Już kilka miesięcy po porodzie, a ty nie umiesz zmotywować się do ćwiczeń? Wystarczy 6 kroków

2022-12-15 11:19

Powrót do aktywności fizycznej po urodzeniu dziecka jest trudny. Brak czasu i sił daje się we znaki. Ale jeśli spojrzysz na trening inaczej, szybciej zmobilizujesz się, aby zacząć ćwiczyć. W aktywności fizycznej nie chodzi przecież tylko o spadek wagi, ale i o wiele innych korzyści.

Kobieta ćwicząca na macie w swoim salonie
Autor: Getty images Od porodu minęło już kilka miesięcy, a ty nie umiesz zmotywować się do ćwiczeń? Zmień sposób myślenia i rozpocznij trening

Powrót do formy po porodzie wymaga wytrwałości i konsekwencji, a tę trudno, gdy jest się świeżo upieczoną mamą. Zawsze znajdzie się jakaś wymówka: brak czasu, brak opieki do dziecka, za zimno a dworze, za gorąco...

Trenerzy i specjaliści od aktywności fizycznej przekonują, że najważniejsza jest motywacja do ćwiczeń. Aby ją znaleźć, trzeba jednak zmienić sposób myślenia o treningach i nie traktować jej tylko jako sposoby na schudniecie i zgubienie brzuszka po ciąży.  

Poznaj sposoby na znalezienie własnej motywacji do ćwiczeń po porodzie i zacznij wreszcie być aktywna. 

Spis treści

  1. Znajdź swoje „po co?”
  2. Zrób plan
  3. Nie traktuj treningów na zasadzie: „wszystko albo nic”
  4. Dostosuj swój harmonogram do rytmu dnia dziecka
  5. Ćwicz pozytywny dialog wewnętrzny
  6. Znajdź grupę lub partnera do treningów
Jak wrócić do formy po ciąży

Znajdź swoje „po co?”

To zasada stosowana w jodze. Aby zacząć ją praktykować, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, po co chce to robić. jeśli znajdziemy prawdziwy, mocny powód, łatwiej nam będzie zmotywować się do regularnych ćwiczeń. 

Specjaliści podkreślają, że lepiej, aby nie była to banalne "chcę schudną", bo po pierwsze zawsze znajdziemy wytłumaczenie typu: jeszcze za wcześnie, po ciąży musze mieć brzuszek, zamiast ćwiczeń, ograniczę słodycze..... Po drugie, w szukaniu motywacji chodzi o znalezienie „wewnętrzna motywacja”, która wywodzi się z psychologicznej koncepcji zdefiniowanej jako robienie czegoś, jest dla nas przyjemne i interesujące, a nie z powodu zewnętrznej zachęty lub presji, aby to zrobić.

Powód, dla którego chcesz zacząć ćwiczyć powinien mieć mniej wspólnego z rezultatem, a więcej z głęboko osobistych powodów. Np. chęć wyjścia z domu do ludzi i nawiązania kontaktów, pragnienie poczucia się lepiej w swoim ciele. To pozwala skupić sienie tylko na celu, ale i na osiągnięciu poczucie spełnienia i zrobienia czegoś tylko dla siebie. Jeśli potrzebujesz nieustannego przypominania sobie o swojej motywacji, zapisz ją w kalendarzu lub na kartce, którą przyczepisz na lodówce. 

CzZytaj również: Ta mama pokazała, jak wrócić do formy po porodzie. Wykorzystała do tego... dziecko

Jak szybko i bezpiecznie schudnąć po cesarskim cięciu?

Zrób plan

Łatwiej jest zmotywować sie do treningu, jeśli znasz jego plan. Znajdź program treningowy (wystarczy wstukać w wyszukiwarce hasło "trening po porodzie") lub zapisz się na zajęcia z trenerem, który ustali ci twoje cele i sposoby dotarcia do nich.

Przestrzeganie programu poporodowego ma tez na celu zapewnienie ci bezpieczeństwa - jeśli sama nie jesteś profesjonalnym trenerem, możesz nie wiedzieć jak ćwiczyć i z jaką intensywnością.

