Czy opalanie odchudza?

2019-11-28 10:30

Wiosenne odchudzanie to efekt pierwszych cieplejszych dni. Eksperci sądzą, że słoneczna pogoda ma cudowne właściwości odchudzające! Wszystko dzięki słońcu, które na dwa sposoby walczy z naszym zgromadzonym przez zimę tłuszczem.

Czy opalanie odchudza?
Autor: Getty Images

Przede wszystkim chodzi o działanie witaminy D, która wytwarza się w naszych ciałach pod wpływem promieni słońca. Rezultaty badań naukowców z Uniwersytetu w Minnesocie dowodzą, że by uzyskać odpowiedni jej poziom w organizmie, należy opalać się 5-30 minut dziennie.

- Witamina D po pierwsze poprawia przemianę materii, po drugie powoduje polepszenie wchłaniania wapnia, a przecież zwłaszcza kobiety z niedoborem tego składnika mają większe tendencje do otyłości – mówi mgr Małgorzata Krukowska, dietetyk.

Czytaj także: Czy w ciąży można się opalać?

Ale to nie koniec odchudzających właściwości letniej pogody. Promienie słońca wpływają na tak zwaną brunatną tkankę tłuszczową w naszych organizmach, która zamiast gromadzić zapasy tłuszczu, sprzyja spalaniu kalorii przez wytwarzanie ciepła.

- Brunatna tkanka tłuszczowa ma zupełnie inne właściwości niż ta bardziej nam znana – mówi dietetyk. - Badania dowodzą, że im więcej jej w naszym organizmie, tym mniejsze tendencje do tycia – dowodzi. A żeby ta tkanka działała jak należy, potrzeba jak najwięcej słońca, którego już od wiosny z pewnością nam nie zabraknie!

Zobacz też: Czy opalanie jest bezpieczne?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza