Chrzciny w domu - jak zorganizować chrzciny w domu?

2021-01-05 9:16

Ceremonia chrztu odbywa się w kościele. Jednakże tuż po chrzcie organizujemy zwykle uroczyste rodzinne spotkanie przy stole. Z powodzeniem możesz sama zorganizować chrzciny w domu, zwłaszcza teraz, w dobie pandemii. O czy warto pamiętać organizując przyjęcie chrzcielne w domu?

Catering na komunię
Autor: _dlarodzinki.pl|na podst. materiałów prasowych Catering na komunię

Chrzest dziecka to ważne przeżycie duchowe, ale także organizacyjne. Zwłaszcza, jeśli zamierzasz zorganizować przyjęcie chrzcielne w domu. To obecnie popularne rozwiązanie z powodu pandemii. Zobacz o czym warto pamiętać, by ułatwić sobie organizację przyjęcia z okazji chrztu w domu.

Spis treści

  1. Organizacja chrzcin w domu - o czym pamiętać?
  2. Pomoc rodziny w czasie chrzcin
  3. Przygotowanie obiadu na chrzciny
  4. Chrzciny na słodko

Organizacja chrzcin w domu - o czym pamiętać?

Przede wszystkim dobrze policz zaproszonych na chrzest gości (także dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym) i dla każdego z nich zaplanuj miejsce przy stole. Jeśli liczba gości na chrzcinach jest wyjątkowo duża i nie masz w domu wystarczająco dużego stołu, zorganizuj poczęstunek w formie szwedzkiego bufetu.

Ale w takiej sytuacji musisz przewidzieć dla każdego miejsca siedzące - mogą być na sofie, pufach lub specjalnych poduszkach na podłogę. O organizacji przyjęcia w domu uprzedź zaproszonych gości, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień.

Organizując chrzciny w domu, zadbaj również o to, by komfortowo czuł się przede wszystkim główny bohater ceremonii. Przyjęcie nie może więc odbywać się w tym samym pokoju, w którym stoi łóżeczko dziecka (malec pewnie będzie chciał uciąć sobie w pewnym momencie drzemkę).

Pomoc rodziny w czasie chrzcin

Chociaż to twoje dziecko i twoje chrzciny, to jednak pamiętaj, że możesz prosić rodzinę o pomoc w przygotowaniu imprezy. Masz zresztą dobre usprawiedliwienie, jakim jest zakaz organizowania imprez w restauracjach i lokalach w czasie pandemii.

Na pewno mama lub siostra pomogą ci w przygotowaniu potraw i w posprzątaniu mieszkania, zwłaszcza jeśli wiedzą, czym jest opieka nad niemowlakiem

Możesz też pomyśleć o tym, by w porze obiadu ktoś z zaprzyjaźnionych ci osób (sąsiadka, przyjaciółka) zabrali dziecko na spacer. W gwarze przyjęcia może być mu trudno zasnąć.

Zobacz, jakie obowiązki ma matka chrzestna

Jakie obowiązki ma matka chrzestna?

Przygotowanie obiadu na chrzciny

Tradycją w czasie chrzcin jest ugoszczenie zaproszonej rodziny obiadem. Możesz to zrobić, jeśli liczba osób zaproszonych na przyjęcie chrzcielne jest niewielka, a ty dysponujesz miejscem, aby posadzić ich przy stole. Jedzenie sałatki na stojąco przy szwedzkim stole to nic trudnego, ale zjedzenie zupy z talerza - to już akrobatyka.  

Jeśli masz duży stół możesz przygotować menu na chrzciny, które składa się z przystawki, zupę i drugie danie. Jeśli organizujesz bufet - zrezygnuj z zupy lub podaj ją w kokilkach lub miseczkach, które są łatwiejsze od trzymania. Wybierz również takie danie na ciepło, które będzie łatwo zjeść - walka gości z kośćmi kurczaka może być trudna i nieestetyczna, może więc lepiej podać mięso, które można pokroić nożem. 

Chrzciny na słodko

Ale robienie obiadu z okazji chrzcin to oczywiście tylko zwyczaj, który można zmienić. Zwłaszcza w czasie pandemii, gdy zorganizowanie przyjęcia z prawdziwego zdarzenia w lokalu nie jest możliwe. 

Dlatego, jeśli masz małe mieszkanie lub po prostu wiesz, że nie dasz rady sama przygotować obiadu dla wielu osób, poczęstuj ich ciastem. Aby było uroczyście, zamów piękny tort - obecnie cukiernie przygotują smaczne i dekoracyjne torty z okazji chrztu, a ich wybór jest olbrzymi.

Do tortu dokup lub upiecz kilka ciast, postaw na stole owoce i zapewnij gościom dobrą kawę oraz herbatę.

Jeśli jednak masz ochotę na więcej, możesz przed deserem zaproponować gościom przekąski. To łatwe do zrobienia potrawy, które dodatkowo mogą przynieść też goście, jeśli poprosisz ich o pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Sałatki, dekoracyjne kanapki, korki, warzywa z deepami to dania, które sprawdzą się na każdym stole i są łatwe do przygotowania. 

CHRZCINY: kiedy daje się prezent na chrzest?

Ile kosztuje chrzest dziecka? Cena mszy i przyjęcia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza