Dlaczego chcemy poznać PŁEĆ DZIECKA przed jego narodzinami?

2014-01-24 13:22

Poznanie płci dziecka przed narodzinami jest powszechne na całym świecie, a mimo to budzi wciąż kontrowersje. Kwestia ujawniania płci jest na tyle sporna, że Rada Europy niemalże zakazała jej badania. Dlaczego tak bardzo pragniemy poznać płeć dziecka na długo przed jego narodzinami? Czy trend wyboru płci dziecka będzie rozpowszechniał się na świecie? Od którego tygodnia ciąży możemy poznać płeć dziecka?

Odkrywamy tajemnicę płci dziecka. Dlaczego chcemy poznać płeć dziecka przed narodzinami?
Autor: _materialy_prasowe

Spis treści

  1. Płeć dziecka ważna w rodzinach królewskich i z powodu chorób genetycznych
  2. Dlaczego Kathy Witterick i David Stocker z Toronto ukrywają płeć dziecka?
  3. Będzie unijny zakaz ujawniania płci dziecka?

Potrzeba poznania jaka będzie płeć dziecka dawniej motywowana była społecznie. Każda rodzina marzyła o synu, który będzie dziedzicem nazwiska i majątku. Kobiety starały się zaplanować i później weryfikować płeć dziecka – oczywiście przy pomocy „domowych” metod. Aby jednak ostatecznie przekonać się o prawdziwości swoich przypuszczeń, trzeba było czekać na narodziny potomka. Dziś możemy określić płeć dziecka, poprzez badanie USG, już około 18 tygodnia.  Dzięki nowoczesnym technologiom określenie płci jest możliwe już w 10 tygodniu. Z poznaniem płci malucha rodzice coraz rzadziej czekają aż do jego narodzin.

Płeć dziecka ważna w rodzinach królewskich i z powodu chorób genetycznych

Powody, dla których rodzice preferują konkretną płeć dziecka, czasami związane są z chorobami dziedzicznymi.  Niektóre z nich ujawniają się tylko u jednej z płci, przykładem jest choćby hemofilia (tylko u potomków męskich) czy zespół Turnera (tylko u potomków żeńskich). Do dziś kobiety z królewskich rodów mogą odczuwać presję związaną z płcią potomka - syn jest poniekąd gwarancją przedłużenia istnienia rodu i nazwiska. W codziennych realiach jest to podejście archaiczne. Rodzice najczęściej pragną poznać płeć dziecka z praktycznego punktu widzenia. Główną kwestią jest przygotowanie wyprawki, czy pokoju dla dziecka.

Dlaczego Kathy Witterick i David Stocker z Toronto ukrywają płeć dziecka?

Przeciwko stereotypom i preferencjom dotyczącym płci zbuntowała się amerykańska para Kathy Witterick i David Stocker z Toronto.  Ich potomek, który kilka miesięcy temu przyszedł na świat ma sam zadecydować czy czuje się kobietą czy mężczyzną. Pozostałe potomstwo 5-letni Jazz i 2-letni Kio również nie są nakłaniani do wyboru biologicznej płci. Noszą długie włosy, sukienki, a ich ulubione kolory to róż i fiolet. Biologiczną płeć Storm poza rodzicami znają tylko lekarze. Para wysłała maila do najbliższej rodziny i znajomych, informującego, że nie chcą ujawniać płci dziecka. Ma to być hołd dla wolności, gdyż wierzą że będzie to krok, by uczynić świat bardziej postępowym. Wokół niekonwencjonalnego sposobu wychowywania dzieci narastają kontrowersje. Parze zarzuca się, że zrobili ze swoich dzieci eksperyment naukowy.

Będzie unijny zakaz ujawniania płci dziecka?

Plaga usuwania ciąży doprowadziła do powstania projektu ustawy Rady Europy, który przewidywał zakazanie ujawniania płci dziecka przed narodzinami. Miała to być forma zapobiegania selekcji płci, problemu dotyczącego w szczególności byłych republik ZSRR. Europosłowie obawiają się, że niebezpieczna tendencja preferowania embrionów płci męskiej znacząco naruszy równowagę płciową, a nawet może być zagrożeniem światowego bezpieczeństwa. Projekt miał zostać przyjęty na terenie całej Europy, jednak z punktu widzenia państw, których to nie dotyczy wydaje się to absurdalne. Problem dotyczy również Chin, Indii czy Korei Południowej. Eliminowanie płodów żeńskich w Korei już w latach '90 doprowadziło do dysproporcji w społeczeństwie, wówczas rodziło się o 1/4 więcej chłopców niż dziewczynek. Wydawałoby się że płeć dziecka nie ma znaczenia, jednak tendencja do określania jej już w czasie ciąży jest wyjątkowo popularna. Rodzice korzystają z różnych metod, aby dowiedzieć się czy na świat przyjdzie dziewczynka, a może chłopiec. Należy jednak podkreślić, że taka wiedza nie powinna mieć żadnego wpływu na zaangażowanie rodziców w procesie wychowania. Wszystkie dzieci zasługują na miłość w jednakowy sposób.

materiały prasowe www.plecdzieckatest.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza