Koszmary senne u dziecka: jak sobie z nimi radzić?

2013-11-07 11:02

Koszmary senne to normalne zjawisko u dziecka. Co jakiś czas każdemu dziecku zdarza się zły sen. Skąd się biorą koszmary senne i jak pomóc dziecku?

Koszmary u dziecka
Autor: _photos.com Kiedy DZIECKO ma KOSZMARY: jak sobie z nimi radzić?

Spis treści

  1. Koszmary senne u dziecka: jak pomóc dziecku, które ma koszmary?
  2. Polecamy wideo: psychologia dziecka - fantazje i koszmary

Koszmary senne u dziecka to częste zjawisko, dotyczy ¾ ogółu dzieci. Złe sny to element rozwoju dziecka, związany z dojrzewaniem struktur w mózgu. Koszmary mogą pojawiać się wskutek zmian w życiu dziecka (pójście do przedszkola, pozostawanie pod opieką niani), nieregularnego trybu snu i czuwania, radości, ekscytacji, silnych wrażeń. Czasem jednak koszmary senne u dziecka mogą być objawem np. zaburzeń lękowych lub być skutkiem przeżyć i problemów pojawiających się w życiu malucha (kłótnie w domu, problemy z rówieśnikami, brak poczucia bezpieczeństwa). Przedszkolaki nie radzą sobie z lękami i koszmarami, ponieważ nie są w stanie panować nad emocjami, odróżniać zjawisk prawdziwych od fikcyjnych i racjonalnie wyperswadować sobie lęków podsuwanych przez wyobraźnię. Te umiejętności pojawiają się u dziecka dopiero w wieku 5-6 lat.

Koszmary senne u dziecka: jak pomóc dziecku, które ma koszmary?

Dziecko budzi się z krzykiem i płaczem w środku nocy, jest przerażone, zdezorientowane, mówi o ścigających je potworach. Często dziecku wydaje się, że potwór czai się pod łóżkiem albo w szafie. Co robić? Przytul dziecko, mów do niego cichym, kojącym tonem. Porozmawiaj o czymś przyjemnym, powiedz, że w dzieciństwie też dręczyły cię koszmary i że każdemu dziecku się to zdarza. W żadnym wypadku nie krzycz, nie okazuj zdenerwowania ani zniecierpliwienia, nie wyśmiewaj lęków dziecka. Daj ulubioną przytulankę, pokaż, że w szafie nie ma potwora. Zostaw w pokoju dziecka zapaloną lampkę, niech czuje się bezpiecznie. Raczej nie pozwalaj, żeby maluch przenosił się do waszego łóżka, może to sprawić, że każdej nocy będzie chciał z wami spać. Kontroluj filmy, gry i książki, z którymi ma do czynienia dziecko.

Polecamy wideo: psychologia dziecka - fantazje i koszmary

www.dlarodzinki.pl