Narzędzia online, które pomogą ci w prowadzeniu działalności

2019-03-01 10:40

Gdy zakładasz własną firmę okazuje się, że musisz być przedsiębiorcza w najszerszym tego słowa znaczeniu. Od teraz to na tobie spoczywają wszystkie obowiązki. Jesteś nie tylko właścicielką firmy, ale również sprzedawcą, menadżerką, PR i SM specjalistką, prawnikiem, księgową i informatykiem. Pewnie po jakimś czasie część z tych ról będziesz mogła przekazać komuś innemu, ale na początku… Na początku warto sięgnąć po narzędzia online, które pomogą ci działać szybciej, sprawniej i wydajniej.

Mama ma biznes 5
Autor: Getty images

Na szczęście w obecnych czasach na brak rozwiązań technologicznych nie możemy narzekać, a wręcz jest tak, że czasem nie wiadomo, po które z narzędzi warto sięgnąć i które najlepiej się sprawdzą w twojej firmie. Dlatego podsuwamy ci listę 10 sprawdzonych przez nas rozwiązań przy prowadzeniu własnej działalności.

Artykuł powstał w ramach akcji MAMA MA BIZNES

Spis treści:

  1. Zarządzanie i organizacja
  2. Komunikacja
  3. Księgowość
  4. Work-life-balance
  5. Dla tradycjonalistek

Zarządzanie i organizacja

1. Asana – pomaga w planowaniu i zarządzaniu projektami, w przypominaniu o datach i zadaniach do wykonania. Świetnie sprawdza się i w małej, jednoosobowej firmie, ale też w pracy zespołowej. Wtedy możną śledzić postępy pracy w całym zespole.

2. Trello – pozwala zarządzać nie tylko projektami zawodowymi, ale również sprawdza się jako narzędzie do planowania obowiązków domowych. Posiada 4 proste listy: Ideas, To Do, Doing, Done.

3. Google docs – możesz z nimi pracować z każdego miejsca, a dzięki możliwości udostępniania również z innymi osobami. Masz możliwość konwertowania dokumentów do Worda i odwrotnie. Wszystkie naniesione zmiany w dokumentach zapisują się automatycznie.

4. Wordpress – prosta, intuicyjna, ale jednocześnie bardzo profesjonalna platforma do zarządzania firmową stroną www. Wyjątkowo łatwo można się nauczyć ją obsługiwać, a dzięki temu mieć kontrolę nad tym, co pojawia się na twojej stronie, o którą w dzisiejszych czasach powinien zadbać nawet mały biznes.

Czytaj: Skąd się biorą w firmie pieniądze?

Pułapki własnego biznesu – oczami mamy

Komunikacja

1. Skype – to już chyba program większości z nas znany. Jest idealnym rozwiązaniem do komunikacji, jeśli nie ma możliwości spotkania na żywo. Ma wiele przydatnych funkcji jak wideokonferencja, udostępnianie swojego ekranu czy przesyłanie plików. W wersji Skype for Business jest możliwa rozmowa nawet z 250 osobami.
2. WhatsApp – coraz bardziej popularny komunikator i chętniej wykorzystywany do komunikacji biznesowej. Ma również możliwość przesyłania plików, nagrywania wiadomości głosowych i rozmów wideo.

Czytaj również: Ułatwienia przy zakładaniu firmy

Mama zakłada własną firmę

Księgowość

1. InFakt – system do wystawiania faktur. Maksymalnie zautomatyzowane, bardzo proste w obsłudze narzędzie, które pozwala ci mieć wszystko w jednym miejscu. Świetnie sprawdzi się w małej firmie, ale również przy kilkuosobowej działalności.

Czytaj: Co trzeba wiedzieć o księgowości przed założeniem własnej firmy?

Sprzedaż: kto jest moim klientem i jak do niego dotrzeć?

NETWORKING –skuteczne narzędzie w rozwoju biznesu

Work-life-balance

1. Toggl – w prowadzeniu własnego biznesu ważny jest poświęcony czas, ale tylko ten właściwy. Resztę przeznaczamy na prywatne sprawy. I tu z pomocą przychodzi Toggl, który pomaga liczyć czas, aby nie pracować za dużo.
2. Pocket – co dwie głowy to nie jedna. W tym przypadku za tę drugą może posłużyć aplikacja, która będzie dla ciebie gromadzić istotne linki, do których chciałabyś wrócić, a które mogą łatwo ci uciec.

Czytaj:

Work – life balance przedsiębiorczej mamy. Czy to mit?

Sklep internetowy - biznes bez wychodzenia z domu

Dla tradycjonalistek

1. Kalendarz, planer, notes, skoroszyt – co wolisz. Zapisywanie analogowe jeszcze nie stało się passe, więc jeśli tylko lubisz zapisywać swoje myśli i plany na papierze i to się u ciebie również sprawdza, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tę formę również wykorzystywać w swoim biznesie.

Rozpoczęcie i samodzielne prowadzenie własnego biznesu jest odważnym krokiem. To trochę jak krok w dorosłość. Dlatego warto się do tego przygotować choćby poprzez sprawdzenie ułatwiających prowadzenie firmy rozwiązań. Bo choć nie wszystko da się przewidzieć i perfekcyjnie przygotować, to na organizację swojego czasu mamy wpływ, a od tego jak skutecznie będziesz działać zależy sukces twojej firmy.

Ewa Moskalik - Pieper: prywatnie jestem żoną oraz mamą dwóch przystojnych indywidualistów. Od dwóch lat spełniam swoje zawodowe marzenia jako redaktor portalu mamopracuj.pl Dzięki pracy zdalnej w Fundacji Mamo Pracuj wspinam się na wyżyny swoich możliwości organizacji i zarządzania czasem. W wolnych chwilach lubię spędzać czas z rodziną, czytać książki i oglądać dobre kino.