proc. wynagrodzenia, które odbierane jest w przypadku pobierania zasiłku opiekuńczego, możesz wziąć urlop na żądanie. Pracownikowi zatrudnionemu na etacie przysługuje prawo do 4 dni urlopu na żądanie, czyli niezgłaszanej i nieuzgadnianej wcześniej nieobecności. Pracodawca musi udzielić zgody na taki urlop, jeśli został powiadomiony o nim najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. 

Zajęcia poza szkołą

Szkoły, które przystępują do strajku są wspierane przez instytucje samorządowe. Organizują one zajęcia w bibliotekach, domach kultury czy w ośrodkach sportowych. Ich lista znajduje się na stronach urzędów miast (np. http://edukacja.um.warszawa.pl/dla-ucznia-i-rodzica/informacje-dla-rodzicow-w-zwiazku-z-planowanym-strajkiem/21512-bezplatna-oferta) lub w placówkach. Zajęcia te są bezpłatne lub płatne symboliczne kwoty, np. 1 zł.

Czytaj:

Skarga na nauczyciela - kiedy warto ją złożyć?

Zabawy dla dzieci w domu. Kreatywne zabawy z dzieckiem bez telewizora

Do akcji włączają się również muzea, teatry i inne placówki kulturalne, jak Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie, Centrum Nauki Kopernik, Pałac Młodzieży, wrocławski Ogród Zoologiczny czy Gdański Instytut Kultury. W wielu miastach organizowane są również płatne zajęcia i warsztaty oraz tzw. półkolonie, które trwać będą w okresie strajku nauczycieli. 

Czy twoje dziecko ma problemy z nauką?
Pytanie 1 z 10
Czy dziecko z własnej inicjatywy rozpoczyna odrabianie lekcji?
Zdjęcie