4 zachowania narcystycznej matki wobec własnego dziecka. Tak wyrządza mu ogromną krzywdę

2023-09-22 14:38

Osoba o narcystycznej osobowości jest przekonana o swojej wyjątkowości. Nie wykazuje empatii w stosunku do innych, bo skupia się na sobie i swoich potrzebach. Kiedy kobieta o narcystycznej osobowości zostaje matką, tymi zachowaniami może bardzo skrzywdzić swoje dziecko.

Kobieta i dziecko
Autor: Getti Images 4 zachowania narcystycznej matki wobec własnego dziecka. Tak wyrządza mu ogromną krzywdę

Narcyz jest zawsze zadowolony z siebie, beztroski, wprost wyjątkowy. Osoby o osobowości narcystycznej myślą, że są istnym cudem świata. Nie jest im znane coś takiego, jak poczucie winy czy empatia. Bywają przez to aroganccy i łatwo ich urazić. Nie potrafią reagować na krytykę, bo przecież są idealni. Nie popełniają błędów. To inni się mylą.

Kiedy kobieta o osobowości narcystycznej zostaje matką, jej cechy mogą mieć głęboki wpływ na dzieci. Tymi zachowaniami może je bardzo zranić.

Zobacz także: Wychowanie dziecka: by nie wyrosło na egoistę i narcyza. Postaw na zdrowy egoizm

Poradnik Zdrowie: teorie osobowości

Nie odczuwa empatii

Kobietom o osobowości narcystycznej często brakuje empatii. Kiedy zostaje mamą, nie potrafi wczuć się w potrzeby swojego dziecka i okazać mu wsparcia emocjonalnego, którego potrzebuje.

Prowadzi to do sytuacji, że narcystyczna mama może wręcz bagatelizować uczucia swojego dziecka. Odtrącać je, jakby nie były ważne. Przez to nie słyszy jego potrzeb i nie interesuje jej jego zdaniem.

Akceptuje dziecko, gdy spełnia jej oczekiwania

Narcystyczna matka okazuje dziecku miłość warunkową. Akceptuje je w pełni tylko wtedy, gdy spełnia ono jej oczekiwania. Kiedy tak jest, okazuje dziecku nawet pozytywne uczucia.

To zachowanie prowadzi do sytuacji, że dziecko wciąż szuka potwierdzenia, że mama je kocha. Stara się spełniać wszelkie oczekiwania rodzicielki, aby była zadowolona i szczęśliwa. Często samemu zapominając o swoich potrzebach, uczuciach i szczęściu. To także życie w ciągłym strachu przed odrzuceniem, brakiem miłości i wsparcia.

Krytykuje zachowania dziecka

Matki o osobowości narcystycznej często przenoszą swoje problemy na dziecko. Krytykują własną niepewność i wady, które dostrzegają w swoim dziecku.

Taka projekcja może powodować u dziecka zwątpienie we własną pewność siebie i dezorientację. Takie dzieci są często winione za błędy innych.

Manipulowanie emocjami

Matka o osobowości narcystycznej może stosować wobec dziecka, jak i całej rodziny taktykę manipulacji emocjami. Być może nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę, ale uderza w czułe miejsca, minimalizuje uczucia dziecka i zaprzecza jego emocjom. Wykorzystuje też poczucie winy dziecka.

Matka chce w ten sposób sprawować kontrolę absolutną nad dzieckiem i utrudnia mu zaufanie do własnego osądu.

Matka, która ma osobowość narcystyczną lub podejrzewa, że ją ma, powinna poszukać wsparcia u terapeutów lub grup wsparcia. Zrozumienie manipulacyjnych zachowań to pierwszy krok, aby ustanowić zdrowe zasady. Specjalista może też pomóc dziecku, gdyż dla niego radzenie sobie z narcystyczną osobowością matki może być niezwykle trudne pod względem emocjonalnym i psychologicznym.

Czytaj także: Te zdania z ust partnera to czerwone flagi. Jeśli je słyszysz – wiej

"Co z ciebie za matka?!". Hejt wśród matek to koszmar. Psycholog mówi, co za nim stoi

Oto 12 błędów wychowawczych, które najczęściej popełniają młodzi rodzice

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza