Jak brzmi kaszel krztuścowy? Słysząc to nagranie można się wystraszyć

2024-08-04 9:49

Szczepienie przeciwko krztuścowi to jeden z najlepszych sposobów profilaktyki. Nie zawsze chroni przed zachorowaniem, jednak zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. Zobacz, jak rozpoznać kaszel krztuścowy.

Jak brzmi kaszel krztuścowy? Słysząc to nagranie można się wystraszyć

i

Autor: Getty images Jak brzmi kaszel krztuścowy? Słysząc to nagranie można się wystraszyć

Krztusiec to groźna i bardzo zaraźliwa choroba, która niestety wraca. W Polsce i innych europejskich krajach notuje się coraz więcej przypadków krztuśca, a lekarze przekonują, że także dorośli powinni rozważyć przyjęcie dawki przypominającej, nawet jeśli w przeszłości byli szczepieni. Do szczepień zachęca się także ciężarne, bo szczepienie przeciwko krztuścowi w ciąży daje ochronę dziecku, zanim samo będzie mogło przyjąć szczepionki.

W kalendarzu szczepień szczepienie na krztusiec jest obowiązkowym, a przy tym bezpłatnym szczepieniem dla dziecka. Obejmuje cztery dawki podstawowe (w drugim, czwartym, szóstym i 16.18. miesiącu życia) oraz dwie dawki przypominające (w 6. roku życia i w 14. roku życia).

Plac zabaw: Kłopoty z gardłem u malucha - znamy sposoby na ból i chrypkę

Jak brzmi kaszel krztuścowy?

Lekki katar i kaszel, typowe dla początków krztuśca u dzieci, zazwyczaj nie budzą niepokoju rodziców. Jednak gdy kaszel jest tak silny, że prowadzi do wymiotów a nawet chwilowego zatrzymania oddechu, można podejrzewać, że choroba wymaga pilnej wizyty u lekarza.

Tym, co jest dość typowe w przypadku kaszlu krztuścowego jest jego napadowy charakter. Kaszel pojawia się głównie w nocy, jest suchy, kończy się charakterystycznym "świszczącym" wdechem.

Pediatra Monika Działowska która na Instagramie prowadzi profil @pediatranazdrowie opublikowała nagranie, na którym słychać kaszel dziecka chorego na krztusiec.

"Dzisiaj rozpoznałam kolejne dwoje dzieci z krztuścem, ewidentnie dodatnie przeciwciała. Tym razem niestety mimo szczepienia" - mówi pediatra Monika Działowska. Jak przekonuje, kaszel, który możemy usłyszeć wcale nie jest tym "najgorszym", jaki można usłyszeć w przebiegu choroby.

Kiedy podejrzewać, że jest to kaszel krztuścowy?

Lekarz podpowiada, że możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z krztuścem, gdy:

  • kaszel utrzymuje się długo i nie ustępuje po 2,3, a nawet 4 tygodniach,
  • inni domownicy również kaszlą,
  • napady kaszlu pojawiają się w nocy, w dzień dziecko kaszle jedynie sporadycznie,
  • kaszel jest suchy, na jednym wdechu wiele razy pojawia się wydech
  • po napadzie kaszlu "pieniący" wdech albo u niemowląt bezdech,
  • nawet kilkadziesiąt napadów kaszlu na dobę, bardzo intensywnych,
  • wymioty flegmą po kaszlu albo w trakcie kaszlu (częste, nie jednorazowe),
  • brak poprawy po jakichkolwiek syropach na kaszel
  • w nocy w przypadku napadu kaszlu nie pomaga pionizacja.

Kaszel w nieleczonym, nierozpoznanym krztuścu może męczyć nie tygodniami, ale nawet miesiącami. Ponadto dla najmłodszych i osób z obniżoną odpornością może być śmiertelnym zagrożeniem. Przed tygodniem pisaliśmy o miesięcznym niemowlęciu, które zmarło na krztusiec w czerwcu tego roku. To pierwszy taki przypadek w tym roku w Polsce. W ubiegłym roku w Hiszpanii także odnotowano zgon niemowlęcia chorego na krztusiec. W obu przypadkach dzieci nie zdążyły przyjąć szczepionki, a ich matki nie zaszczepiły się w trakcie ciąży.

Niepokojący wzrost zachorowań na krztusiec.

W 2023 roku odnotowano 448 przypadków krztuśca w Polsce, w 2024, choć mamy dopiero koniec lipca, zgłoszono już 6844 przypadki zachorowań. Co jest tego powodem? Między innymi unikanie obowiązkowych szczepień ochronnych.

"Żadne szczepienie nie jest w 100% skuteczne. Jeżeli dziecko jest zaszczepione, ale niestety z jakiegoś powodu nie wytworzy odpowiedniej ilości przeciwciał, ale wokół wszyscy będą wyszczepieni, to to dziecko nie będzie się miało od kogo zarazić. Natomiast jeżeli wokół jest tak dużo osób nieszczepionych, które tego krztuśca mogą przynieść, to nawet osoby szczepione mogą się niestety zarazić" - tłumaczy doktor Monika Działowska.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"