Naukowcy alarmują: kobietom, które chcą być idealnymi mamami, częściej grozi depresja

2021-11-22 13:56

Naukowcy przeprowadzili badania, które miały sprawdzić, jak często matki popadają w stany depresyjne. Z testów wynika, że im bardziej kobieta chce być idealną mamą, tym częściej ma wahania nastrojów.

Idealne matki bardziej zagrożone depresją
Autor: Getty images

Badania przeprowadzili naukowcy z University of Michigan. W testach wzięło udział 113 kobiet, które miały wypełnić kwestionariusz, dotyczący ich postrzegania siebie w roli mamy.

Matki musiały zgodzić się bądź nie z twierdzeniami takimi jak: "Czuję się winna, gdy przedkładam moje potrzeby nad potrzeby dziecka" czy "Wszystko przy dziecku powinnam robić sama".

Wyniki testów były jednoznaczne: im bardziej idealną mamą chce być kobieta, tym większe jest zagrożenie, że w przyszłości popadnie w depresję.

Zobacz też: Nie musisz być idealną mamą, a nawet nie powinnaś. Zobacz dlaczego!

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Mamy, które skupiają się wyłącznie na dzieciach i narzucają sobie rygorystyczną samodyscyplinę, czują się mniej spełnione i szczęśliwe niż mamy, które podchodzą do macierzyństwa na luzie.

Te, które zdają sobie sprawę, że nie zrobią wszystkiego same i że proszenie o pomoc bliskich nie jest oznaką słabości, są zadowolone z życia.

Czytaj także: Mam dom, męża, dzieci i... jestem nieszczęśliwa

Wahania nastroju - to tylko zły dzień czy już depresja?

Pytanie 1 z 4
Czy często pojawiają się u ciebie nagłe wahania - raz dobry humor, raz wyraźny spadek nastroju?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza