Tata i dziecko: coraz więcej ojców angażuje się w karmienie niemowląt!
Relacja "tata i dziecko" jest bardzo ważna dla rozwoju pociechy. Zaangażowanie obojga rodziców i świadome rodzicielstwo to ważna kwestia już od pierwszych dni życia niemowlaka. Coraz więcej ojców dostrzega znaczenie relacji "tata i dziecko" - większość z nich czynnie włącza się w karmienie swoich pociech od pierwszych miesięcy życia. Poznaj wyniki badań HIPP i TNS Polska!

Spis treści
- Tata i dziecko: karmienie piersią
- Tata i dziecko: wspólne decyzje dotyczące karmienia
- Tata i dziecko: karmienie butelką
Przez wieki relacja "tata i dziecko" ograniczała się do zapewnienia pociesze przez ojca dachu nad głową i utrzymywania potomka. Po II wojnie światowej, w której zginęło 50 milionów osób, głównie mężczyzn, kobiety zaczęły przejmować część zajęć zarezerwowanych dotychczas dla płci przeciwnej. Tym samym nie przebywały już wyłącznie w domu, co w pewien sposób wymusiło nowy podział obowiązków. Dziś, choć z urlopu rodzicielskiego aż w 99 procent nadal korzystają mamy, zazwyczaj oboje partnerów jest czynnych zawodowo, więc rola ojca nie ogranicza się wyłącznie do finansowego aspektu życia rodziny. Relacja "tata i dziecko" zdecydowanie nabrała znaczenia: ojcowie nie tylko coraz chętniej wychodzą ze swoimi pociechami na spacery czy, gdy te są już kilkuletnie, zapoznają je ze swoimi ulubionymi sportami. Tata i dziecko więcej czasu spędzają razem w domu, ojcowie biorą udział w zabiegach pielęgnacyjnych: kąpią niemowlęta, przebierają pieluchy, usypiają. A także karmią, nawet jeśli dziecko cały czas z ochotą spożywa mleko matki.


Tata i dziecko: karmienie piersią
Karmienie piersią przynosi nowo narodzonemu dziecku wiele korzyści: chroni przed infekcjami, zmniejsza ryzyko wystąpienia żółtaczki fizjologicznej, uspokaja niemowlę. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by karmić dzieci wyłącznie mlekiem matki aż do ukończenia przez nie 6. miesiąca życia. Karmienie piersią bez wątpienia wpływa na umocnienie relacji matki i dziecka, pozwala im się lepiej poznać. Nie da się jednak ukryć, że kilkumiesięczne karmienie dziecka, często na żądanie, bywa dla mam również męczące. I tutaj z pomocą przychodzą mężczyźni, którzy już od momentu narodzin nowego członka rodziny mogą zacząć budować relację "tata i dziecko". Tak właśnie robią - jak wynika z danych HIPP i TNS Polska, 43 procent matek może liczyć na pomoc partnera w zakresie karmienia piersią, mężczyźni wstają nawet w nocy i podają mamie dziecko do karmienia.
Tata i dziecko: wspólne decyzje dotyczące karmienia
Z badań wynika również, że polskie mamy nie są pozostawione same z decyzją dotyczącą sposobu karmienia dziecka. 58 procent pań razem z partnerem zadecydowało, w jaki sposób będzie karmiony ich niemowlak. Mężczyźni angażują się decyzyjnie również w inne aspekty związane z opieką nad dzieckiem, co pozwala na umocnienie relacji taty i dziecka, a także - odciążenie kobiety. Co więcej, dzięki tej wspólnej decyzyjności umacnia się więź między partnerami. Zamiast tworzenia dwóch "obozów" w rodzinie: mama i dziecko i osobno tata, dochodzi do jej scementowania.

Tata i dziecko: karmienie butelką
Z badań HIPP i TNS wynika również, że 44 procent mam, które karmią dziecko piersią w pierwszych miesiącach jego życia, oprócz własnego mleka, podaje mu również mleko modyfikowane. Tylko 19 procent matek podaje niemowlętom wyłącznie własny pokarm. Obecnie produkowane mieszanki mają tak dobierane składniki, by jak najbardziej odpowiadały temu, co znajduje się w matczynym mleku. Nie wszystko da się odwzorować, np. przeciwciał chorób przebytych przez matkę, jednak nad składem mleka modyfikowanego cały czas trwają intensywne prace. Jako że tak wiele mam korzysta z mleka sztucznego, w karmienie dziecka bez problemu mogą się włączyć również inne osoby, przede wszystkim ojciec. Karmienie butelką to doskonała okazja do wzmocnienia więzi tata i dziecko, zwłaszcza że nie musi im towarzyszyć mama dziecka i mogą mieć czas tylko dla siebie.
Aż 96 procent badanych mam przyznaje, że ich partnerzy - ojcowie dziecka karmią dziecko butelką. Budowanie relacji "tata i dziecko" w okresie niemowlęctwa jest bardzo ważne, ponieważ to właśnie wtedy rozwój dziecka jest najbardziej intensywny. Co więcej, udział ojca w karmieniu dziecka odciąża matkę - dzięki temu zyskuje ona czas tylko dla siebie. Obraz współczesnej rodziny, wraz ze zmianami społeczno-kulturowymi ciągle się zmienia, a ojcowie zaczynają dostrzegać swoją - bardzo ważną - rolę w wychowywaniu dziecka od pierwszych dni jego życia.
*Infografiki HIPP i TNS Polska