W którym tygodniu ciąży widać płeć dziecka? Ginekolog wyjaśnia, kiedy widać płeć na USG

2021-02-19 15:14

Od kiedy możemy poznać płeć dziecka? Nie ma chyba mamy, która nie zadaje sobie pytania o płeć swojego dziecka. Nasz ekspert wyjaśnia, czy płeć dziecka można określić dokładnie i kiedy widać płeć dziecka na USG.

plec dziecka
Autor: _photos.com

Spis treści

 1. Kiedy widać narządy rodne dziecka na USG? 
 2. Kiedy widać płeć w innych badaniach?

Kiedy widać płeć dziecka na USG? Musisz na to poczekać kilkanaście tygodni. Płeć dziecka jest wiadoma już w momencie zapłodnienia - kiedy do komórki jajowej dotarł plemnik z chromosomem Y – poczyna się chłopiec, gdy chromosomem X =  dziewczynka.

Kiedy widać narządy rodne dziecka na USG? 

Genitalia chłopców i dziewcząt przez pierwsze tygodnie życia płodowego rozwijają się identycznie, bez zewnętrznych oznak, jakiej płci jest zarodek.  Dopiero ok. 9 tygodnia z guzka płciowego zaczynają rozwijać się w penisa lub łechtaczkę. 

Aby dostrzec wyraźnie zróżnicowane genitalia, trzeba jednak poczekać jeszcze dłużej, bo aż do ok. 15-16 tygodnia ciąży.

Od tego momentu teoretycznie w czasie badania USG można rozpoznać płeć dziecka, jednak dużo większa pewność daje badanie w 18-20. tygodniu ciąży, a i wtedy istnieje szansa, że ​​specjalista może się w tej ocenie pomylić

USG w ciąży

- Płeć dziecka można rozpoznać ze stuprocentową pewnością około 16. tygodnia ciąży. Oczywiście zdarzają się pacjentki z dużą nadwagą albo nietypowe ułożenie płodu, kiedy płeć dziecka rozpoznajemy później - mówi dr. n. med. Witold Rogiewicz, specjalista ginekologii i położnictwa, ultrasonolog. - USG robią obecnie prawie wszyscy ginekolodzy. Niestety jedni tylko "przykładają głowicę" dla ogólnej orientacji i stąd pomyłki w rozpoznawaniu płci dziecka, inni robią to w pełni profesjonalnie.

W obu przypadkach kobieta ma wrażenie zrobionego badania USG. Jeśli trafiliśmy na lekarza z gatunku "przykładającego głowicę", który mówi: "chyba dziewczynka", to nie kupujmy od razu sukienek. Pójdźmy do takiego, który zje swój dyplom, jeśli płeć dziecka będzie odmienna od tej, którą "zobaczył". Pamiętajmy: dziewczynka jest wtedy, gdy widzimy wargi sromowe, a nie wtedy, gdy nie widzimy siusiaka - dodaje ekspert.

Kiedy widać płeć w innych badaniach?

Płeć dziecka można określić w 100 procentach i to dużo wcześniej, ale nie na podstawie badania USG. Jest to możliwe dzięki badaniom prenatalnym z krwi (np. NIFTY) już w 11. tygodniu ciąży. Badanie to, które może wykryć zespół Downa i kilka innych schorzeń chromosomowych, wyszukuje również fragmenty męskiego chromosomu płciowego we krwi, które służą do określenia, czy nosisz w sobie chłopca, czy dziewczynkę. 

Inne badania prenatalne, wykonywane w celu wykrycia wad wrodzonych płodu, a które przy okazji pozwalają rozpoznać jego płeć to biopsja kosmówki (wykonywana między 11. a 14. tygodniem ciąży) oraz amniopunkcja – (od 15 tygodnia).   

Czytaj również: Jak zaplanować płeć dziecka? Planowanie chłopca i dziewczynki

Seks podczas owulacji a płeć dziecka

Chiński kalendarz płci dziecka: zobacz jak zaplanować płeć dziecka

Objawy a płeć dziecka - Jakie objawy ciąży mogą wskazywać na chłopca lub dziewczynkę

  Sprawdź, jakiej płci będzie twoje dziecko

  Pytanie 1 z 6
  Do zapłodnienia doszło prawdopodobnie:

  Kalkulator ciąży

  Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

  Co chcesz wiedzieć: