Przytulanie, noszenie, karmienie - to ważne, by stworzyć z dzieckiem wyjątkową więź!

2022-02-07 10:14

Nieustannie zajmujesz się swoim dzieckiem, mimo to wydaje ci się, że zamiast tworzyć więź, oddalacie się od siebie, bo mnóstwa rzeczy nie wiesz i nie rozumiesz. Nie martw się – wszystkiego się nauczysz. Tul do siebie malucha, kołysz, bądź blisko - w ten sposób stworzycie więź.

Jak stworzyć więź z dzieckiem?
Autor: Getty images Jak stworzyć więź z dzieckiem?

Wszystkie młode mamy mają podobne problemy i wątpliwości po narodzinach dziecka. To minie. Tymczasem bądź dla siebie wyrozumiała. Nie graj roli siłaczki. Proś o pomoc rodzinę, znajomych, sąsiadów, nie wahaj się zaangażować partnera. Nie musisz być stale na posterunku, nikt by tego nie wytrzymał. Pozwól, by wszystko się samo ułożyło, a ty zadbaj o więź z dzieckiem.

Spis treści

 1. Narodziny dziecka - nie porównuj swojego dziecka z innymi
 2. Karmienie piersią bez wyrzeczeń po narodzinach dziecka
 3. Po narodzinach dziecka dbaj również o siebie
 4. Im dłużej po narodzinach karmisz piersią, tym lepiej
 5. Po narodzinach przytulaj, kołysz i noś dziecko w ramionach - tak stworzysz więź
 6. Twój najpilniejszy uczeń - dziecko

Narodziny dziecka - nie porównuj swojego dziecka z innymi

Jak wszystkie matki po narodzinach dziecka masz tendencję do zamartwiania się, że dziecko robi za małe postępy w porównaniu z innymi? Niepokój każe ci wierzyć w to, co mówią inni, bardziej doświadczeni. Nie słuchaj tego! Nie porównuj ani siebie, ani swojego dziecka z nikim innym.

Nie panikuj. Lepiej zajrzyj do jakiegoś poradnika lub zapytaj pediatry. Zapisuj na bieżąco pytania do lekarza, które ci przyjdą do głowy. Przede wszystkim nie stresuj się – to źle wpływa na budowanie więzi z dzieckiem, a z bardziej "przyziemnych" spraw na laktację i jakość mleka. A tego pokarmu nie zastąpią żadne, nawet najdroższe mieszanki.

Czytaj też: Czy młodzi rodzice po porodzie przestają być szczęśliwi?

Czym nie warto niepokoić się u noworodka

Karmienie piersią bez wyrzeczeń po narodzinach dziecka

Na początku, gdy brodawki są nieprzyzwyczajone - bolą. Ale warto wytrzymać kilka dni (specjalne kremy pomogą wygoić podrażnienia). Pilnuj, by dziecko obejmowało ustami całą brodawkę. Znajdź wygodną pozycję, ale zmieniaj ją, by dziecko za każdym razem inaczej chwytało pierś. W ten sposób lepiej odciąga pokarm ze wszystkich kanalików.

Zobacz: Jak przystawić dziecko do piersi?

Piersi powinny być opróżniane regularnie i całkowicie. Naucz się sama odciągać pokarm, ewentualnie proś o pomoc partnera, by nie dopuścić do zastoju mleka. Jeśli do niego dojdzie, masuj zgrubiałe miejsce, spróbuj też ciepłych okładów.

Obserwuj zmiany w piersiach, czy nie wywiązuje się zapalenie. Świadczą o nim duże czerwone smugi. Piersi stają się twarde, obrzmiałe, towarzyszy temu gorączka. Należy wtedy stosować chłodne okłady i leki przepisane przez lekarza, odciągać jak najwięcej mleka i masować, masować. Niestety, to bardzo boli, ale nie wolno dopuścić do powstania ropnia. Leczy się go dużo trudniej i wymaga to przerwania karmienia.

Czytaj więcej: Najczęstsze problemy z laktacją

Dobrze wiedzieć

Po narodzinach dziecka dbaj również o siebie

 • wypoczywaj i śpij jak najwięcej, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po porodzie, gdy dziecko jest jeszcze mało aktywne,
 • odżywiaj się zdrowo - unikaj produktów niepełnowartościowych i pustych kalorii (słodyczy),
 • nie denerwuj się, że sobie nie radzisz i nie porównuj się do innych mam. Nauczysz się wszystkiego - to tylko kwestia czasu,
 • złe nastroje niweluj głębokimi oddechami, relaksującą muzyką, pamiętaj, że spacer na świeżym powietrzu łagodzi napięcia,
 • pozwól partnerowi kąpać i przewijać dziecko tak jak umie, karmić z butelki odciągniętym mlekiem, ale też róbcie wiele razem - to zbliża,
 • korzystaj z każdej pomocy, jaką ofiarowują ci ludzie. Nie staraj się być Zosią Samosią. Skup się na roli mamy, natomiast sprzątanie czy prasowanie przekaż w inne ręce,
 • utrzymuj kontakty towarzyskie z ludźmi, na których ci naprawdę zależy, a nie dlatego, że wypada; zrezygnuj z tego, co nie jest dla ciebie ważne,
 • gdy miną najtrudniejsze tygodnie, znajdź czas, by pójść do fryzjera i kosmetyczki. Zadbana mama częściej się uśmiecha.

Im dłużej po narodzinach karmisz piersią, tym lepiej

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmić na każde żądanie - co najmniej pół roku, ale im dłużej, tym lepiej.

 • Karmienie służy nie tylko dziecku, służy również mamie: - przyspiesza utratę nadwagi, - reguluje pracę układu hormonalnego i przez to pozwala szybciej wrócić do równowagi po porodzie, - kobiety karmiące rzadziej zapadają na raka piersi. Uwaga: Pamiętaj, że laktacja absolutnie nie chroni przed zajściem w ciążę!
 • Mleko rodzi się w głowie – jeśli bardzo chcesz karmić swoje dziecko piersią i podporządkujesz temu wszystko inne – na pewno ci się uda
 • Kobieta nie rodzi się z umiejętnością karmienia. Musi się tego nauczyć. Jedne mamy wprawiają się błyskawicznie, inne potrzebują więcej czasu. Ale warto się postarać.
 • Piersi produkują sporo pokarmu, dlatego wzrasta twoje zapotrzebowanie na płyny. Nie zapominaj więc o niegazowanej nisko zmineralizowanej wodzie - przed każdym karmieniem wypij powoli szklankę.
 • Mleko jest najbardziej wartościowym pokarmem dla dziecka, ale już od 6. miesiąca należy wprowadzać do diety niemowlęcia inne produkty, rozwijać inne smaki. Kiedy i od czego zacząć - zapytaj pediatrę.

Czytaj więcej: Karmienie piersią - korzyści dla dziecka i mamy

Karmiąc bezwzględnie unikaj alkoholu. Musisz jednak wiedzieć, że wg aktualnej wiedzy medycznej nie istnieje coś takiego jak dieta mamy karmiącej

Po narodzinach przytulaj, kołysz i noś dziecko w ramionach - tak stworzysz więź

Czasem słyszysz, że dziecko musi się wykrzyczeć i że noszenie go na rękach to rozpuszczanie. Nie wierz w to: w ten sposób nie da się rozpuścić dziecka, które jeszcze nie skończyło roku. Teraz najbardziej potrzeba mu pieszczot, przytuleń, kołysania w ramionach, noszenia. To przyśpiesza rozwój fizyczny, psychiczny i umysłowy.

Nie pozwól, by dziecko długo płakało, szybko zaspokajaj potrzeby. To nieprawda, że płacz wentyluje płuca i uczy cierpliwości. Niemowlę traci poczucie bezpieczeństwa, bo przekonuje się, że jego apel może pozostać bez odpowiedzi. Z dzieci najczulej pielęgnowanych wyrastają ludzie pełni ufności wobec innych i świata, a to cenny kapitał na resztę życia.

Czytaj też: Spanie z dzieckiem - wady i zalety

Twój najpilniejszy uczeń - dziecko

Pilnuj stałego rozkładu zajęć w ciągu dnia. To zapewnia lepszy rozwój niemowlęcia: powtarzane o stałych porach czynności, znajome gesty pozwalają dziecku łatwiej się uczyć i dają poczucie bezpieczeństwa.

Pierwsze tygodnie życia dziecka

Dziecko uczy się odróżniania kształtów, kolorów, rozmiarów, dźwięków. Zadbaj więc o to, by otoczenie było interesujące, dostarczaj bodźców, zawieś przy łóżeczku kolorowe obrazki, nosząc dziecko, pokazuj mu różne rzeczy. W ten sposób pobudzisz rosnącą ciekawość, a przy okazji sprawisz, że niemowlę, aktywne w dzień, będzie lepiej spało w nocy.

Zobacz też: Jak nosić niemowlę? Podstawowe pozycje i zasady

Dobrze wiedzieć

Młodzi rodzice mają dużo siły, ale brak im cierpliwości do dzieci. Naukowcy filmowali ukrytą kamerą zachowanie matek i ojców wobec niemowląt. Osoby w wieku 20 lat robiły wszystko automatycznie, zgodnie z podręcznikowymi zasadami. Ale kąpiąc czy przewijając maleństwo nie wkładały w to czułości. Natomiast starsi, po trzydziestce, byli bardzo zaangażowani i potrafili skupiać się na rozwijaniu więzi psychicznej z dzieckiem.

Czwarty tydzień życia dziecka

Maleństwo zaczyna patrzeć ci w oczy, między czwartym a ósmym tygodniem po raz pierwszy się uśmiecha. Uśmiechaj się do niego! Wyrażaj emocje mimiką, naśladuj jego miny. Zauważysz wodzenie wzrokiem, coraz lepsze rozróżnianie dźwięków. Już kilkutygodniowy osesek uczy się mowy, choć jeszcze nie mówi. Dlatego dużo mów.

Zobacz: Jak widzą noworodki? Kiedy niemowlę zaczyna widzieć dokładnie?

Siódmy, ósmy tydzień

Niemowlę wyraźnie rozpoznaje głos mamy i jej twarz. Widzi z odległości 50 cm i umie skupiać wzrok na przedmiotach. Gryzie je, chwyta, potrząsa, hałasuje grzechotkami. Poznaje w ten sposób swoje otoczenie. Chętnie się bawi swoim ciałem. Wkłada paluszki do buzi. Można mu pokazywać obrazki.

Trzeci, czwarty miesiąc

Guganie przechodzi w gaworzenie, które staje się coraz bogatsze. Dlatego dużo śpiewaj i czytaj swojemu dziecku. Pod koniec tego okresu niemowlę umie już przewidywać, co znaczy, że rozwija się jego pamięć. Złości się, gdy czegoś nie może dostać. W tym okresie ujawnia się już jego temperament.

Po ukończeniu czwartego miesiąca rozpromienia się na widok jakiegoś przedmiotu, a na widok innego, nieznanego okazuje niechęć. Przedtem nie bało się obcych twarzy, teraz może na ich widok płakać. Z upodobaniem uderza zabawkami o łóżeczko i analizuje dźwięki, jakie wydają.

Zobacz: Jak pomóc niemowlakowi w nauce mówienia?

Piąty, szósty miesiąc

Gdy maleństwo jest czymś zaniepokojone, szuka potwierdzenia w twojej twarzy. Stanowisz dla niego wyrocznię i ostoję. Im więcej czasu spędzasz teraz z dzieckiem, tym bardziej rozwinie się w nim przywiązanie do ciebie i poczucie bezpieczeństwa. Dziecko też miewa chwile smutku. Szuka wtedy pociechy w obecności osób, do których jest przywiązane, lub w bliskości ulubionej zabawki. Doceniaj zabawę.

Dziecko przepada za śmiechem, żartami i zaczyna samo je prowokować. Śmiech ma ogromny wpływ na kształtowanie pogodnego usposobienia. Czerp radość ze zwykłego bycia razem. Pamiętaj, że nie zawsze potrzebujecie zabawek. Wiedz, że najlepszą, najbardziej rozwijającą, atrakcyjną, interaktywną zabawką dla twego dziecka jesteś ty – jego mama.

Polecamy: Zabawy paluszkowe - 9 wyliczanek i wierszyków, które uwielbiają maluchy

Czy twoje dziecko jest wysoko wrażliwe?

Pytanie 1 z 10
Twoje dziecko podczas ubierania: