Kiedy wreszcie poczuję ruchy, poznam płeć, usłyszę bicie serca?

2022-03-16 10:04

Na te ważne wydarzenia w ciąży czeka każda przyszła mama. Z niecierpliwością wygląda przełomowych wydarzeń, takich jak pierwsze USG czy pierwsze ruchy maluszka. Zobacz, kiedy powinny nastąpić te i inne ważne momenty ciąży, i odliczaj do nich dni.

pierwsze ruchy
Autor: Getty Images Są momenty w ciąży, na które wyczekuje każda przyszła mama

Kiedy wreszcie.... Każda przyszła mama czeka na ważne wydarzenia w ciąży: pierwsze ruchy, pierwsze USG... To normalne: pamiętasz, jak w szkole nie mogłaś doczekać się ferii, świąt lub wakacji? A potem liczyłaś dni do następnej randki, do wspólnego wyjazdu z ukochanym?

Czas szybciej mija, gdy wiemy, na co czekamy i kiedy to nastąpi. Tak samo jest z oczekiwaniem na dziecko.

Dziewięć miesięcy to około 40 tygodni. W tym okresie wiele się dzieje. Chociaż każda ciąża przebiega inaczej, to jednak wiele przełomowych wydarzeń następu je w określonym przedziale czasowym. Dowiedz się, kiedy wreszcie poczujesz ruchy, poznasz płeć, usłyszysz bicie serca.

Spis treści

  1. Kiedy zobaczę coś na USG? – 4. tydzień
  2. Kiedy usłyszę bicie serca malucha? – 7. tydzień
  3. Kiedy mija ryzyko poronienia? – 12. tydzień
  4. Kiedy poznam płeć? – 16. tydzień
  5. Kiedy mogę zrobić badania prenatalne? – 10.–24. tydzień
  6. Kiedy brzuch stanie się widoczny? – 4.–5. miesiąc
  7. Kiedy poczuje pierwsze ruchy? – 20.–22. tydzień
  8. Kiedy się pojawią skurcze przepowiadające? – 8.–9. miesiąc
  9. Kiedy zacznie się poród? – 38.–42. tydzień
Jak liczyć ruchy płodu?

Kiedy zobaczę coś na USG? – 4. tydzień

Bardzo ważnym momentem w życiu przyszłej mamy jest na pewno samo potwierdzenie ciąży. Niby test wyszedł pozytywnie: dwie kreski aż biją po oczach, menstruacja też się nie pojawiła, ale jednak z niecierpliwością czekasz na magiczne zdanie wypowiedziane przez specjalistę: „Jest pani w ciąży!”.

Zazwyczaj lekarz podczas pierwszej wizyty zleca badanie we krwi poziomu hormonu hCG, jeśli jednak ma w gabinecie aparat USG, może potwierdzić ciążę od razu na podstawie badania.

Pęcherzyk ciążowy jest widoczny na ekranie już ok. 4. tygodnia, a sam zarodek – ok. 6. tygodnia ciąży. Jeśli lekarz nie zrobił USG, to i tak trzeba je wykonać, zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej, między 11. a 14. tygodniem.

Czytaj: Test ciążowy ONLINE - dowiedz się, czy możesz być w ciąży

Dlaczego masa ciała noworodka różni się od tej określonej podczas badania USG przed porodem?

Kiedy usłyszę bicie serca malucha? – 7. tydzień

W czasie badań USG będziesz mogła nie tylko zobaczyć „fasolkę” na ekranie, lecz także usłyszeć bicie serca maluszka. To wyjątkowy moment, w czasie którego wiele mam i tatusiów bardzo się wzrusza.

Odgłos pracy serduszka teoretycznie można usłyszeć ok. 6. tygodnia ciąży (wtedy zaczyna bić), jednak wiele zależy od jakości aparatu, którym masz wykonywane badanie. Te najczulsze przekażą dźwięk ok. 7 tygodnia. Jeśli nie uda się wcześniej, na pewno usłyszysz je podczas obowiązkowego USG wykonywanego między 11. a 14. tygodniem.

Czytaj: KTG - 8 pojęć dotyczących KTG w ciąży, które powinnaś znać

Tętno płodu: normy. Co oznacza niskie, a co wysokie tętno płodu?

Kiedy mija ryzyko poronienia? – 12. tydzień

Płód rozwija się intensywnie od momentu zapłodnienia aż do dnia porodu. Najważniejsze procesy zachodzą jednak w pierwszym trymestrze, kiedy tworzą się wszystkie narządy wewnętrzne i układy dziecka. To tzw. okres organogenezy, w czasie którego istnieje największe ryzyko powstania wad wrodzonych.

To również czas, kiedy twoje postępowanie ma największy wpływ na rozwój płodu – przyjmowanie niektórych leków bez konsultacji z lekarzem lub picie alkoholu może doprowadzić do uszkodzeń.

W okresie organogenezy istnieje też największe ryzyko poronienia. Gdy mija 12. tydzień ciąży, możesz odetchnąć z ulgą, zwłaszcza jeśli USG potwierdzi, że wszystkie narządy malca wykształciły się prawidłowo. Prawdopodobieństwo utraty ciąży w tym momencie spada do zaledwie 2 proc.

Kiedy poznam płeć? – 16. tydzień

Chociaż narządy płciowe dziecka rozwijają się już w drugim miesiącu życia płodowego, to jednak widoczne dla oka specjalisty są dużo później. Ze stuprocentową pewnością można określić płeć malca dopiero podczas badania USG wykonanego ok. 16. tygodnia ciąży.

Pod warunkiem, oczywiście, że dziecko ułoży się w taki sposób, że podglądanie go będzie w ogóle możliwe. Płeć można również poznać dużo wcześniej dzięki niektórym badaniom prenatalnym – takie nieinwazyjne genetyczne testy wykonywane z krwi matki to np. testy Harmony, Nifty.

Sprawdź koniecznie: Kalendarz rozwoju ciąży - jak rośnie malec w brzuchu mamy?

Sposób na chłopca i na dziewczynkę - jak zwiększyć szanse na wybraną płeć?

Kiedy mogę zrobić badania prenatalne? – 10.–24. tydzień

Coraz więcej przyszłych rodziców decyduje się na wykonanie badań prenatalnych – nie tylko ze względu na chęć poznania płci dziecka, ale i z uwagi na to, że testy te wykrywają wady wrodzone płodu.

Niektóre z nich można leczyć jeszcze w ciąży lub zaraz po porodzie, dlatego świadomość ich istnienia może być dla przyszłych rodziców i lekarzy bardzo istotna. Testy prenatalne wykonywane są między 10. a 24. tygodniem ciąży.

Istnieją dwa ich zasadnicze rodzaje: nieinwazyjne (USG oraz badania genetyczne z krwi ciężarnej) i inwazyjne – to testy z płynu owodniowe go, krwi pępowinowej lub z kosmówki (błony otaczającej zarodek).

Badania USG są najtańsze (już od 300 zł), genetyczne z krwi matki kosztują 1500– 2500 zł, a inwazyjne – około 1500 zł. Badania zlecane przez lekarza mającego umowę z NFZ są refundowane.

Kiedy brzuch stanie się widoczny? – 4.–5. miesiąc

Wiele kobiet w ciąży czeka, aż ich stan będzie widoczny, jednak czasami nie następuje to tak szybko, jakby sobie tego życzyły przyszłe mamy. Wiele zależy bowiem od figury kobiety czy ułożenia płodu.

Jeśli oczekujesz pierwszego dziecka, twoja ciąża może być widoczna dopiero w 4.–5. miesiącu (u ciężarnych, które już rodziły, brzuch pojawia się wcześniej). Wcześniej jednak poczujesz, że nie mieścisz się w spodnie, ponieważ ok. 8 tygodnia ciąży zaczniesz nieco przybierać na wadze (już wtedy możesz kupić większe ubrania, niekoniecznie ciążowe).

Między 14. a 22. tygodniem macica zacznie się znacząco powiększać i wtedy nikt już nie będzie miał wątpliwości, że oczekujesz dziecka.

