Gender reveal – przyjęcie z wielką niespodzianką!

2019-11-21 9:33

Coraz częściej w trakcie cięży organizuje się tzw. gender reveal party, czyli przyjęcie, na którym zebrani dowiadują się, jaka będzie płeć dziecka. Trend ten, podobnie jak baby shower, przybył do nas z USA i także stał się wielkim hitem. Na czym polega przyjęcie gender reveal?

Gender reveal
Autor: Getty images

Po oznajmieniu radosnej informacji o tym, że para spodziewa się dziecka, bardzo szybko padają kolejne pytania m.in. o to, jakiej płci będzie maleństwo. Rodzina i bliscy są ciekawi, czy będzie to chłopiec, czy dziewczynka, dlatego rodzice, którzy chcą znać płeć dziecka przed porodem, coraz chętniej informują o niej w huczny sposób.

Moda na tzw. gender reveal party przyszła do nas zza oceanu, gdzie trwa już kilkanaście lat. Obecnie także w Polsce, podobnie jak baby shower, stanowi podniosły sposób na świętowanie kolejnego, ważnego aspektu ciąży.

Czytaj: Baby Shower – jak zorganizować przyjęcie dla przyszłej mamy

Spis treści:

  1. O co chodzi w przyjęciu gender reveal?
  2. Jak zorganizować gender reveal party?
  3. Jak ujawnić płeć dziecka?
  4. Kiedy zorganizować gender reveal party?
  5. Zalety i wady przyjęcia gender reveal
  6. Jakie przyjęcie zamiast gender reveal?

O co chodzi w przyjęciu gender reveal?

Gender reveal party to w dosłownym znaczeniu „impreza ujawniająca płeć”, którą organizuje się w trakcie ciąży. Polega na zaproszeniu na nią gości – rodziny i bliskich, którzy wspólnie z rodzicami będą świętować poznanie płci dziecka. W tej imprezie istotne jest to, że nie tylko zaproszeni nie wiedzą, kogo niedługo przywitają na świecie, ale często nie wiedzą o tym także rodzice.

Aby zorganizować tak wielką niespodziankę, wystarczy poinformować lekarza wykonujące USG w ciąży, by wiadomość o tym, czy jest to chłopiec, czy dziewczynka umieścił w kopercie. Następnie można przekazać ją np. jednej osobie, która zorganizuje wydarzenie lub cukiernikowi, który przygotuje tort z ciastem w kolorze różowym, gdy będzie to dziewczynka lub niebieskim, gdy para spodziewa się chłopca.

Aby jednak zadbać o wszelkie szczegóły, w tym dekoracje i aktywności podczas przyjęcia, warto powierzyć organizację gender reveal party komuś bliskiemu np. przyjaciółce lub siostrze. Dzięki temu odkrycie płci dziecka będzie wspaniałą niespodzianką zarówno dla gości, jak i oczekujących maleństwa rodziców.

Czytaj: Płeć dziecka. Jak rozpoznać płeć dziecka po różnych objawach ciąży?

Test na płeć dziecka: na czym polega?

Jak zorganizować gender reveal party?

Aby zorganizować tzw. gender reveal party, należy najpierw wybrać miejsce imprezy. W zależności od upodobań, możliwości i pory roku, może to być np. mieszkanie, restauracja, ogród, park, polana, plaża itp. Następnie należy ustalić datę imprezy, ilość gości oraz poinformować ich o tym, najlepiej wysyłając zaproszenia.

Kolejną kwestią jest wybór tematu przewodniego imprezy. Mogą to być np. królowa i król, piraci i syreny, usta lub wąsy lub motywy nawiązujące do ulubionych filmów rodziców np. do „Gwiezdnych wojen”, gdzie oprawę będą stanowiły także różowe i niebieskie miecze.

Kolejną kwestią jest wybór dekoracji na przyjęcie. W tym względzie rodzice najczęściej decydują się na:
• balony z napisami „Chłopiec czy dziewczynka?”,
• konfetti na stół w dwóch, wybranych kolorach,
• naklejki np. ze znakami zapytania lub pytaniem o płeć,
• personalizowane kubeczki oraz nawiązujące kolorami do płci słomki papierowe i piki,
• dopasowane do motywu girlandy, frędzle, kule, pompony, rozety itp.

Istotne są także aktywności podczas przyjęcia, czyli gry i zabawy. Wśród nich najważniejszą kwestią jest zapytanie każdego gościa, jakiej płci według niego będzie maluszek. I tutaj organizator na wiele sposobów może uzyskać taką informację.

Można m.in. postawić na stole skrzynkę, do której goście wrzucają oznaczone płcią karteczki, poprosić ich o przyczepienie właściwych dla chłopca i dziewczynki kotylionów, wybranie różowego lub niebieskiego kubka, z którego będą pić napoje, wydrukować drzewo, na którym odbiją odcisk swojego palca po uprzednim wyborze jednego z dwóch kolorów itp.

Po ujawnieniu płci można poprosić gości, aby stworzyli kilkusekundowe nagrania, w których składają życzenia dziecku, co może stanowić doskonały prezent np. na osiemnaste urodziny.

Czytaj: Sposób na chłopca i na dziewczynkę - jak zwiększyć szanse na wybraną płeć?

Jak ujawnić płeć dziecka?

Największą atrakcją gender reveal party jest ujawnienie płci. Można to zrobić na wiele sposobów, jednak najpopularniejszym jest balon z różowym lub niebieskim konfetti, który przebijają rodzice. Świetnym sposobem są także tuby strzelające konfetti, które także dopasowane są kolorem do płci dziecka lub mniejsze balony spakowane w ogromne pudło przewiązane wstęgą.

Podczas gender reveal party sposobem na ujawnienie płci jest także tort, który z wierzchu nie zdradza, czy dziecko będzie chłopcem, czy dziewczynką, a dopiero po pokrojeniu ujawnia prawdę. Analogicznie można stworzyć także babeczki, które rozdane gościom i przyszłym rodzicom zdradzą płeć po przegryzieniu ciastka.

Sprawdzonym pomysłem będzie także zapakowanie bucików lub ubranka dopasowanego do płci i wręczeniu prezentu rodzicom podczas przyjęcia. W Stanach Zjednoczonych rodzice i goście decydują się także na bardziej szalone pomysły. I tak np. gdy na przyjęcie na świeżym powietrzu, świetnie sprawdzi się pinata, która po rozbiciu rozsypuje wstążki, konfetti i brokat w kolorze odpowiednim do płci maluszka.

Można zdecydować się także na piłkę ze specjalnym pyłem, którą należy zniszczyć, aby ujawniła płeć dziecka. Innym sposobem jest np. zaangażowanie w wydarzenie domowego pupila (psa lub kota), który w odpowiednim momencie wbiegnie pośród gości z dopasowaną do płci apaszką.

Czytaj: Wyprawka dla niemowlaka: płeć dziecka a kolory, czyli jak dobierać kolory ubranek do płci dziecka?

Kiedy zorganizować gender reveal party?

Przyjęcie gender reveal organizowane jest, gdy lekarz wykonujący badanie USG był w stanie w 100% określić, jakiej płci jest dziecko i tym samym przekazać taką informację rodzicom w zamkniętej kopercie. Zazwyczaj badanie wykonywane jest około 16. tygodnia ciąży.

Niestety, nie zawsze można z całą pewnością określić płeć maluszka, gdyż może się zdarzyć, że dziecko jest nietypowo ułożone lub kobieta ma dużą nadwagę, przez co lekarz nie widzi warg sromowych, jeśli miałaby to być dziewczynka, lub penisa i moszny, w przypadku chłopców. Warto zatem pamiętać, aby mieć 100% pewność, co do płci i dopiero wtedy organizować wydarzenie.

Czytaj: Kiedy wreszcie poczuję ruchy, poznam płeć, usłyszę bicie serca, czyli ważne wydarzenia w ciąży

Zalety i wady przyjęcia gender reveal

Rosnąca popularność wydarzeń takich jak gender reveal party upewnia w tym, że wielu rodziców oraz ich bliskich ma potrzebę cieszenia się wspólnie czasem ciąży. Wydarzenia takie jak przyjęcie z okazji poznania płci dziecka lub wyprawiany tuż przed narodzinami baby shower to świetny sposób na spędzenie czasu z najbliższymi, z którymi razem można cieszyć się tymi niebywałymi chwilami.

Wielu rodziców cieszy także to, że najbliżsi dowiedzą się o tej ważnej kwestii jednocześnie. Zaletą gender reveal party jest także to, że jak podkreślają rodzice, wydarzenie jest dla nich emocjonujące i zapada w pamięć, przez co tworzą się piękne wspomnienia.

Takie przyjęcie to także piękna pamiątka dla dziecka – zdjęcia i materiały wideo można ofiarować mu np. w dniu urodzin, co z pewnością będzie wzruszającym momentem. Z kolei wśród wad tego typu przyjęcia można wyróżnić to, że jest to impreza, która nie pochodzi z Polski, przez co często budzi zdziwienie, niezrozumienie, a dla niektórych może być nawet śmieszna lub głupia.

Warto zatem zwrócić uwagę na to, kogo konkretnie zaprasza się na spotkanie, dzięki czemu z pewnością będzie tylko miłym wspomnieniem. Wśród wad należy także wspomnieć o tym, że wiele osób może mieć konkretne oczekiwania, co do płci malucha i tym samym ujawnienie jej, może przysporzyć wiele smutku.

Jakie przyjęcie zamiast gender reveal?

Jeśli jednak rodzice nie są zainteresowani przyjęciem typu gender reveal, mogą zorganizować popularny baby shower, czyli przyjęcie, które odbywa się tuż przed porodem. Po narodzinach można zdecydować się także na tzw. pępkowe, które znane jest w polskiej tradycji od wielu lat. 

przyjęć, które odbywają się często w Stanach Zjednoczonych, a które zyskują także u nas popularność, są m.in. „I’m pregnant! Party” (przyjęcie ujawniające ciążę), Name Reveal Party (przyjęcie ujawniające przyszłe imię dziecka) i Zodiac Reveal Party (przyjęcie związane z przyszłym znakiem zodiaku dziecka).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza