Ballerina Cappuccina i Bombardino Cocodrillo. O co chodzi z brainrotami, o których wciąż mówią dzieci? Gdzie je kupić?

2025-05-27 13:34

...i czy warto to robić? Nie pierwszy raz dziecięca moda rodem z TikToka wykracza daleko poza racjonalny świat dorosłych. Przed Brainrotami rodzic nie ucieknie, choćby chciał. Lepiej więc zrozumieć modę, która opanowała dzieci. O ile w ogóle to możliwe. A więc – o co chodzi z tą całą Balleriną Cappucciną?

Italian Brainrots - o co w nich chodzi?

i

Autor: TikTok/ @brainrot.series0 i @cloudlando Italian Brainrots - o co w nich chodzi?

Włoski świat memów Brainrot opanował nie tylko TikToka. Dzieci śpiewają piosenki o Ballerinie Cappuccinie, rysują Tung Tung Tung Sahura, marzą o dostaniu pluszaka przedstawiającego Bombardino Cocordillo. Jakkolwiek irracjonalny byłby to trend, zawsze będziemy zachęcać rodziców, by starali się zrozumieć świat swoich dorastających pociech. A więc tłumaczymy, choć same nieco gubimy się w tym świecie. O co chodzi z szaloną modą na Italian Brainrots?

Brainroty – co to takiego?

Zacznijmy od samej definicji słowa „brainrot”:

  • brain rot – to po angielsku gnicie mózgu,
  • w slangu z kolei, słowo „brainrot” oznacza treści internetowe, bez określonego znaczenia, celu, ale też niewywołujące bardzo negatywnych skutków, treści tak irracjonalne, że aż zabawne i wciągające.

Czym są Italian Brainrots?

Pierwszym brainrotowym trendem, który opanował cały internet był Skibidi Toilet. To absurdalny serial internetowy stworzony przez Aleksieja Gierasimowa. Fabuła opowiadała o fikcyjnej wojnie między toaletami z ludzkimi głowami a postaciami mającymi urządzenia elektroniczne zamiast głów. Głupie?

Jak się okazuje, era absurdów na tym się nie zakończyła. Italian Brainrots, to seria surrealistycznych memów internetowych, wygenerowanych przez sztuczną inteligencję, o włosko brzmiących nazwach. Postacie to absurdalne połączenia baleriny z filiżanką zamiast głowy, rekina w sportowych butach, czy samolotu z paszczą krokodyla.

Trend swój początek miał w pierwszych miesiącach 2025 roku. Z początku towarzyszył im męski głos, powtarzający bezsensowne słowa, brzmiące jak język włoski.

Z czasem, użytkownicy TikToka zaczęli sami przerabiać trend, tworząc bajki i historyjki z udziałem Italian Brainrots, nagrywając filmiki z rankingami ulubionych postaci, tworząc do nich piosenki i rymowanki.

Italian Brainrots. O co chodzi z Tung Tung Tung Sahur?

O ile większość dzieci z łatwością wytłumaczy, że Ballerina Cappuccina to baletnica z filiżanką zamiast głowy, Tralalelo Tralala to rekin w butach, a Bombardino Cocordillo to pół krokodyl, pół odrzutowiec, to kim jest Tung Tung Tung Sahur?

Jak się okazuje ta postać Italian Branrots opiera się na prawdziwej indonezyjskiej tradycji w okresie Ramadanu, w której ludzie bębnią, aby obudzić innych na posiłek przed świtem. Wersja memowa przedstawia drewnianą figurkę z maczetą w ręku.

Tung Tung Tung Sahur.

i

Autor: archiwum prywatne Tung Tung Tung Sahur wykonany z... rolki po papierze toaletowym.

Gdzie kupić zabawki i gadżety z Brainrotami?

Jakkolwiek nie byłoby to irracjonalne, moda z memów przenosi się do sklepów, a latem z pewnością opanuje stragany. Już dziś wiele dzieci jest na tyle oczarowanyhch Brainrotami, że prosi rodziców o kupno gadżetów z nimi związanych.

Decyzję o konsumpcji tego trendu aż do tego stopnia pozostawiamy rodzicom, ale dla poszukujących zabawek w sieci mamy małe zestawienie gadżetów z Italian Brainrots.

  1. Ballerina Cappucina, t-shirt, escobart.pl, ok. 50 zł
  2. Tung Tung Sahur, figurka, Allegro, ok. 60 zł
  3. Brainrot, kardy o gry w Piotrusia, gandalf.com.pl, ok. 6 zł
  4. Ballerina Cappucina, kubek, alexgrawer.pl, 40 zł
  5. Bombardino Cocordillo, brelok, Allegro, ok. 18 zł
  6. Tralalelo Tralala, pluszak, Allegro, ok. 55 zł
  7. Cappucino Assassino, brelok, partyumarty.pl, 12 zł
Gdzie kupić zabawki z Italian Brainrots?

i

Autor: Canva & Mjakmama24.pl Gdzie kupić zabawki z Italian Brainrots?

Czy brainroty są szkodliwe?

Z definicji i założenia, Italian Brainrots nie są szkodliwe, a jednak sama specyfika współczesnego sposobu korzystania z internetu już tak.

Badanie opublikowane w magazynie World Psychiatry w 2019 r. przyjrzało się aktywności mózgu podczas konsumpcji internetu. Wnioski są niepokojące.

Wysoki poziom korzystania z Internetu i intensywnego wykonywania wielu zadań jednocześnie przez media są powiązane ze zmniejszeniem ilości istoty szarej w obszarach przedczołowych

— stwierdzono w badaniu.

Inne, nowsze badanie z 2023 r. dotyczące korzystania z internetu, opublikowane w World Journal of Psychiatry również wskazuje na zmniejszenie ilości istoty szarej. Co więcej, naukowcy podkreślają też takie działania, jak:

„nieprawidłowa aktywność funkcjonalna obszarów mózgu związanych z uzależnieniem od nagrody” i „aktywacja obszarów mózgu związanych z kompulsywnym pragnieniem i impulsywnością”.

Ta treść jest częścią płatnej współpracy z Google w celu promowania Google Trends.

Hejt w przedszkolu i szkole - Plac Zabaw odc. 1