Wyrzucasz sobie, że jesteś inna niż przed ciążą? Położna mówi, ile czasu potrzebuje kobieta po porodzie

2024-04-05 12:04

Wiele kobiet po porodzie skupia się na tym, by szybko wrócić do formy sprzed ciąży. Warto wiedzieć, że ciąża i poród zmieniają nie tylko ciało kobiety, w jej organizmie i psychice zachodzi szereg zmian.

Po porodzie zmienia się nie tylko ciało kobiety
Autor: Getty Images Po porodzie zmienia się nie tylko ciało kobiety

Ile czasu potrzebujesz na to, by być taka, jak przed urodzeniem dziecka? Pytanie wydaje się być retoryczne, bo przecież trudno mówić o powrocie do tego, do czego powrotu nie ma. Zmieniło się nie tylko twoje ciało, ale także podejście do wielu spraw, sposób, w jaki reagujesz na kwestie dotyczące zdrowia i rodziny.

Położna przekonuje, że "powrót do siebie" zajmie ci tyle czasu. Przez tyle lat będą działać hormony, im dłużej karmisz piersią - tym dłużej będziesz wracać do "formy".

Spis treści

  1. Tyle będziesz dochodzić do siebie po porodzie
  2. Po ciąży zmienia się nie tylko ciało
Co robić, gdy facet nie akceptuje naszego ciążowego ciała? "Zaczeło się"

Tyle będziesz dochodzić do siebie po porodzie

Od co najmniej kilku lat w przestrzeni publicznej dokonuje się swoistego odczarowywania lukrowanego macierzyństwa. Wprost mówi się o tym jak wygląda poród, czego można spodziewać się w okresie sześciu tygodni po nim (a więc jak przebiega połóg) i przekonuje, że kobieta ma prawo nie wyglądać jak przed ciążą.

Wciąż znane mamy w mediach społecznościowych pokazują jednak swoje doskonałe brzuchy, przez co wiele młodych mam ma duży problem z akceptacją własnego ciała. Szukają sposobów na to jak szybko schudnąć po ciąży i radzą sobie wzajemnie, by koniecznie karmić piersią jak najdłużej - po to właśnie, by kilogramy gubić szybciej.

Położna, która na Instagramie prowadzi profil @klinikakobiety przekonuje, że zbyt wysoko stawiamy sobie poprzeczkę.

"Nie oczekuj od siebie zbyt wiele jeśli jesteś mamą małego dziecka. Wychowanie niemowlaka to już wystarczające wyzwanie" - pisze położna Natalia Tułodziecka.

Po ciąży zmienia się nie tylko ciało

Bądź wyrozumiała dla ciała, które nie wygląda już tak, jak wcześniej. To w końcu dzięki niemu na świecie jest twoje dziecko. Naukowcy dowodzą, że w ciąży kurczy się mózg kobiety i te zmiany są obecne jeszcze długo po porodzie. Niektóre pozostaną z tobą już na zawsze.

Wiele ciężarnych odczuwa swoje roztrzepanie w ciąży (tzw. syndrom baby brain) i nie myli się, twierdząc, że to sprawka hormonów. Warto wiedzieć, że nawet kilkanaście tygodni po porodzie kobiety miewają problemy z pamięcią. Kwestia tego, w jakim czasie organizm kobiety będzie pracował jak przed ciążą, jest sprawą indywidualną.

Zazwyczaj dopiero rok po porodzie (w przypadku karmienia piersią) poziom hormonów wyrównuje się i jest taki, jak przed ciążą. Wiele kobiet obserwuje jednak pogorszenie stanu swojego zdrowia - np. odporności. Czuje też duże zmęczenie i jest to zmiana, która doskwiera każdego dnia.

Czytaj też: Kto jest ważniejszy – dzieci czy mąż? Pedagog rozwiewa wątpliwości