Wady i zalety seksu podczas miesiączki. Czy seks podczas okresu zabezpiecza przed ciążą?

2021-09-07 10:58

Kwestia seksu podczas okresu wciąż jest dla niektórych tematem tabu. Seks podczas okresu ma swoich zwolenników oraz przeciwników, przy czym kluczowe wydają się tutaj względy estetyczne. Czy taki seks jest bezpieczny i wolny od ryzyka zajścia w niechcianą ciążę.

Wady i zalety seksu podczas miesiączki. Czy seks podczas okresu zabezpiecza przed ciążą?
Autor: Getty images Jak się dopasować w łóżku?

Część par unika seksu w czasie miesiączki, decydując się w tym okresie na zastępcze formy: seks oralny, analny bądź petting lub rezygnując na ten czas z wszelkich rodzajów pieszczot. Czy jednak można kochać się w czasie menstruacji. Czy to bezpieczne i czy seks w czasie miesiączki chroni przed ciążą?

Spis treści

  1. Seks w czasie okresu - tak czy nie?
  2. Zalety seksu podczas miesiączki
  3. Wady seksu podczas miesiączki
  4. Seks podczas miesiączki a ciąża
Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?

Seks w czasie okresu - tak czy nie?

Dla kobiety menstruacja nie jest idealnym okresem w życiu: nie czuje się komfortowo podczas miesiączki, szczególnie w trakcie pierwszych dni jej trwania, które związane są z reguły z bólem, obfitym krwawieniem i ogólnym poczuciem „rozbicia”, w związku z czym współżycie w tych dniach może przysparzać kobiecie więcej negatywnych doznań niż przyjemności.

Jednak są kobiety, które nie doświadczają silnych dolegliwości związanych z menstruacją i decydują się na seks w tym czasie, jeśli tylko mają na niego ochotę. Wiele też zależy od podejścia partnera – część mężczyzn odczuwa niechęć do kontaktu z krwią menstruacyjną, ale wielu z nich nie ma oporów przed nawiązywaniem kontaktów seksualnych z partnerką będącą w trakcie miesiączki.

Czytaj również: Zabiegi, które poprawiają życie seksualne kobiety po porodzie

Zajście w ciążę podczas okresu: czy jest możliwe?

Bolesne miesiączki: 5 sprawdzonych sposobów na bóle menstruacyjne

Zalety seksu podczas miesiączki

Najbardziej oczywistą zaletą wydaje się być fakt, że nie musimy odmawiać sobie seksu w czasie tych kilku dni w miesiącu, jeśli mamy na niego ochotę – a wiele kobiet zauważa u siebie wzrost libido podczas miesiączki.

Kobiece ciało jest wtedy bardziej wrażliwe na dotyk i bodźce (należy jednak być ostrożnym z pieszczotami piersi, bo bywają one wtedy nadwrażliwe i zbyt mocny dotyk może być bolesny i nieprzyjemny).

W związku ze zwiększoną wrażliwością osiągnięcie orgazmu może być łatwiejsze, co jest szczególną korzyścią dla tych pań, które na co dzień mają z tym kłopot. Ponadto orgazm ma działanie przeciwbólowe i rozluźniające, co może być zbawienne w przypadku silnych i bolesnych skurczów miesiączkowych.

Współżycie podczas miesiączki może być też korzystne dla kobiet, które mają problem z suchością pochwy powodującą dyskomfort podczas stosunku. W trakcie miesiączki pochwa jest naturalnie bardziej wilgotna, co zmniejsza ryzyko powstawania bolesnych otarć.

Wady seksu podczas miesiączki

Oczywiście współżycie w trakcie menstruacji ma też swoje minusy. Przede wszystkim większość kobiet przeciwnych uprawianiu seksu w tych dniach zwraca uwagę na psychiczny dyskomfort związany z krwawieniem: skrępowanie, obawy związane z reakcją partnera na widok i zapach krwi, poczucie braku higieny.

Wiele kobiet czuje się w tych dniach mniej atrakcyjnie niż zazwyczaj ze względu na kilka dodatkowych kilogramów na wadze i poczucie opuchnięcia ciała (choć są to jedynie skutki zatrzymania wody w organizmie).

Ginekolodzy podkreślają też, że seks podczas miesiączki wiąże się ze zwiększonym ryzykiem infekcji pochwy (dlatego najlepiej jest zawsze stosować prezerwatywę współżyjąc w trakcie menstruacji). Kochając się w tych dniach zwykle musimy dobrać odpowiednią pozycję – najlepiej sprawdzą się te pozycje, w których to mężczyzna jest stroną aktywną.

Niektóre pary martwią się o względy estetyczne i higieniczne, np. o ubrudzenie siebie i pościeli, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w ręcznik, który podłożymy pod biodra. Dobrym rozwiązaniem jest także kochanie się po prostu pod prysznicem.

Czytaj równieżSeks w ciąży: techniki zastępujące stosunek seksualny

Miesiączka - dlaczego i po co kobiety miesiączkują?

Seks podczas miesiączki a ciąża

Wbrew popularnej opinii, seks w czasie miesiączki w żadnym wypadku nie stanowi stuprocentowego zabezpieczenia przed zajściem w ciążę. Jeśli miesiączki nie są regularne lub cykle są bardzo krótkie, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia dni płodnych podczas miesiączki.

Ryzyko zajścia w ciążę w tych dniach jest znikome jedynie w przypadku kobiet, które mają regularne miesiączki i cykle 28-dniowe lub dłuższe – jednak wciąż należy pamiętać, że miesiączka zawsze może się niespodziewanie przesunąć i wystąpić wcześniej (np. z powodu stresu, drastycznej zmiany diety czy klimatu, np. związanej z podróżą do innego kraju), a wtedy również owulacja wystąpi wcześniej.

QUIZ: Sprawdź, czy umiesz rozpoznać dni płodne

Pytanie 1 z 7
Owulacja to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza