Koszmary senne u dziecka: jak sobie z nimi radzić?

2013-11-07 11:02

Koszmary senne to normalne zjawisko u dziecka. Co jakiś czas każdemu dziecku zdarza się zły sen. Skąd się biorą koszmary senne i jak pomóc dziecku?

Spis treści

  1. Koszmary senne u dziecka: jak pomóc dziecku, które ma koszmary?
  2. Polecamy wideo: psychologia dziecka - fantazje i koszmary

Koszmary senne u dziecka to częste zjawisko, dotyczy ¾ ogółu dzieci. Złe sny to element rozwoju dziecka, związany z dojrzewaniem struktur w mózgu. Koszmary mogą pojawiać się wskutek zmian w życiu dziecka (pójście do przedszkola, pozostawanie pod opieką niani), nieregularnego trybu snu i czuwania, radości, ekscytacji, silnych wrażeń. Czasem jednak koszmary senne u dziecka mogą być objawem np. zaburzeń lękowych lub być skutkiem przeżyć i problemów pojawiających się w życiu malucha (kłótnie w domu, problemy z rówieśnikami, brak poczucia bezpieczeństwa). Przedszkolaki nie radzą sobie z lękami i koszmarami, ponieważ nie są w stanie panować nad emocjami, odróżniać zjawisk prawdziwych od fikcyjnych i racjonalnie wyperswadować sobie lęków podsuwanych przez wyobraźnię. Te umiejętności pojawiają się u dziecka dopiero w wieku 5-6 lat.

Koszmary senne u dziecka: jak pomóc dziecku, które ma koszmary?

Dziecko budzi się z krzykiem i płaczem w środku nocy, jest przerażone, zdezorientowane, mówi o ścigających je potworach. Często dziecku wydaje się, że potwór czai się pod łóżkiem albo w szafie. Co robić? Przytul dziecko, mów do niego cichym, kojącym tonem. Porozmawiaj o czymś przyjemnym, powiedz, że w dzieciństwie też dręczyły cię koszmary i że każdemu dziecku się to zdarza. W żadnym wypadku nie krzycz, nie okazuj zdenerwowania ani zniecierpliwienia, nie wyśmiewaj lęków dziecka. Daj ulubioną przytulankę, pokaż, że w szafie nie ma potwora. Zostaw w pokoju dziecka zapaloną lampkę, niech czuje się bezpiecznie. Raczej nie pozwalaj, żeby maluch przenosił się do waszego łóżka, może to sprawić, że każdej nocy będzie chciał z wami spać. Kontroluj filmy, gry i książki, z którymi ma do czynienia dziecko.

Polecamy wideo: psychologia dziecka - fantazje i koszmary

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza