Światowy Dzień Wcześniaka - kiedy obchodzimy?

2021-11-16 11:47

Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest co roku 17 listopada. Ustanowiono go, by zwiększyć świadomość na temat porodów przedwczesnych, problemów dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży oraz ich rodziców, którzy muszą zmagać się z ogromnym stresem. Symbolem tego dnia stały się fioletowe skarpetki wiszące na sznurku.

Światowy Dzień Wcześniaka

i

Autor: Getty images Światowy Dzień Wcześniaka obchodzimy 17 listopada

Spis treści

  1. Symbol Światowego Dnia Wcześniaka
  2. Kim są wcześniaki?
  3. Światowy Dzień Wcześniaka 2021

Światowy Dzień Wcześniaka to ważne święto, gdyż każdego roku na świecie przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży, rodzi się około 15 milionów dzieci! To statystycznie oznacza, że jedno na 10 urodzonych dzieci jest wcześniakiem. W Polsce liczbę tę szacuje się na ok. 26 tysięcy. 

Przeczytaj: Jak wcześniak dogania rówieśników? Rozmowa z neonatologiem

Pielęgnacja wcześniaka w domu

Symbol Światowego Dnia Wcześniaka

Symbolem tego dnia jest sznur z dziesięcioma parami skarpetek (symbolika danych statystycznych) oraz fioletowe oświetlenie na jednej z tych par (symbolizujące z kolei dziecko przedwcześnie urodzone).  Kolor fioletowy jest nieprzypadkowy - charakteryzuje osoby wrażliwe, wyjątkowe, delikatne i obdarzające innych całkowitym zaufaniem. Takie właśnie są wcześniaki.

Kim są wcześniaki?

Wcześniak to dziecko, które przychodzi na świat między 22. a 37. tygodniem ciąży. W zależności od tego, jaką masę ciała ma po urodzeniu może być zakwalifikowany do jednej 4 grup:

  • noworodki z niewiarygodnie małą masą ciała, których masa ciała nie przekracza 750 g,
  • noworodki z ekstremalnie małą masą ciała, których masa ciała nie przekracza 1000 g,
  • noworodki z bardzo małą masą ciała, których masa ciała nie przekracza 1500 g,
  • noworodki z małą masą ciała, których masa ciała nie przekracza 2500 g, zwane również późnymi wcześniakami.

Przeczytaj: Jesteś mamą wcześniaka? Sprawdź, jak sobie radzić z lękiem i stresem

Od długości ciąży i przede wszystkim masy ciała wcześniaka zależą jego potrzeby, sposób i czas opieki oraz hospitalizacji.

Głównymi problemami wcześniaków (które występują w zależności od rodzaju wcześniactwa) są:

  • zbyt mała masa ciała,
  • niedojrzałość płuc (uszkodzenie płuc, niewydolność oddechowa),
  • niedojrzałość mechanizmów enzymatycznych wątroby,
  • niedojrzałość siatkówki,
  • zaburzenia neurologiczne i rozwojowe (niedojrzałość układu nerwowego).

Przeczytaj także: Od którego momentu ratuje się wcześniaka?

Powikłania i problemy zdrowotne, jakie zagrażają wcześniakom

- Przedwczesne porody są zawsze dla nas – lekarzy – sytuacjami nieszablonowymi. Niby każdy z nich jest porodem, ale każdy z nich charakteryzuje się wieloma zmiennymi. Tu liczy się czas, bo od szybkich decyzji – lekarzy wielu specjalizacji – zależy życie człowieka. Bardzo podoba mi się stwierdzenie, które kiedyś wypowiedział prof. Lauterbach, że niektóre z dzieci przychodzą na świat wcześniej, niż powinny, ponieważ mają światu więcej do zaoferowania. Dosyć często podczas przedwczesnego porodu zadajemy pytanie - trochę bez odpowiedzi, ale jednak – czym Ty młody człowieku zamierzasz nas zaskoczyć. Cieszymy się jak w odpowiedzi słyszymy płacz - podkreśla prof. dr hab. Mirosław Wielgoś, Kierownik I Katedry I Kliniki Położniczo-Ginekologicznej Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM.

Światowy Dzień Wcześniaka 2021

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Wcześniaka odbywają się pod hasłem Zero Separation. Podkreśla ono wagę kontaktu matka-dziecko, ojciec-dziecko, czyli tzw. kangurowania, które jest nieocenione dla wcześniaków.

- UCZKiN jest Kliniką o III, najwyższym stopniu referencyjności, świadczącym o niekwestionowanych kompetencjach m.in. w zakresie ciąż obarczonych ryzykiem rozwiązania przed 31 tygodniem. Bardzo dużą wagę przykładamy do bezpieczeństwa naszych najmniejszych pacjentów, mając jednocześnie na względzie aspekty czysto emocjonalne, społeczne i humanitarne. Wiemy, jak ważna dla dziecka jest obecność, dotyk i głos rodzica. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie działamy zgodnie z zasadą, że przy wcześniakach mogą przebywać zaszczepieni rodzice - jeden rodzic przy jednym dziecku. Wychodzimy z założenia, że szczepienia przeciwko COVID-19 dają dużą dozę bezpieczeństwa zarówno dla dzieci, rodziców jak i naszego personelu. Nie zapomnieliśmy również o sytuacjach, gdy na świat przyszły np. bliźnięta. W takich przypadkach na Oddziale może przebywać zarówno Mama jak i Tata. Dobrostan naszych najmniejszych pacjentów jest dla nas jedną - obok bezpieczeństwa - z najważniejszych kwestii - mówi prof. dr hab. Mirosław Wielgoś, nawiązując do tegorocznych obchodów.

Polecamy: Kangurowanie wcześniaka: dlaczego jest ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka?

Warto wiedzieć
Pieluszka dla wcześniaka

Autor: materiały prasowe

W obchody Światowego Dnia Wcześniaka i stałe akcje mające na celu pomoc dzieciom przedwcześnie urodzonym włącza się wiele dziecięcych marek. Przykładowo firma Procter & Gamble przekazała ponad 1 730 000 pieluszek Pampers Preemie Protection na odziały intensywnej terapii noworodka polskich szpitali. - Dzięki pieluszkom Pampers Preemie Protection możemy wesprzeć komfort tych przedwcześnie urodzonych maluchów. Co ważne pieluszki przekazywane są w formie darowizny na oddziały neonatologiczne o 3. stopniu referencyjności – mówi Mariola Mirek, Dyrektor Komunikacji, Procter & Gamble.

Czy wiesz, jakie masz prawa na porodówce?

Pytanie 1 z 10
Czy w porodzie rodzinnym może uczestniczyć przyjaciółka?