Nie traktuj treningów na zasadzie: „wszystko albo nic”

Każdy czas poświęcony na trening to sukces! Dostosuj ćwiczenia do swoich możliwości, nawet 15 minut dziennie jest cenne dla ciebie i twojego zdrowia. Nie musisz każdego dnia robić godzinnych biegów po lesie, bo najzwyczajniej w świecie nie będziesz miała na to możliwości. 

Co więcej, ograniczanie czasu treningów nie jest wymówką, to sprawdzony sposób na zwiększenie motywacji. W psychologii pozytywnej istnieje koncepcja znana jako neuroplastyczność, która odnosi się do zdolności mózgu. Osiągnięcie małego celu pozwala mózgowi doświadczyć poczucia sukcesu, co pomaga stworzyć nową ścieżkę, która mówi: „ćwiczenie jest dobre – próbuję dalej!”. Kiedy zaczniesz się ruszać, prawdopodobnie nabierzesz rozpędu.

Dostosuj swój harmonogram do rytmu dnia dziecka

Jeśli nie zaplanujesz czasu na trening, nie wykonasz go. Wpisz swoje ćwiczenia do kalendarza, zgodne z harmonogramem drzemek dziecka. Każdego dnia rób listę priorytetów - i traktuj trening jako jeden z nich. Oczywiście, może się zdarzyć, że zamiast do siłowni, będziesz musiała iść z malcem na szczepienie, wpisz wtedy trening w innym terminie.

Najlepiej jednak, aby twój harmonogram był stały. Na przykład podczas pierwszej drzemki dziecka poświęcasz czas na ćwiczenia oddechowe, podczas drugiej drzemki na obowiązki domowe, podczas trzeciej - na ćwiczenia mięśni brzucha itd. 

Ćwicz pozytywny dialog wewnętrzny

Mówi się, że ludzi nie motywuje krytyka, lecz pochwała. Spróbuj przeformułować każdą swoją negatywną myśl dotycząca treningów na pozytywną. Na przykład, zamiast skupiać się na myślach typu „ćwiczenia strasznie mnie męczą”, spróbuj pomyśleć: „Gdy poćwiczę chociaż 10 minut, poczuję się lepiej!” lub „dam radę zrobić dziś to i tamto ćwiczenie". 

Znajdź grupę lub partnera do treningów

Dołączenie do grupy osób, które mają podobne cele, np. znajome mamy z osiedla, może zwiększyć twoją motywację. Zwiększy też szansę na osiągnięcie celów: publiczne rozmowy i wspólne dążenie do określonych wyników daje 65 procent szans na sukces, a ciągłe porównywanie ich z partnerem - 95 procent!

Jeśli nie masz wokół siebie znajomych mam, znajdź grupę w Internecie, na forach dla mam lub w klubie fitness. 

Treningi po porodzie niosą wiele korzyści
  • Dodają energii - choć może to zabrzmieć dziwnie, nawet kilka minut ćwiczeń dziennie może pomóc w walce ze zmęczeniem. 
  • Ułatwiają zasypianie - trening w ciągu dnia może skrócić czas zasypiania. Kiedy ciało jest fizycznie zmęczone, łatwiej zapadasz z sen.
  • Łagodzą niepokój i stres - nawet 10 minut treningu daje poczucie kontroli i poprawia nastrój - wysiłek stymuluje część mózgu odpowiedzialną za reakcję na stresory.
  • Dają siłę na wykonywanie codziennych obowiązków - kluczowe znaczenie ma wzmocnienie mięśni, które są integralną częścią zadań domowych i związanych z dzieckiem.
  • Pomagają wyeliminować problemy poporodowe -  rozejście mięśni prostych brzucha, osłabienia dna miednicy - ćwiczenia pomagają odbudować i wzmocnić to, co zostało właśnie osłabione i rozciągnięte.\
  • Zmniejszają ryzyko depresji poporodowej - aktywność fizyczna może być istotnym czynnikiem w profilaktyce zaburzeń depresyjnych w okresie poporodowym.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza