Dowód osobisty dziecka – kiedy jest potrzebny? Gdzie i jak wyrobić dowód osobisty malucha?

2021-05-27 13:07

Dowód osobisty dla dziecka to dobry sposób na uzyskanie potwierdzenia tożsamości malucha oraz na podróżowanie z nim po krajach strefy Schengen (i nie tylko – dowód osobisty dziecka uprawnia do wjazdu do wszystkich krajów, które nie wymagają paszportu, działa tak samo jak dowód osobisty dorosłych). Jak uzyskać dowód osobisty dla dziecka i ile to kosztuje?

PODKARPACKIE: Nowe dowody i nowy system! Jutro wniosek o dowód można złożyć do południa!
Autor: Getty images PODKARPACKIE: Nowe dowody i nowy system! Jutro wniosek o dowód można złożyć do południa!

Dowód osobisty jest nieobowiązkowy dla dzieci do 18. roku życia. Po tym czasie dowód jest już wymagany. Jak złożyć wniosek o dowód osobisty dla dziecka? Można to zrobić na dwa sposoby – w urzędzie lub przez internet. Ogromną zaletą jest także to, że taki wniosek składa jedna osoba – rodzic lub opiekun prawny dziecka. Może to zrobić także kurator, jeśli opiekuje się rodziną dysfunkcyjną.

Dowód osobisty dla dziecka jest ważny:

 • 5 lat – jeśli dziecko ma mniej niż 5 lat,
 • 10 lat – jeśli dziecko ma więcej niż 5 lat.

Spis treści

 1. Dowód osobisty dla dziecka przez internet
 2. Złożenie wniosku o dowód dla dziecka KROK PO KROKU
 3. Kto może odebrać dowód?
 4. Wniosek o dowód osobisty składany w urzędzie

Dowód osobisty dla dziecka przez internet

Aby złożyć wniosek o dowód osobisty dla dziecka przez internet potrzebujesz mieć profil zaufany lub e-dowód z dostępem do skrzynki pocztowej e-PUAP. Ta skrzynka służy do komunikacji z urzędem. Na stronie gov.pl czytamy: Jeśli dziecko nie ma numeru PESEL, wyślij pismo ogólne. Dołącz do niego zeskanowany wniosek i zdjęcie dziecka.

Jeśli dziecko nie ma polskiego aktu urodzenia, musisz go wpisać do polskich ksiąg stanu cywilnego u kierownika urzędu stanu cywilnego.

Wniosek o dowód osobisty składa jedno z rodziców lub opiekunów dziecka. W przypadku jeśli jest to opiekun to do wniosku należy dołączyć pismo potwierdzające ustanowioną przez sąd opiekę.

Natomiast jeśli ubiegasz się o wymianę dowodu osobistego z powodu np. kradzieży, wykorzystania danych lub zniszczenia to musisz dołączyć potwierdzenie w formie dokumentu elektronicznego, że zawiadomiłeś organ ścigania (np. policję, prokuraturę) o podejrzeniu nieuprawnionego wykorzystania danych osobowych albo decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych stwierdzającą naruszenie danych osobowych. Może być także skan tego dokumentu.

Do dokumentów dołączasz także zdjęcie do dowodu.

Czytaj również: Książeczka zdrowia dziecka: wszystko, co musisz wiedzieć o nowej książeczce

Paszport dla dziecka – jak go uzyskać? Ile czasu czeka się na paszport dla dziecka?

Karta ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ - złóż wniosek, jeśli jedziesz na wakacje za granicę

Złożenie wniosku o dowód dla dziecka KROK PO KROKU

 • Kliknij przycisk "Złóż wniosek".
 • Zaloguj się
 • Zaznacz, czy jesteś rodzicem, opiekunem prawnym, czy kuratorem.
 • Wprowadź dane: dziecka lub podopiecznego, rodziców.
 • Wybierz powód ubiegania się o dowód osobisty.
 • Wybierz urząd, w którym odbierzesz dowód.
 • Jeśli dziecko ma więcej niż 13 lat, zaznacz, czy chcesz, żeby dowodzie był certyfikat podpisu osobistego.
 • Dodaj zdjęcie dziecka lub podopiecznego oraz w razie potrzeby inny załącznik. Szczegóły znajdziesz w sekcji Co musisz przygotować.
 • Uzupełnij brakujące dane kontaktowe. Upewnij się, że masz w swoim wniosku poprawny e-mail. Otrzymasz na niego numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzesz dowód.
 • Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie. Możesz to zrobić na 3 sposoby: podpisem zaufanym, e-dowodem, certyfikatem kwalifikowanym.
 • Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP i e-mail podany we wniosku.
 • Odbierz dowód.

Usługa jest bezpłatna, czeka się do 30 dni. Stan sprawy można sprawdzić tutaj: https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-czy-dowod-osobisty-jest-gotowy.

Kto może odebrać dowód?

Obojętnie który rodzic (nawet ten, który nie składał wniosku). Po odbiór dowodu przyjdź z dzieckiem lub podopiecznym, dla których dowód jest wydany.

Wniosek o dowód osobisty składany w urzędzie

Złożenie wniosku w urzędzie niesie ze sobą konieczność obecności dziecka przy składaniu wniosku (jeśli dziecko ma powyżej 5 lat). W urzędzie wypełniasz wniosek o wydanie dowodu osobistego podając dane rodziców i dziecka. Niezbędne jest także zdjęcie dziecka.

Wniosek o dowód możesz złożyć w dowolnym urzędzie gminy. Usługa, podobnie jak w przypadku składania wniosku przez internet, jest bezpłatna. Czas oczekiwania bez zmian – wynosi 30 dni.

Do urzędu musisz zabrać wszystkie niezbędne dokumenty – także twój dowód osobisty oraz ewentualne potwierdzenia (zgłoszenie kradzieży dowodu, czy potwierdzenie sądu o przyznaniu ci opieki nad dzieckiem).

Dowód musisz odebrać w urzędzie, w którym złożono wniosek. Dziecko powyżej 13. Roku życia powinno być obecne przy odbiorze.

Czytaj również: Jak zarejestrować dziecko urodzone za granicą?

Formalności po narodzinach dziecka - o czym i kiedy trzeba pamiętać?

Zaplanuj podróż z dzieckiem. Co zabrać na bagaż podręczny dla dziecka do samolotu?