Czytaj: Badania PRENATALNE: co tak naprawdę WYKRYWAJĄ?

Jak rośnie brzuch w ciąży, czyli w którym miesiącu widać brzuch?

Warto wiedzieć

KIEDY SIĘ WYBRAĆ DO LEKARZA?

Pierwszy raz powinnaś się zgłosić do ginekologa przed 10. tygodniem ciąży. To warunek, aby otrzymać potem tzw. becikowe. Lekarz wypisze ci kartę ciąży, zleci badania i zaprosi na kolejne wizyty.

Zasada jest taka, że kontrole ginekologiczne następują mniej więcej co miesiąc, ale w międzyczasie będziesz musiała wykonywać badania (krwi, moczu, USG), na które położnik będzie wypisywał ci skierowania. Ich dokładne terminy znajdziesz tutaj: kalendarz badań w ciąży.

Kiedy poczuje pierwsze ruchy? – 20.–22. tydzień

Niektóre mamy twierdzą, że dopiero gdy poczuły delikatne kopnięcia malucha, naprawdę poczuły, że są w ciąży. Ruchy dziecka – najpierw odczuwane jako delikatne muśnięcia, potem jako mocne kopniaki – pojawiają się w różnym czasie.

Znów – jak w przypadku rośnięcia brzucha ciążowego – wiele zależy od tuszy przyszłej mamy, ułożenia płodu oraz tego, czy jest to jej pierwsze dziecko, czy kolejne (doświadczone mamy lepiej odróżniają ruchy i nie mylą ich np. z objawami trawienia).

Pierwsze ruchy poczujesz wtedy, gdy dziecko będzie na tyle duże, aby dotykać ścian macicy, czyli w 20.– 22. tygodniu ciąży. Kobiety szczupłe mogą poczuć ruchy nawet kilka tygodni wcześniej.

Kiedy się pojawią skurcze przepowiadające? – 8.–9. miesiąc

Macica zaczyna przygotowywać się do porodu już w połowie ciąży. Pierwsze skurcze będące treningiem przed wydaniem dziecka na świat mogą się pojawić w 20. tygodniu (to tzw. skurcze Braxtona-Hicksa).

Zazwyczaj kobieta ich nie odczuwa albo odczuwa bardzo słabo. Zauważalne skurcze przepowiadające mogą się pojawić pod koniec trzeciego trymestru. Nie są bardzo bolesne, a ich siła nie wzrasta, lecz zmniejsza się wraz z upływem czasu i przy zmianie pozycji – to odróżnia je od skurczów porodowych, które przybierają na sile i są coraz częstsze.

Czytaj: Jak liczyć ruchy dziecka: kiedy i jak liczyć ruchy płodu

Akcja porodowa: kiedy jechać do szpitala?

Kiedy zacznie się poród? – 38.–42. tydzień

Zdziwiona? Chociaż mówi się, że ciąża trwa dziewięć miesięcy, to jednak za poród terminowy lekarze uznają narodziny dziecka między 38. a 42. tygodniem. Wszystko dlatego, że trudno obliczyć tak naprawdę datę poczęcia, poza tym każde dziecko wymaga innego czasu do osiągnięcia dojrzałości i gotowości do przyjścia na świat.

Na pewno jednak ok. 38. tygodnia powinnaś mieć już spakowaną torbę do szpitala, a szafę wypełnioną podstawowymi rzeczami dla malca: ubrankami, pieluszkami, kosmetykami itd. Pamiętaj, że niektóre objawy porodu, np. odejście czopa śluzowego, mogą się pojawić wcześniej – nawet kilka dni przed porodem.

Małgorzata Wójcik
Małgorzata Wójcik
Redaktor prowadząca serwisu. Dziennikarka z 25–letnim stażem. Od początku związana z tematyką dziecięcą i zdrowotną - pracowała m. in. w magazynie "M jak mama". W mjakmama.pl specjalizuje się w tematyce ciążowej i porodowej. Prywatnie – mama trójki dorastających dzieci. Chętnie czyta i spaceruje po lesie z psem.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza