Matka ostrzega: "Wirus opryszczki o mało nie zabił mojego dziecka"

2021-11-29 13:20

Młoda mama opublikowała na Instagramie błagalny apel do wszystkich, aby nie całowali cudzych dzieci po tym, jak jej córeczka poważnie się rozchorowała po kontakcie z wirusem opryszczki. Zwróciła przy tym uwagę na to, że wirus opryszczki jest szczególnie niebezpieczny dla niemowląt i chorując na opryszczkę najlepiej izolować się od nich!

Opryszczka u niemowlęcia

i

Autor: Getty images Opryszczka jest bardzo niebezpieczna dla niemowląt

Spis treści

  1. Wirus opryszczki u niemowląt: lepiej zapobiegać niż leczyć!
  2. Co robić, gdy dziecko zarazi się opryszczką?
  3. Wirus opryszczki u dzieci

Swoją wstrząsającą relację umieściła na instagramowym profilu sanitariuszki Tyny Hearts (@tinyheartseducation). Jej córeczka ekstremalnie cierpiała z powodu pęcherzy, które całkowicie pokryły jej usta. Nie była w stanie jeść stałych pokarmów i walczyła o każdy łyk wody, który sprawiał jej ogromny ból. Jej mama w tej sytuacji nie mogła nic zrobić, by złagodzić jej cierpienie - czuła się kompletnie bezsilna. Musiał upłynąć tydzień od tych traumatycznych przeżyć, by miała siłę o ty opowiedzieć i ostrzec innych rodziców przed takim doświadczeniem. 

W odpowiedzi na jej apel Tyny Hearts podkreśliła, że wirus opryszczki jest bardzo niebezpieczny dla niemowląt. Zakażone nią dzieci bardzo cierpią. Maluchy nie mogą wtedy jeść, pić, spać i z powodu dolegliwości bólowych odmawiają też przyjmowania leków, chudną i często odwadniają się. Dlatego tak ważna jest jej zdaniem edukacja najbliższego otoczenia.

Przeczytaj także: Opryszczka u dzieci: wirusowa choroba skóry i błon śluzowych

Sprawdź, jakie są domowe sposoby na opryszczkę

Wirus opryszczki u niemowląt: lepiej zapobiegać niż leczyć!

By niemowlę nie zaraziło się opryszczką, nie może mieć kontaktu z osobą zarażoną (którą oczywiście należy leczyć).

  1. Nie zgadzaj się na kontakt ze swoim dzieckiem osobom zakażonym wirusem opryszczki.
  2. Prewencyjnie nie zgadzaj się na całowanie twojego dziecka przez nikogo oraz dotykanie jego ust palcami.
  3. Dbaj o higienę rąk - zarówno dziecka, jak i wszystkich domowników.
  4. Pilnuj, by inne dzieci i osoby nie miały kontaktu ze smoczkiem dziecka, butelką, kubkiem czy sztućcami.

Co robić, gdy dziecko zarazi się opryszczką?

Gdy jednak się zarazi, należy jak najszybciej udać się do specjalisty, by rozpocząć leczenie. Nie wolno na własną rękę stosować preparatów leczniczych. W łagodniejszych przypadkach stosuje się żele, kremy, leki doustne. Ale jeśli mamy do czynienia z cięższym przypadkiem, niemowlę musi być hospitalizowane, a leczenie polega na dożylnym podawaniu leków. Niekiedy dochodzi do wtórnych zakażeń skóry (pochodzenia bakteryjnego) i wtedy należy podać antybiotyk.

Warto przeczytać też: Opryszczka w ciąży jest bardzo niebezpieczna dla dziecka

Wirus opryszczki u dzieci

Wirus opryszczki jest jedną z najpowszechniejszych przyczyn zapalenia błony śluzowej, może ulokować się w jamie ustnej, nosku oraz na spojówkach. U dzieci, które ssą kciuk, opryszczka może pojawić się również na paluszkach. Chorobę u niemowlęcia może poprzedzić ostre zapalenie dziąseł, wówczas dziecko odczuwa ból w jamie ustnej, ma nieprzyjemny zapach z ust, gorszy apetyt i jest ogólnie rozdrażnione. Może wystąpić gorączka, nawet do 40ºC.

Przeczytaj także: Całowanie noworodka w usta – nigdy tego nie rób i nie pozwalaj rodzinie!

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?
Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie