Dlaczego ciągle chce mi się spać? Czy senność może być objawem choroby?

2021-11-24 11:18

Ciągła senność i zmęczenie może być przejściową niedyspozycją, albo objawem choroby. Jakie są przyczyny senności w ciągu dnia? Warto to sprawdzić!

Dlaczego ciągle chce mi się spać?
Autor: Getty Images

Jeśli ciągle czujesz się zmęczona i senna, możesz być po prostu przemęczona. Być może cierpisz na bezsenność, a zmęczenie w ciągu dnia jest tylko skutkiem niewyspania w nocy. Jeśli jednak w nocy śpisz normalnie, odpowiednią ilość godzin, a w dzień nadal jesteś zmęczona, warto sprawdzić, czy nie stoi za tym choroba. Jaka?

Spis treści

  1. Anemia
  2. Cukrzyca
  3. Niedoczynność tarczycy
  4. Przesilenie wiosenne i zimowe
Poradnik Zdrowie: bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?

Anemia

Jednym z objawów anemii, czyli niedoboru żelaza, które wpływa na dotlenienie czerwonych krwinek, jest właśnie zmęczenie i senność. Anemię wykluczy lub potwierdzi popularne badanie krwi – morfologia.

Przeczytaj także: Poznaj 5 zasad, dzięki którym unikniesz anemii i niedokrwistości w ciąży

Cukrzyca

Osoby cierpiące na cukrzycę, u których spada poziom cukru, również są senne i zmęczone. Należy u nich uważać na nadmierny spadek poziomu cukru, który może się zakończyć hipoglikiemią.

Niedoczynność tarczycy

Kiedy tarczyca produkuje za mało hormonów, możemy cierpieć na niedoczynność tarczycy. Objawia się ona miedzy innymi przybieraniem na wadze, wypadaniem włosów czy właśnie zmęczeniem. Badanie poziomu hormonów tarczycy pomoże wykluczyć tę dolegliwość.

Przesilenie wiosenne i zimowe

Bardzo często czujemy się senni i zmęczeni, gdy zmieniają się pory roku – nadchodzi jesień lub kończy zima. Warto wówczas zadbać o właściwą dawkę ruchu na świeżym powietrzu i witaminowe suplementy.

Sprawdź: Jakie badania wykonać, aby rozpoznać chroniczne zmęczenie?

Źródło: www.mowimyjak.se.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza