Rodzisz w grudniu? Sprawdź, o czym powinnaś pamiętać

2020-11-30 12:43

Dziecko urodzone w grudniu może z jednej strony być wspaniałym świątecznym prezentem dla rodziców, jednak ciężarne często obawiają się "trafić" z porodem w okres świąteczno - noworoczny. Czy słusznie? O czym trzeba pamiętać i co wziąć pod uwagę, rodząc w grudniu? Podpowiadamy.

Rodzisz w grudniu? Sprawdź, o czym powinnaś pamiętać
Autor: Getty Images

Maluszek, który przychodzi na świat pod koniec roku, to najlepszy prezent świąteczny i noworoczny dla całej rodziny. W grudniu rodzi się najmniej dzieci w porównaniu z pozostałymi jedenastoma miesiącami roku (dużo za to się poczyna). Pociechy grudniowe są zawsze najmłodsze w grupie przedszkolnej i w klasie, dlatego warto od małego budować w nich poczucie własnej wartości, uczyć śmiałości i odwagi.

Spis treści

  1. Święta w ciąży
  2. Zrób wszystko wcześniej
  3. Szybszy poród?
  4. Kupuj przez internet
  5. Pamiętaj o witaminach dla malucha...
  6. ... i kremie ochronnym do jego buzi

Święta w ciąży

Barszcz nieugotowany, pierogi nieulepione, a ty ledwo się ruszasz... Nic dziwnego: w dziewiątym miesiącu ciąży masz już ogromny brzuch i coraz mniej sił. Przede wszystkim odpuść sobie przygotowania do wigilii. Zrób tylko tyle, ile możesz i chcesz. Wykorzystaj świąteczne zamieszanie całej rodziny i usuń się na bok. Schowaj się w pokoju z dobrą książką, przykryj nogi ciepłym kocem, zrób sobie herbatę i spokojnie czekaj na Świętego Mikołaja. Wypoczynek przed porodem to podstawa – potrzebujesz energii, by mieć siłę aktywnie rodzić i znieść trudy związane z przyjściem dziecka na świat.

Czytaj także: Wigilia i Boże Narodzenie. 6 rad, jak przetrwać święta w ciąży

Zrób wszystko wcześniej

Jeśli czytasz to pod koniec listopada lub wcześniej, masz jeszcze trochę czasu do świąt i do porodu. Wykorzystaj to i już teraz załatw wszystko, co możesz. Tuż przed świętami w sklepach będzie panowała gorączka zakupów. To zły czas na kupowanie prezentów gwiazdkowych, ale również na kompletowanie wyprawki dla noworodka. Jeśli czegoś ci jeszcze brakuje z listy rzeczy dla dziecka, koniecznie idź na zakupy już teraz. Kup prezenty dla rodziny i zapakuj je, by potem nie musieć o tym myśleć. Gdy będziesz mieć wszystko gotowe, nie będziesz się stresować przygotowaniami do wigilii ani nadchodzącym porodem.

Czytaj także: Grudniowe imiona - jak dać na imię dziecku urodzonemu w grudniu?

Szybszy poród?

Jeżeli twój termin porodu wypada w samą Wigilię lub w sylwestra, a ty wolałabyś spędzić te dni w domu, a nie na porodówce, możesz spróbować oszukać naturę i przyspieszyć nieco poród. Sprawdzonymi (i bezpiecznymi) sposobami przyspieszającymi akcję porodową, oczywiście w donoszonej ciąży, są sprzątanie i seks. To pierwsze przed świętami i tak pewnie w jakimś stopniu byś robiła, a to drugie... może być przyjemną rozrywką między domowymi obowiązkami! Niestety, nie odkryto jeszcze sposobów na opóźnienie akcji porodowej. Jeśli nie spieszy ci się do rodzenia, po prostu prowadź oszczędny tryb życia i staraj się dużo odpoczywać.

Czytaj także: Co zrobić, żeby szybciej urodzić?

Kupuj przez internet

Z powodu świąt oraz nadchodzącego porodu masz na pewno w planach zakupy. Pamiętaj, że jest coś tak cudownego jak internet. Korzystanie ze sklepów w sieci to idealne rozwiązanie dla przyszłych mam z dużym brzuszkiem i kobiet z noworodkiem przy piersi. Dzięki komputerowi lub smartfonowi możesz kupić prezenty, jedzenie i wyprawkę dla niemowlęcia, nie wychodząc z domu. Unikniesz korków, tłoku, wirusów krążących w sklepach oraz dźwigania. Pamiętaj jednak, że przed świętami czas dostawy może być dłuższy niż zwykle.

Pamiętaj o witaminach dla malucha...

Wychodząc ze szpitala, dostaniesz na pewno zalecenie podawania dziecku witaminy D3 w kroplach. To ważny suplement, którego nie wolno lekceważyć. Witamina ta korzystnie wpływa na odporność, co jest szczególnie istotne w sezonie zimowym, i wspomaga przyswajanie wapnia, który jest niezbędny do rozwoju kości i zębów niemowlęcia. Witamina D działa również na system nerwowy, słuch, łagodzi stany zapalne skóry. W pokarmie kobiecym oraz w mleku modyfikowanym znajdują się niewystarczające ilości tej substancji, dlatego każdy noworodek powinien przyjmować ją każdego dnia w ilości 400 IU (to zwykle jedna kropla preparatu).

Czytaj także: Dawkowanie witaminy D3 u dzieci [NOWE ZALECENIA]

... i kremie ochronnym do jego buzi

Noworodek ma delikatną skórę, która zimą jest dodatkowo narażona na działanie czynników zewnętrznych (suche powietrze w mieszkaniu, wiatr i mróz na dworze). Dlatego już od pierwszych dni życia chroń ją specjalnymi kremami dla najmłodszych dzieci.

Czytaj także: Zimowa pielęgnacja skóry niemowlaka. Jak dbać o skórę niemowlęcia zimą?

Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza