W którym tygodniu ciąży widać płeć dziecka? Ginekolog wyjaśnia, kiedy widać płeć na USG

2021-02-19 15:14
plec dziecka
Autor: _photos.com

Od kiedy możemy poznać płeć dziecka? Nie ma chyba mamy, która nie zadaje sobie pytania o płeć swojego dziecka. Nasz ekspert wyjaśnia, czy płeć dziecka można określić dokładnie i kiedy widać płeć dziecka na USG.

Kiedy widać płeć dziecka na USG? Musisz na to poczekać kilkanaście tygodni. Płeć dziecka jest wiadoma już w momencie zapłodnienia - kiedy do komórki jajowej dotarł plemnik z chromosomem Y – poczyna się chłopiec, gdy chromosomem X =  dziewczynka.

Kiedy widać narządy rodne dziecka na USG? 

Genitalia chłopców i dziewcząt przez pierwsze tygodnie życia płodowego rozwijają się identycznie, bez zewnętrznych oznak, jakiej płci jest zarodek.  Dopiero ok. 9 tygodnia z guzka płciowego zaczynają rozwijać się w penisa lub łechtaczkę. 

Aby dostrzec wyraźnie zróżnicowane genitalia, trzeba jednak poczekać jeszcze dłużej, bo aż do ok. 15-16 tygodnia ciąży.

Od tego momentu teoretycznie w czasie badania USG można rozpoznać płeć dziecka, jednak dużo większa pewność daje badanie w 18-20. tygodniu ciąży, a i wtedy istnieje szansa, że ​​specjalista może się w tej ocenie pomylić

- Płeć dziecka można rozpoznać ze stuprocentową pewnością około 16. tygodnia ciąży. Oczywiście zdarzają się pacjentki z dużą nadwagą albo nietypowe ułożenie płodu, kiedy płeć dziecka rozpoznajemy później - mówi dr. n. med. Witold Rogiewicz, specjalista ginekologii i położnictwa, ultrasonolog. - USG robią obecnie prawie wszyscy ginekolodzy. Niestety jedni tylko "przykładają głowicę" dla ogólnej orientacji i stąd pomyłki w rozpoznawaniu płci dziecka, inni robią to w pełni profesjonalnie.

W obu przypadkach kobieta ma wrażenie zrobionego badania USG. Jeśli trafiliśmy na lekarza z gatunku "przykładającego głowicę", który mówi: "chyba dziewczynka", to nie kupujmy od razu sukienek. Pójdźmy do takiego, który zje swój dyplom, jeśli płeć dziecka będzie odmienna od tej, którą "zobaczył". Pamiętajmy: dziewczynka jest wtedy, gdy widzimy wargi sromowe, a nie wtedy, gdy nie widzimy siusiaka - dodaje ekspert.

Kiedy widać płeć w innych badaniach?

Płeć dziecka można określić w 100 procentach i to dużo wcześniej, ale nie na podstawie badania USG. Jest to możliwe dzięki badaniom prenatalnym z krwi (np. NIFTY) już w 11. tygodniu ciąży. Badanie to, które może wykryć zespół Downa i kilka innych schorzeń chromosomowych, wyszukuje również fragmenty męskiego chromosomu płciowego we krwi, które służą do określenia, czy nosisz w sobie chłopca, czy dziewczynkę. 

Inne badania prenatalne, wykonywane w celu wykrycia wad wrodzonych płodu, a które przy okazji pozwalają rozpoznać jego płeć to biopsja kosmówki (wykonywana między 11. a 14. tygodniem ciąży) oraz amniopunkcja – (od 15 tygodnia).   

Czytaj również: Jak zaplanować płeć dziecka? Planowanie chłopca i dziewczynki

Seks podczas owulacji a płeć dziecka

Chiński kalendarz płci dziecka: zobacz jak zaplanować płeć dziecka

Objawy a płeć dziecka - Jakie objawy ciąży mogą wskazywać na chłopca lub dziewczynkę

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

  Czytaj więcej
  Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
  KOMENTARZE
  lilo
  |

  Tak, nie zapomnę jak w 17tyg podczas USG udało mi się wypatrzeć 3 kreseczki (czyli wargi sromowe) więc ucieszyłam się i powiedziałam swojemu lekarzowi, że z tego, co widzę to dziewczynka (nie jestem lekarzem, ale sporo widziałam zdjęć USG) na co on profesjonalnie odpowiedział - "no nic tu nie dynda, więc chyba tak" XD