Zapisałam syna na 6-dniowe kolonie za 2 tys. Ukryte koszty mnie dobiły

2024-01-15 8:10

36-letnia Aleksandra zaskoczona została wysokimi kosztami zapisania syna na kolonię zimową, które przekroczyły jej oczekiwania budżetowe. Dodatkowe wydatki na specjalne aktywności i potrzebny sprzęt istotnie nadwyrężyły jej środki finansowe. "Wydałam dodatkowy tysiąc na kolonie zimowe syna. Gdybym wiedziała wcześniej, nie zapisałabym go" – ubolewa matka, rozważając strategie zarządzania budżetem rodzinnym w kontekście wydatków na dzieci.

Syn jedzie na zimowe kolonie sportowe. Dodatkowe koszty zrujnowały mój budżet
Autor: Getty Images Syn jedzie na zimowe kolonie sportowe. Dodatkowe koszty zrujnowały mój budżet

Podobno inflacja wyhamowuje, jednak rodzice wciąż nie mają szansy odsapnąć od wydatków. Zapewnienie dzieciom poziomu życia takiego, jak sprzed kilku lat wiąże się z niemałymi wyrzeczeniami i z ogromnym nadszarpywaniem domowego budżetu.

O absurdalnie wysokich kosztach zorganizowanych wyjazdów na ferie zimowe dla dzieci i o dodatkowych wydatkach, jakie się z nimi wiążą pisze do nas Ola, która jest mamą dwójki dzieci. Ma 8-letniego syna i 4-letnią córkę. W liście do naszej redakcji skarży się: "Gdybym miała dwójkę dzieci szkolnych - zbankrutowałabym, albo siedzieliby w dom". 

Dowiedz się też: Obóz zimowy: jak przygotować do niego dziecko? 4 najważniejsze zasady

Spis treści

  1. Rekordowo drogie ferie
  2. Ukryte koszta zimowych obozów
  3. Pracujemy na dwie zmiany
Cięcia w komunikacji miejskiej w Warszawie. Ratusz wprowadza rozkład na ferie

Rekordowo drogie ferie

Zeszłoroczne ferie, według wyliczeń ekonomistów były o 30% droższe niż te z poprzedniego roku. W tym sezonie, zwłaszcza rodzicom, którzy wysyłają dzieci na kolonie zimowe, nie będzie lżej. Głośne dofinansowania w wysokości 900 zł dotyczą jedynie dzieci z rodzin rolniczych. Cała reszta musi jakoś sobie radzić lub zwyczajnie zrezygnować z wyjazdu. 

Nasza czytelniczka Ola, która jest mamą dwójki dzieci, postanowiła jednak zacisnąć pasa pod koniec roku, by uzbierać pieniądze na zimowy wyjazd syna. Jej 8-latek od dwóch lat trenuje judo i marzył o zimowym obozie. Sam wyjazd miał nie należeć do najtańszych, bo za 6 dni, Ola i jej mąż zapłacili 2 tysiące złotych. Dodatkowe atrakcje, które tylko pozornie były w cenie i koszty wyprawki zwaliły ich z nóg.

"Liczyłam, że dam synowi maksymalnie 100 zł kieszonkowego i na tym temat się zakończy. Wszystko miało być przecież w cenie. Jedzenie, atrakcje... Tylko pozornie" - zaczyna swoje wyliczenia mama 8-latka. 

Ukryte koszta zimowych obozów

Okazało się, że oprócz treningów dzieci pojadą też dwa razy na łyżwy, raz do aquaparku i dwa razy na stok. Cena obozu obejmuje jedynie wejście do aquaparku i na lodowisko. Reszta kosztów zaskoczyła ich rodzinę.

"Dodatkowe opłaty to wypożyczenie łyżew, wypożyczenie nart i skipas. Jak to policzyłam to dodatkowe koszty samych atrakcji wyniosą co najmniej 160 zł. Jedni powiedzą, że to niewiele, ale dla nas z dzisiejszą ratą kredytu na mieszkanie oznacza to spore komplikacje" - żali się Ola.

Co gorsza, wyjazd do zaśnieżonej Białki Tatrzańskiej i do aquaparku to też dodatkowe pieniądze, których wcześniej nie policzyła mama 8-latka. Okazało się, że wyrósł on z ocieplanych spodni, ze śniegowców, a do tego z klapek basenowych i slipek. To kolejnych kilkaset złotych, które trzeba doliczyć do kosztów wyjazdu.

"Same głupie spodnie narciarskie kosztowały 250zł. Takie same, tyle że w mniejszym rozmiarze kupowałam dwa lata temu za 150zł. Zaznaczę, że byłam w sklepie outletowym. Regularna cena spodni to 400zł. Świat oszalał" - wylicza mama dwójki. 

Pracujemy na dwie zmiany

W rezultacie nasza czytelniczka żałuje, że zbyt pochopnie zdecydowała się na wyjazd syna. 

"Chciałam w czasie wyjazdu syna zapewnić córce stacjonarne atrakcje. Myślałam, że zmieścimy się w budżecie. Przeznaczyliśmy sobie na ferie dzieci 3 tysiące. Nie uważam, żeby to było mało, a nadal nie starczy. Jakieś wyjście do sali zabaw, na łyżwy, do kina to dla naszej trójki kolejnych kilka stów. Mąż teraz pracuje po nocach, bierze dodatkowe zlecenia, żeby na to zarobić, bo przecież nie chcemy, żeby nasza młodsza była pokrzywdzona. Dodam, że wcześniej wydawało się nam, że jesteśmy klasą średnią, całkiem nieźle sobie radziliśmy. Dziś zarabiając tyle samo, stać nas na o wiele mniej. Mam już serdecznie dość, w tym kraju nie da się godnie żyć" - kończy z goryczą mama dwójki. 

Czekamy na wasze listy
listy kwadrat

Autor: Getty images

Zachęcamy Was do podzielenia się z innymi mamami swoimi przeżyciami. Jeśli czujecie, że chciałybyście coś doradzić innym kobietom lub po prostu opowiedzieć o swoich doświadczeniach, piszcie.

Wysyłajcie listy wchodząc na stronę listydoredakcji.mjakmama24.pl/wspomnienia/

Co miesiąc nagrodzimy 3 najciekawsze listy i opublikujemy je w serwisie mjakmama24.pl.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza