Przewlekłe zapalenie oskrzeli - przyczyny, objawy, leczenie

2020-07-06 14:43

Zapalenie oskrzeli może być ostre i wtedy jest zwykle wywołane przez wirusy, wyróżnia się jednak i przewlekłe zapalenie oskrzeli, do którego doprowadza najczęściej palenie tytoniu. Dlatego przewlekła zapalenie oskrzeli jest zwykle problemem wyłącznie ludzi dorosłych. Jakie są objawy i jakie jest leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli?

Przewlekłe zapalenie oskrzeli - przyczyny, objawy, leczenie
Autor: Getty images

Tak jak ostre zapalenie oskrzeli typowo ustępuje w ciągu zaledwie kilku dni, tak już zdecydowanie inaczej jest w przypadku innej patologii zajmującej wspomnianą część dróg oddechowych – mowa tutaj o przewlekłym zapaleniu oskrzeli. W jej przebiegu również występuje stan zapalny, jednakże – jak się można łatwo domyślić – utrzymuje się on przez zdecydowanie dłuższy czas.

Spis treści

  1. Przyczyny przewlekłego zapalenie oskrzeli
  2. Objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli
  3. Jakie badania wykonywane są u pacjentów z podejrzeniem przewlekłego zapalenia oskrzeli?
  4. Leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli
  5. Czy zapaleniom oskrzeli można zapobiegać?

Przyczyny przewlekłego zapalenie oskrzeli

Nie tylko czas utrzymywania się objawów odróżnia od siebie ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli – odmienne są również przyczyny tychże schorzeń. Przewlekłe zapalenie oskrzeli rozwija się zwykle w związku z narażeniem dróg oddechowych na różne substancje drażniące – taką może być chociażby dym papierosowy (przewlekłe zapalenie oskrzeli stanowi jedną ze składowych przewlekłej obturacyjnej choroby płuc – POChP – typowo spotykanej właśnie u osób palących papierosy), ale i różne inne zanieczyszczenia obecne w powietrzu.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli może jednak występować i w przebiegu różnych innych schorzeń – jako ich przykłady można tutaj podać różne alergie, astmę czy mukowiscydozę.

Czytaj: Palenie papierosów przy dziecku - jak bierne palenie tytoniu wpływa na zdrowie dziecka?

Zapalenie oskrzeli u dziecka: objawy i leczenie

Objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli

Podstawowym objawem, który pojawia się u chorych z przewlekłym zapaleniem oskrzeli, jest kaszel. Zazwyczaj kaszel ten ma największe nasilenie w godzinach porannych (w trakcie nocy oczyszczanie dróg oddechowych przebiega gorzej niż za dnia, w związku z czym po przebudzeniu się kaszel jest nasilony i ma on na celu usunięcie nadmiaru wydzieliny z układu oddechowego).

Skoro już o wydzielinie mowa – kaszel u chorych z przewlekłym zapaleniem oskrzeli typowo jest mokry, a wydzielina może mieć zabarwienie od przezroczystego po żółtawo-zielonkawe, a czasami wydzielina bywa nawet podbarwiona treścią krwistą.

Innymi dolegliwościami, które bywają objawami przewlekłego zapalenia oskrzeli, są duszność (szczególnie taka, która nasila się podczas wysiłku), a także świszczący oddech.

Jakie badania wykonywane są u pacjentów z podejrzeniem przewlekłego zapalenia oskrzeli?

Podobnie jak w przypadku ostrego zapalenia oskrzeli, tak i w rozpoznawaniu przewlekłego zapalenia oskrzeli największą rolę odgrywa wywiad oraz badanie lekarskie. Aby jednak móc precyzyjniej określić stopień występujących zaburzeń, wykonywane są u pacjentów m.in. badania czynnościowe płuc, takie jak chociażby spirometria.

Leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli

Przewlekłe zapalenie oskrzeli wymaga stosowania zdecydowanie odmiennego leczenia od tego, które jest wdrażane u chorych z ostrą postacią tej choroby dróg oddechowych. Choroba ta może w znaczący sposób doprowadzać do pogorszenia codziennego funkcjonowania pacjenta – podawane chorym leki (mające działanie przeciwzapalne oraz rozszerzające oskrzela) mają za zadanie zmniejszać intensywność objawów przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Pacjentom z przewlekłym zapaleniem oskrzeli proponowane są preparaty z kilku różnych grup. Przede wszystkim podawane im są leki z grupy beta-mimetyków (np. salmeterol), glikokortykosteroidy, a także preparaty antycholinergiczne (np. bromek ipratropium). Poza już wymienionymi lekami, czasami chorym zalecane są preparaty ułatwiające usuwanie wydzieliny z płuc.

Czy zapaleniom oskrzeli można zapobiegać?

Szczęśliwie istnieją pewne sposoby na to, aby zredukować ryzyko wystąpienia zapalenia oskrzeli – dotyczy to zarówno ostrej, jak i przewlekłej postaci choroby. Jeżeli chodzi o ostre zapalenie oskrzeli, to w sezonie infekcyjnym należy po prostu jak najbardziej dbać o higienę (już samo częstsze niż zazwyczaj mycie rąk może zmniejszać ryzyko wystąpienia tej infekcji).

W przypadku zaś przewlekłego zapalenia oskrzeli konieczne jest unikanie tychże czynników, które mogą doprowadzić do rozwinięcia się tej choroby. Podstawą jest tutaj unikanie produktów tytoniowych – w końcu to głównie u osób palących rozwija się ta choroba, co więcej – jeżeli u kogoś palącego papierosy rozpoznane zostanie przewlekłe zapalenie oskrzeli, to jeszcze przed zaleceniem mu jakichkolwiek leków, jest mu najpierw sugerowana konieczność rozstania się ze swoim nałogiem.

Czytaj: PALENIE W CIĄŻY. Jak szybko rzucić palenie w ciąży?

Suchy kaszel w nocy - przyczyny. Jak sobie z nim radzić?

Grypa u kobiet w ciąży – objawy, leczenie, powikłania

Warto wiedzieć

Czym są oskrzela?

Oskrzela wchodzą w skład złożonego systemu struktur dróg oddechowych, odpowiedzialnych za transport powietrza do najmniejszych elementów – pęcherzyków płucnych – w których to zachodzi proces wymiany gazowej. Oskrzela zaczynają się tam, gdzie kończy się tchawica – początkowo wyróżniane są oskrzele główne prawe (do prawego płuca) oraz oskrzele główne lewe (do lewego płuca).

Struktury te przechodzą później kolejne podziały – dalej dzielą się na oskrzela płatowe (3 do płatów prawego płuca oraz 2 do płatów płuca lewego), a później dochodzi do ich podziału na jeszcze drobniejsze oskrzela segmentowe.

Przechodzące przez oskrzela powietrze jest m.in. oczyszczane i ogrzewane. W tych właśnie strukturach znajdują się różne specjalne komórki, np. komórki śluzotwórcze. Kiedy ich czynność jest prawidłowa wspierają one właściwą funkcję układu oddechowego.

W sytuacji, kiedy równowaga ulega zaburzeniom – np. wskutek infekcji, ale nie tylko – rozwijać się mogą różne utrudnienia w przepływie powietrza przez oskrzela. Jedną z możliwych przyczyn takich problemów jest zapalenie oskrzeli, którego wyróżnia się różne rodzaje.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza