Jak przekonać małe dziecko do inhalacji? Sprawdzone sposoby doświadczonych mam

2022-03-14 14:08

Gdy dziecko choruje, inhalacje często są jedynym wyjściem, by pokonać infekcję i uniknąć podania antybiotyku. Co jednak zrobić, gdy niemowlę lub małe dziecko na widok maski od inhalatora wykręca się i płacze? Oto kilka sprawdzonych sposobów, które polecają doświadczone mamy.

Jak przekonać małe dziecko do inhalacji?

i

Autor: Getty images Jak przekonać małe dziecko do inhalacji?

Czasem opór dziecka przed inhalowaniem się jest tak silny, że rodzice rezygnują z tego sposobu leczenia albo wykonują ten zabieg na siłę. Co zrobić, by do takich sytuacji nie dopuszczać? Jak sprawić, by inhalacja była dla dziecka bezstresowa?

Przeczytaj: Inhalacje na kaszel - jak je wykonać i kiedy stosować?

Spis treści

  1. Pobawmy się w inhalację!
  2. Co słychać za oknem?
  3. Inhalacja na śpiocha
  4. Nebulizator ze smoczkiem
  5. Inhalator w kształcie ulubionego zwierzaka
  6. Wyjście ostateczne: ulubiona bajka lub piosenki na YT
Jak prawidłowo inhalować dziecko?

Pobawmy się w inhalację!

Nie od dziś wiadomo, że zabawa to najlepszy sposób na oswojenie dziecka z nowymi sytuacjami. Dlatego zanim zaczniesz inhalować maluszka, przećwicz z nim ten zabieg na misiach lub lalkach. Pobawcie się w lekarza lub weterynarza. Do inhalatora wlej sól fizjologiczną i kolejno przykładaj maskę pluszakom. Każdą czynność, którą wykonujesz, wyjaśniaj krok po kroku dziecku. Pokaż miejsce, gdzie się wlewa lek, gdzie się włącza inhalator, jak prawidłowo zakłada maskę. Zademonstruj, jak sama się inhalujesz, po czym zaproponuj to samo dziecku. Aby je nie wystraszyć, stopniowo zbliżaj maskę do twarzy dziecka, aż w końcu się uda.

Co słychać za oknem?

Ten sposób sprawdzi się zwłaszcza w przypadku niemowląt, które trudno zająć czymkolwiek na dłuższą chwilę. Dzieci uwielbiają obserwować, co dzieje się za oknem: ruchliwą ulicę, śmieciarkę odbierającą śmieci, ludzi chodzących po ulicy, psa biegającego w ogrodzie, ptaki w karmniku – znajdziesz mnóstwo celów. Dostosuj je do zainteresowań swojego maluszka. Na początku dobrze jest inhalować malca we dwoje. Jedna osoba trzyma malucha i zagaduje, a druga niepostrzeżenie wkracza z maską. Gdy jednak jest to niemożliwe, warto włożyć dziecko do wózka spacerowego, w ten sposób zwalniając sobie ręce.

Przeczytaj: Ostre zapalenie oskrzeli u dzieci. Jakie są objawy i jak leczy się ostre zapalenie oskrzeli?

Inhalacja na śpiocha

Najmłodsze dzieci warto inhalować podczas snu. Dziecko układamy na wysokiej poduszce i przykładamy do buźki maskę. Aby przy włączeniu inhalatora nie wybudzić dziecka, warto na czas uruchomienia go, nakryć go poduszką. Inhalacji też nie wykonujemy od razu, gdy dziecko uśnie, tylko czekamy do momentu, jak zapadnie w głębszy sen. Warto przy zakupie nebulizatora, zwrócić uwagę na jego głośność i wybrać najcichszy model.

Nebulizator ze smoczkiem

Dobrym rozwiązaniem dla niemowląt są także nebulizatory z końcówką ze smoczkiem. Świetnie tolerują go maluszki, które na co dzień korzystają ze smoczków. Rodzic musi tylko pilnować, aby wylot pary znajdował się tuż przy nosku dziecka. “Smoczkowe” dzieci często też zamiast maski lepiej tolerują końcówkę zakończoną ustnikiem. Warto więc sprawdzić preferencje swojej pociechy.

Inhalator w kształcie ulubionego zwierzaka

Jeśli dziecko ma słabość do jakiegoś zwierzątka, warto wybrać inhalator w jego kształcie. Na rynku bez problemu znajdziecie inhalatory w kształcie żabki, myszki, kotka, żyrafy, psa, krowy czy innego zwierzaka. Dobrze, aby pojawił się w waszym domu, zanim zaistnieje potrzeba jego użycia. Dziecko będzie miało okazję się z nim zaprzyjaźnić.

Przeczytaj: Sterydy wziewne - kiedy je stosować i czy można podawać je dzieciom?

Wyjście ostateczne: ulubiona bajka lub piosenki na YT

Niecierpliwego malucha najlepiej czymś zająć podczas inhalacji. Najlepszym pomysłem są oczywiście książeczki dostosowane do wieku dziecka. Sprawdzą się też zabawki interaktywne oraz układanki – słowem wszystkie gadżety, które potrafią skupić uwagę maluszka na dłuższą chwilę.

Ostatecznym wyjściem powinien być telefon – oglądanie bajek czy piosenek na YT, gdyż po tygodniu inhalacji trudno będzie malucha oduczyć rytuału włączania multimediów.

Przeczytaj: Inhalacje z soli fizjologicznej. Zalety nebulizacji solą fizjologiczną

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?
Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie