Twoje dziecko ma problem z wysokim podporem? Te ćwiczenia mu pomogą

2022-03-21 22:12

Wysoki podpór to umiejętność, która polega na tym, że niemowlę podczas leżenia na brzuchu podpiera się na wyprostowanych rączkach. To kluczowe do opanowania zadanie, by dziecko mogło "pójść dalej" - przyjąć pozycję czworaczą, raczkować, a potem samodzielnie usiąść. Bywa jednak, że z różnych powodów, niemowlę ma problem z przyjęciem tej pozycji. W tej sytuacji pomocne mogą okazać się proste zabawy. O ich polecenie poprosiliśmy fizjoterapeutkę dziecięcą.

Wysoki podpór

i

Autor: Getty images Wysoki podpór pojawia się zwykle około 6 miesiąca życia.

Wysoki podpór pojawia się zwykle około 6 miesiąca życia. Poprzedzany jest etapem niskiego podporu – gdy niemowlę podpiera się na przedramionach. Choć nie jest tak entuzjastycznie przyjmowany przez rodziców jak inne umiejętności typu obracanie, pełzanie, siadanie czy czworakowanie, to dla rozwoju dziecka ma naprawdę kluczowe znaczenie. Warto więc wiedzieć, jak wygląda jego prawidłowy wzorzec, by w odpowiednim momencie móc zareagować i umiejętnie wesprzeć swojego maluszka.

Przeczytaj także: Kiedy dziecko powinno zacząć raczkować? Sprawdź, w jakim wieku niemowlęta czworakują

Spis treści

  1. Dlaczego wysoki podpór jest tak ważny?
  2. Jak wygląda prawidłowy wzorzec wysokiego podporu?
  3. Kiedy powinniśmy się niepokoić, że coś jest nie tak z wysokim podporem?
  4. Zabawy, które pomogą dziecku opanować wysoki podpór
Kiedy niemowlę powinno zacząć raczkować?

Dlaczego wysoki podpór jest tak ważny?

Wysoki podpór to nie tylko wyprostowane ręce w łokciach. Z ciałem niemowlęcia dzieją się także inne ważne rzeczy, m.in.: wydłuża się szyja, stabilizuje obręcz barkowa, łopatki zaczynają się opierać na ścianie klatki piersiowej, następuje wyprost stawów biodrowych, środek ciężkości tułowia lokalizuje się w lędźwiowej części kręgosłupa. Brzmi to dość niezrozumiale?

W praktyce oznacza, że dziecko:

  • bez problemu utrzyma ciężar ciała na wyprostowanych łokciach,
  • zacznie przenosić ten ciężar z jednej ręki na drugą - przy jednoczesnym sięganiu jedną górną kończyną po zabawkę,
  • będzie wykonywało coraz to precyzyjniejsze ruchy w obrębie rączek,
  • lepiej kontrolowało ruchy żuchwy i języka,
  • osiągnie lepszą stabilizację całego ciała.

Te wszystkie składowe umiejętności ułatwią zaś niemowlęciu osiągnięcie tzw. kamieni milowych w rozwoju – przyjęcie pozycji czworaczej, raczkowanie czy samodzielne siadanie.

Przeczytaj także: Kiedy dziecko siada? Na co zwrócić uwagę przy siadaniu niemowlaka

Jak wygląda prawidłowy wzorzec wysokiego podporu?

Wysoki podpór to nic innego jak umiejętność podpierania się na otwartych dłoniach i jednoczesne unoszenie tułowia nad podłoże. Jak zauważa nasza ekspertka Katarzyna Piaskowska*, fizjoterapeutka, terapeutka koncepcji NDT Bobath – Wysoki podpór według kinezjologii rozwojowej oficjalnie nazywany jest wzorcem symetrycznego podporu na dłoniach.

Po czym poznać, że nasze dziecko nie ma problemu z tą umiejętnością i możemy spać spokojnie?

- Maluszek we wzorcu wysokiego podporu podpiera się na rączkach i udach. Dłonie są otwarte, a środkowy palec rzutuje na środek stawu ramiennego. Gdy spojrzymy na łokcie to powinny być lekko ugięte (aktywne), ale nigdy przeprostowane. Powinniśmy zobaczyć długą szyję, obręcz barkową obniżoną i cały tułów dziecka uniesiony ponad podłoże – wyjaśnia Katarzyna Piaskowska.

Kiedy powinniśmy się niepokoić, że coś jest nie tak z wysokim podporem?

- Na pewno wtedy, gdy wysoki podpór nie pojawia się do 7,5 miesiąca życia oraz gdy nie widzimy, by dziecko w jakikolwiek sposób zbierało się do tej aktywności. Lampką alarmową będzie również to, że dziecko opiera się na zaciśniętych piąstkach oraz obręcz barkowa znajduje się blisko uszu i ciężko dostrzec nam długą szyję – tłumaczy nasza ekspertka.

Przeczytaj także: Kiedy dziecko się obraca? Kiedy się martwić, że malec nie obraca się na boki i brzuszek?

Zabawy, które pomogą dziecku opanować wysoki podpór

Aby zachęcić niemowlę do trenowania wysokiego podporu, można angażować go na co dzień w proste zabawy. O konkretne ich przykłady poprosiliśmy naszą ekspertkę. Oto jej 3 propozycje:

1. Zabawki pod klatkę piersiową

Gdy maluch bawi się na brzuszku, spróbuj zaciekawić go zabawką (może być to piłeczka, autko, maskotka), którą będziesz powoli kierować w stronę jego brzuszka. Docelowo powinna zatrzymać się na wysokości obręczy barkowej. Ważne jest to, by maluch zauważył zbliżającą się zabawkę i była ona dla niego atrakcyjna. Chęć dostrzeżenia dokąd ona zmierza może sprowokować maluszka do uniesienia swojego brzuszka.

2. Zabawa na wysokości

Dobrym pomysłem jest ułożenie maluszka pod skosem (np. na klinie) w taki sposób, by jego rączki spoczywały na podłodze. Do zabawy możesz zaproponować lustro, w którego odbiciu dziecko będzie siebie oglądać lub wodą matę, na której maluch będzie opierał dłonie i obserwował. Jeśli nie masz wodnej maty spróbuj wypełnić woreczki strunowe żelem do stylizacji włosów. W środku umieść kolorowe płaskie przedmioty, np. piórka, guziki, puchate kuleczki, którym będzie się przyglądać maluch. Pamiętaj, by szczelnie zamknąć woreczek, najlepiej zaklej taśmą.

3. Rączki robią kroczki

Możesz też sama pokazać maluchowi, jak przejść do wysokiego podporu. W tym celu możesz chwycić go za klatkę piersiowa i robiąc kroczki rączkami (raz jedną raz drugą) ustawić go w wysokim podporze. Najlepiej będzie, gdy znajdziesz się za nim, a przed maluchem ustawisz atrakcyjną zabawkę, którą będzie obserwować.

Pamiętajmy jednak, że żadna zabawa bardziej czy mniej wspomagająca rozwój dziecka nie zastąpi wizyty u specjalisty oraz indywidualnej terapii. Jeśli coś niepokoi nas w rozwoju ruchowym malucha, warto zasięgnąć porady fizjoterapeuty, który specjalizuje się w pracy z niemowlętami.

*Katarzyna Piaskowska fizjoterapeutka, terapeutka koncepcji NDT Bobath, autorka bloga dla rodziców www.hejhoodzieciach.pl IG: https://www.instagram.com/hejho.o.dzieciach

Przeczytaj: Wady postawy powstają już u niemowląt - nieświadome błędy rodziców

Czy wiesz, jak opiekować się noworodkiem?
Pytanie 1 z 10
Jak często trzeba karmić noworodka?
Noworodek z tabliczką