Powikłania i problemy zdrowotne, jakie zagrażają wcześniakom

2019-09-26 12:44

Wcześniactwo wiąże się z wieloma powikłaniami i zagrożeniami. Dzieci urodzone przedwcześnie mają problemy z oddychaniem, ze wzrokiem, są bardziej podatne na zakażenia. O problemach zdrowotnych wcześniaków mówi dr n. med Justyna Tołłoczko, pediatra neonatolog.

wczesniak problemy zdrowotne jakie maja wczesniaki
Autor: photos.com|_miesiecznik_mjakmama

Spis treści

  1. Jakie problemy zdrowotne mogą utrudniać wcześniakowi zdrowy start w życie?
  2. Bardzo często wcześniaki mają problemy z oczami, czy to prawda?
  3. Czy wcześniaki są szczepione tak samo jak dzieci urodzone o czasie? Czy wymagają innych szczepień?
  4. Obejrzyj film: W Polsce rodzi się coraz więcej wcześniaków. Z czego to wynika?

Jakie problemy zdrowotne mogą utrudniać wcześniakowi zdrowy start w życie?

- Wcześniaki, szczególnie te urodzone przed ukończeniem 32. tygodnia ciąży, często nie mogą samodzielnie oddychać, ponieważ ich płuca są niedojrzałe. Oddycha za nie respirator, bez którego nie miałyby szansy na przeżycie.

Niewydolność oddechowa wcześniaków wynika też z braku substancji odpowiadającej za sprawność pęcherzyków płucnych – surfaktantu. Dzięki postępowi medycyny już od wielu lat możemy podawać tę substancję dotchawiczo.

Kolejnym problemem wcześniaków jest podatność na zakażenia. Dziecko urodzone w terminie chronią przed zakażeniami przeciwciała przechodzące przez łożysko w ostatnich tygodniach ciąży i po urodzeniu wraz z pokarmem matki. Wcześniak jest ich pozbawiony, a przez to nieodporny, narażony m.in. na zapalenie płuc wywołane przez pneumokoki. Dlatego od 2011 r. szczepienia wcześniaków przeciwko tym bakteriom są obowiązkowe i bezpłatne.

Czytaj: Wcześniak w domu: wszystko co musisz wiedzieć o pielęgnacji wcześniaka

Reanimacja małego dziecka

Bardzo często wcześniaki mają problemy z oczami, czy to prawda?

- Wcześniactwo wiąże się też z zagrożeniem uszkodzenia wzroku – retinopatią wcześniaczą. Przyczyną tego schorzenia jest niedojrzałość siatkówki, a dodatkowo toksyczny wpływ długotrwałego leczenia tlenem. Nadmiar tlenu może też powodować wiele innych chorób.

Źle wpływa na płuca, wywołując ich uszkodzenie – dysplazję oskrzelowo-płucną. Musimy jednak pamiętać, że tlenoterapia i inwazyjne leczenie w oddziałach intensywnej terapii wcześniaków to wybór mniejszego zła dla ratowania życia dziecka. Tlen jest lekiem, dzięki któremu organizm jest dotleniony i może prawidłowo funkcjonować.

Czytaj: Zez u noworodka - przyczyny i leczenie

Dobrze wiedzieć

Wcześniak to dziecko urodzone przed planowanym terminem porodu – między 22. a 37. tygodniem ciąży. Co roku w Polsce rodzi się przedwcześnie ok. 28 000 dzieci ważących nawet poniżej 1000 g. To niemal co dziesiąte dziecko przychodzące na świat. Udaje się ratować dzieci o dojrzałości poniżej 28. tygodnia ciąży (poród skrajnie przedwczesny), o ekstremalnie małej masie ciała: 500–999 g! W ostatnich latach obserwuje się wzrost odsetka porodów przedwczesnych. Wcześniaki są 10-krotnie bardziej narażone na zakażenia dolnych dróg oddechowych niż dzieci urodzone o czasie.

Czy wcześniaki są szczepione tak samo jak dzieci urodzone o czasie? Czy wymagają innych szczepień?

- Szczepienia przewidziane w „kalendarzu szczepień” wykonuje się na oddziale już po szóstym tygodniu życia, niezależnie od dojrzałości i urodzeniowej masy ciała wcześniaka, oczywiście po unormowaniu się jego stanu. Zaletą tego jest możliwość reagowania lekarzy na ewentualne działania niepożądane po szczepieniu, które mogą pojawić się u wcześniaków.

Czytaj: Rozwój wcześniaka: sprawdź, jak rozwija się wcześniak

Obejrzyj film: W Polsce rodzi się coraz więcej wcześniaków. Z czego to wynika?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Każdy rodzic wcześniaka martwi się, czy jego dziecko dogoni rówieśników urodzonych o czasie. Porównuje swojego malca i martwi się, jeśli te porównania wypadną na niekorzyść ich dzieci. O tym, jak wcześniaki doganiają swoich rówieśników, opowiada dr n. med. Krystyna Bober-Olesińska, specjalista neonatolog, pediatra, kierownik Oddziału Neonatologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.
Wcześniaki w naturalny sposób odstają od rówieśników. Potrzeba czasem miesięcy lub lat, żeby dogoniły dzieci, które urodziły się o czasie. I nie chodzi tylko o problemy fizyczne, ale również o rozwój emocjonalny, społeczny czy poznawczy. Wielu rodziców obserwuje również, że dzieci urodzone przedwcześnie często mają też problemy w szkole. Naukowcy jednak uspokajają - wszystkie problemy miną pod koniec edukacji.
Każdy z nas zna kogoś, kto urodził wcześniaka. W Polsce i na świecie jest ich coraz więcej. Dzieje się tak, ponieważ potrafimy już ratować najmniejsze dzieci, czyli takie, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu, po prostu by nie przeżyły. Z drugiej strony dlatego, że wciąż nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich czynników wywołujących przedwczesny poród.
Mówią jednym głosem, ściśle ze sobą współpracują. Dzięki temu potrafią przekonać do swoich rozwiązań różnych partnerów, w tym Ministerstwo Zdrowia. O wyzwaniach polskiej neonatologii rozmawiamy z ustępującym prezesem Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego – prof. dr hab. n. med. Marią Katarzyną Borszewską-Kornacką i obecnym prezesem PTN – prof. dr hab. n. med. Ryszardem Lauterbachem.
Pielęgnacja wcześniaka w domu jest dla rodziców olbrzymim wyzwaniem. Lista obaw i pytań jest długa. Jak prawidłowo opiekować się wcześniakiem? Na co szczególnie być wyczulonym? Na te pytania odpowiada prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.
Za nią stresująca ciąża z pięcioraczkami obarczona ogromnym ryzykiem, śmierć synka, walka o życie i zdrowie pozostałej czwórki maluszków, a w międzyczasie zwykłe obowiązki mamy 11-ściorga pociech, gospodyni domowej i przedsiębiorcy. „Nie jestem żadną superwoman” – twierdzi skromnie Dominika Clarke. My po wywiadzie z nią jesteśmy jednak innego zdania.
W przededniu światowego Dnia Wcześniaka WHO prezentuje nowe rekomendacje dotyczące dzieci przedwcześnie urodzonych. "Wcześniaki powinny mieć zapewniony kontakt skóra do skóry natychmiast po urodzeniu, aby poprawić ich szanse przeżycie" - twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia.
Jak sprawdzić, czy wcześniak lub noworodek przebywających na intensywnej terapii odczuwa ból? Specjaliści z Australii opracowali metody oceny, czy maluszek cierpi, aby móc z porę złagodzić jego dyskomfort.  
Kolejne oddziały neonatologiczne dostaną kamery, dzięki którym rodzice wcześniaków będą mogli obserwować swoje dzieci w domu. Wszystko to w ramach akcji "Oko na Malucha", która wspiera rodziny dzieci przedwcześnie urodzonych, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy dostęp do szpitali jest ograniczony.
Jesteś mamą wcześniaka? Chcesz wesprzeć go w rozwoju, by jak najszybciej dogonił rówieśników urodzonych o czasie? Jedną z metod może być muzykoterapia i utwory muzyczne stworzone specjalnie z myślą o dzieciach wcześniej urodzonych. Poznaj piosenki stworzone w ramach wyjątkowego projektu „Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych”.
Wcześniak to dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży. Większość wcześniaków wymaga intensywnego wsparcia medycznego i wyjątkowo troskliwej opieki, aby dogonić swoich kolegów urodzonych w terminie. Od którego tygodnia można uratować wcześniaka?
Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest co roku 17 listopada. Ustanowiono go, by zwiększyć świadomość na temat porodów przedwczesnych, problemów dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży oraz ich rodziców, którzy muszą zmagać się z ogromnym stresem. Symbolem tego dnia stały się fioletowe skarpetki wiszące na sznurku.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza