Konizacja szyjki macicy - co to za zabieg, kiedy jest potrzebny i jak się do niego przygotować?

2021-06-02 11:57

Konizacja szyjki macicy to zabieg ginekologiczny, który wykonywany może być zarówno w celach diagnostycznych, jak i leczniczych. Tak jak ogólnie przed jej przebyciem pacjentki nie muszą czynić jakichś szczególnych przygotowań, tak już zdecydowanie istotniejsze jest jednak właściwe postępowanie po samym zabiegu. Na czym polega konizacja szyjki macicy i jakie są wskazania do przeprowadzenia tej procedury?

Konizacja szyjki macicy - co to za zabieg i jak się do niego przygotować?
Autor: Getty images Konizacja szyjki macicy to metoda leczenia raka szyjki macicy

Konizacja szyjki macicy to metoda wykorzystywanych w czasie leczenia nowotworu szyjki macicy. Od lat w polskich mediach często natknąć się można na kampanie, których celem jest zwiększanie świadomości na temat raka szyjki macicy. Istotne jest jak najwcześniejsze wykrywanie tego schorzenia, jak i szybkie rozpoczynanie leczenia.

Wtedy, gdy pacjentki regularnie uczęszczają na badania profilaktyczne, możliwe jest wykrycie wszelkich zmian chorobowych w niskim stadium zaawansowania, co umożliwiać może skorzystanie z małoinwazyjnych metod leczenia – jedną z tego rodzaju procedur jest konizacja szyjki macicy.

Spis treści

  1. Czym jest konizacja szyjki macicy?
  2. Jakie są wskazania do konizacji szyjki macicy?
  3. Jak przygotować się do konizacji szyjki macicy?
  4. Jak przebiega konizacja szyjki macicy?
  5. Jakie są przeciwwskazania do konizacji szyjki macicy?
  6. Jakie mogą być powikłania konizacji szyki macicy?
  7. Jak postępować po konizacji szyjki macicy?

Czym jest konizacja szyjki macicy?

Nazwa wspomnianego wyżej zabiegu wzięła się od łacińskiego słowa conus, które w tłumaczeniu oznacza stożek. Zasadniczo termin doskonale obrazuje to, do czego dochodzi podczas procedury – w jej trakcie dochodzi bowiem do resekcji fragmentu szyjki macicy, który kształtem przypomina właśnie stożek.

Jakie są wskazania do konizacji szyjki macicy?

Konizację szyjki macicy przeprowadza się wtedy, gdy u pacjentki zostaną stwierdzone jakieś nieprawidłowości w badaniu cytologicznym - takowymi mogą być stany przednowotworowe (tzw. dysplazje). Oprócz tego zabieg czasami wykonywany jest również u tych kobiet, u których stwierdzony zostanie rak szyjki macicy we wczesnym stopniu zaawansowania.

U niektórych pacjentek konizacja może być wystarczającą metodą leczenia raka szyjki macicy, u innych może jednak zaistnieć konieczność przeprowadzenia bardziej inwazyjnego leczenia. Leczenie oszczędzające z wykorzystaniem konizacji szyjki macicy wykorzystywane jest u tych pacjentek, które w przyszłości chciałyby zachować płodność.

Czytaj również:  Miesiączka - dlaczego i po co kobiety miesiączkują?

Trudne problemy zdrowotne kobiet – 7 chorób, z którymi najczęściej mierzą się Polki

Jak przygotować się do konizacji szyjki macicy?

Jedną ze zdecydowanie korzystnych informacji dotyczących konizacji szyjki macicy jest to, że zabieg nie wymaga od pacjentek jakichś szczególnych przygotowań. Przez około 2-3 dni przed jego terminem wskazana jest dieta lekkostrawna, wtedy zaś, gdy pacjentka ma mieć wykonany zabieg w dniu zgłoszenia się do szpitala, należy przybyć tam na czczo.

Warto tutaj wspomnieć o pacjentkach, które chorują na jakieś schorzenia przewlekłe – korzystnie skonsultować się w takim wypadku z lekarzem prowadzącym, ponieważ na czas trwania zabiegu konieczne może być odstawienie lub zmodyfikowanie dawkowania przyjmowanych przez pacjentkę na stałe leków (np. przeciwcukrzycowych czy przeciwkrzepliwych).

Jak przebiega konizacja szyjki macicy?

Na zabieg należy zgłosić się w ustalonym wcześniej terminie – zazwyczaj wyznaczany jest on w czasie przypadającym na połowę cyklu miesiączkowego, już po zakończeniu krwawienia. Przed rozpoczęciem konizacji szyjki macicy pacjentka jest znieczulana – wykorzystane może być zarówno znieczulenie ogólne, jak i znieczulenie podpajęczynówkowe.

Procedurę przeprowadza się na fotelu ginekologicznym w pozycji przypominającej tę, w której przeprowadzane jest badanie ginekologiczne. Przed rozpoczęciem zabiegu pole operacyjne zostaje odkażone, oprócz tego zostaje ono też odpowiednio zabezpieczone, czego celem jest zniwelowanie ryzyka pooperacyjnych zakażeń.

W kolejnym etapie do dróg rodnych pacjentki wprowadzane są wzierniki, dzięki którym możliwe jest bezpośrednie uwidocznienie szyjki macicy. Po dokonaniu tego możliwe jest przejście do właściwej części konizacji szyjki macicy, czyli usunięcia fragmentu szyjki macicy. Już po jego przeprowadzeniu – w razie potrzeby – na szyjkę macicy zakładane są szwy.

W przebiegu konizacji szyjki macicy dochodzi jednak nie tylko do resekcji części szyjki macicy – zazwyczaj przeprowadzane jest również i łyżeczkowanie szyjki macicy. Oba materiały są ostatecznie zabezpieczane i przesyłane do pracowni patomorfologicznej.

Jest to niezwykle istotny element konizacji szyjki macicy – dzięki badaniu histopatologicznemu możliwe jest stwierdzenie, czy u pacjentki rzeczywiście wystąpił rak szyjki macicy. Wtedy zaś, gdy konizacja była wykonywana w celach leczniczych, badanie histopatologiczne daje odpowiedź na pytanie o to, czy konieczne jest zastosowanie dodatkowych – poza konizacją szyjki macicy - metod leczenia.

Aspektem, który z pewnością interesuje wiele pacjentek, jest to, jak długo trwa konizacja szyjki macicy. Ogólnie zabieg ten jest stosunkowo krótki – zazwyczaj zajmuje on około 30-45 minut i dość często pacjentka jest w stanie jeszcze tego samego dnia wrócić do domu.

Rak szyjki macicy

Jakie są przeciwwskazania do konizacji szyjki macicy?

Konizacja szyjki macicy to zabieg uznawany za stosunkowo bezpieczny i małoinwazyjny, pomimo tego i tak istnieją pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Procedury nie powinno się wykonywać wtedy, gdy u pacjentki trwa krwawienie miesiączkowe (zwłaszcza, gdy jest ono nasilone), oprócz tego zabieg jest przeciwwskazany również w sytuacji, gdy u pacjentki stwierdzony zostanie poważny stan zapalny (szczególnie, gdy dotyczy on narządów rozrodczych).

Jakie mogą być powikłania konizacji szyki macicy?

Konizacja szyjki macicy, o czym nadmieniono już wcześniej, uznawana jest za zabieg bezpieczny, mimo to – podobnie jak w przypadku dowolnej innej operacji – możliwe jest wystąpienie po niej pewnych powikłań. Wśród możliwych wymieniane są przede wszystkim krwawienia i zakażenia pooperacyjne, oprócz tego – po upływie nawet kilku lat – dochodzić może do zwężenia kanału szyjki macicy.

Komplikacje ostatecznie są więc, niestety, możliwe, istnieją jednak sposoby na to, aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. W tym celu konieczne jest przede wszystkim przestrzeganie zaleceń dotyczących postępowania po zabiegu, oprócz tego w sytuacji, gdy pacjentka odnotuje jakiekolwiek niepokojące symptomy (np. krwawienie), powinna ona jak najszybciej skonsultować się ze swoim ginekologiem – wczesne reakcja może bowiem zapobiec wystąpieniu poważnych komplikacji.

Czytaj również: USG dopochwowe i przezbrzuszne – czym się różnią, kiedy się wykonuje?

Wirus HPV a rak szyjki macicy. Jak uniknąć zakażenia?

Jak postępować po konizacji szyjki macicy?

Jak wspomniano już wcześniej, czasami możliwy jest powrót do domu w ten sam dzień, w którym wykonywana była konizacja szyjki macicy. Nie jest to jednak równoznaczne z możliwością powrotu do pełnej aktywności – ogólnie rekonwalescencja po zabiegu zajmuje około 2-4 tygodnie.

Najtrudniejsze zazwyczaj bywają pierwsze dni po zabiegu, kiedy pacjentki mogą zmagać się z takimi problemami, jak dolegliwości bólowe czy dyskomfort w obrębie podbrzusza. W razie ich wystąpienia można sięgnąć po leki przeciwbólowe, warto tutaj jednak zaznaczyć, że należy przyjmować je ściśle zgodnie z otrzymanymi od lekarza zaleceniami.

Pierwsze tygodnie po konizacji szyjki macicy powinny być czasem, kiedy pacjentka pozwala samej sobie dojść do siebie. Przez około trzy tygodnie wskazany jest oszczędzający tryb życia – osoby będące po zabiegu powinny unikać noszenia ciężarów czy pływania na basenie, w tym czasie należy także powstrzymać się od kontaktów płciowych.

Pacjentki powinny starać się przestrzegać podstawowych zasad higieny intymnej, oprócz tego do momentu wygojenia się szyjki macicy niewskazane jest korzystanie z tamponów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza