AGD przyjazne mamie – podpowiadamy, jakie sprzęty ułatwią ci życie

2020-09-10 14:27

Opiekując się maluchem zapewne nie masz za wiele czasu. Na szczęście są sprzęty, dzięki którym sprzątanie, pranie czy przygotowywanie posiłków będzie krótsze, a przy tym dużo łatwiejsze. Na które z nich warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy, jakie sprzęty ułatwią ci życie.

AGD przyjazne mamie
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Blender
  2. Sokowirówka
  3. Wyciskarka wolnoobrotowa
  4. Sprzęt do gotowania na parze
  5. Myjka parowa
  6. Parownica do odzieży
  7. Robot odkurzający
  8. Wielofunkcyjne urządzenie gotujące
  9. Odkurzacz piorący
  10. Odkurzacz bezprzewodowy - Handstick

Opieka nad niemowlęciem pochłania sporo czasu. Później też wcale nie jest łatwiej: nawet jeśli dziecko spędza część dnia w żłobku lub przedszkolu, to przecież i tak w domu trzeba posprzątać, uprasować, przygotować posiłki...

Zajmuje to sporą część dnia nawet tym mamom, które nie pracują zawodowo lub pracują w domu. Warto więc wiedzieć, że nowoczesne sprzęty AGD mogą niekiedy wyręczyć zapracowane i zmęczone mamy w codziennych obowiązkach, a nawet jeśli nie zrobią wszystkiego za ciebie, to przynajmniej bardzo je ułatwią. Podpowiadamy, które z nich są szczególnie przyjazne mamom.

Czytaj: Dobry sprzęt AGD – dodatkowe ręce w kuchni

Czy sprzątanie w ciąży jest bezpieczne?

Blender

Blendery mieszają, rozdrabniają, kruszą i miksują. W kuchni są niezastąpione: nie zajmują wiele miejsca, a za ich pomocą można przyrządzić przeciery z owoców i warzyw dla niemowląt, zupę krem, sosy, koktajle i smoothie, można też pokruszyć orzechy do ciasta lub deseru albo lód do drinków.

Niektóre nawet zagniatają ciasto, mielą kawę i kroją ziemniaki na frytki. Istnieją blendery ręczne, kielichowe (stojące) i przenośne.

  • Ręczny – zwykle ma postać korpusu zakończonego nożami. Produkty, które chcemy rozdrobnić, trzeba włożyć do dołączonego pojemnika, a następnie ustawiać tryb pracy i uruchomić urządzenie. Można nim miksować np. zupę bezpośrednio w garnku.
  • Kielichowy – blender składa się z podstawy z silnikiem oraz pojemnika (w kształcie kielicha – stąd nazwa), który nakłada się na podstawę, a który wyposażony jest w zestaw noży.
  • Przenośny – to kubki miksujące, które najczęściej służą do przygotowywania różnego rodzaju napojów (koktajli), a także musu. Wystarczy odkręcić pokrywę, włożyć lub wlać składniki, a następnie zmiksować.

Czytaj: Zmywarka – higiena i sterylność naczyń dla dzieci

Zabezpieczenia przed dziećmi: gadżety do domu, które się sprawdzą

Sokowirówka

Ten sprzęt jest ci zapewne dobrze znany z czasu własnego dzieciństwa, ale sokowirówki nowej generacji bardzo się różnią od tych, jakie używano przed laty. Można do nich wkładać nawet całe owoce, np. jabłka, bez konieczności dzielenia ich na cząstki, a noże ze stali wysokiego gatunku nie utleniają witaminy C.

Sokowirówki szybkoobrotowe mają silniki o mocy nawet 700 W, działają bardzo szybko. Rozdrabniane przez stalowe ostrza (robią od 6 tys. do 12 tys. obrotów w minutę) owoce i warzywa są następnie przeciskane, za sprawą siły odśrodkowej, przez stalowe, bardzo gęste sito. Skórki i miąższ trafiają do specjalnego pojemnika, a czysty sok wypływa przez otwór.

Czytaj: 15 warzyw i owoców, które służą ciąży i przyszłej mamie

Wyciskarka wolnoobrotowa

Wyciskarki również wyciskają sok, ale działają inaczej niż sokowirówki. Ich mechanizm obraca się wolniej: od 40 do 300 razy na minutę, mają też mniejszą moc.

Wrzucone do wyciskarki rozdrobnione składniki (owoce, warzywa, w tym również liściaste czy zioła) są miażdżone przez wolno obracającą się spiralę, następnie przeciskane przez sito albo przez specjalny filtr.

Dzięki wolnym obrotom temperatura się nie podnosi, a więc soki się nie utleniają i można je nieco dłużej przechowywać.

Sprzęt do gotowania na parze

Bardzo ułatwia przygotowywanie zdrowych posiłków i dla maluszka, i dla reszty domowników. Istnieją różne rodzaje takich sprzętów. Najprostsze są metalowe wkładki do gotowania na parze – ich rozmiar można dopasować do wielkości garnka.

Istnieją również specjalne bambusowe koszyczki, które można ustawiać jeden na drugim (np. na dole gotować mięso, na górze ryż) nad garnkiem, w którym gotuje się woda. Można też kupić specjalny garnek do gotowania na parze, wyposażony we wkładkę, na której układa się produkty.

Najwygodniejszy w użyciu jest jednak parowar, czyli urządzenie elektryczne, w którym można gotować na parze kilka składników jednocześnie: na przykład mięso lub ryby, warzywa i ziemniaki, dzięki czemu cały obiad robisz za jednym zamachem.

Oszczędzają czas, są też bardzo wygodne, bo nic się nie przypali ani nie wykipi. Niektóre parowary mają system podtrzymujący temperaturę po zakończeniu gotowania, a także programator umożliwiający włączenie go o określonej godzinie.

Myjka parowa

Ułatwia sprzątanie, nie bez znaczenia jest również to, że można nią czyścić nie używając silnych chemikaliów. W chwili, gdy para opuszcza parownicę, ma temperaturę około 100 stopni Celsjusza i dzięki temu jest to naprawdę skuteczny środek czyszczący.

Dostaje się w nawet najgłębsze i trudne do doczyszczenia za pomocą innych metod szczeliny i zakamarki, zaś brud nagrzewa się szybciej niż powierzchnia, na której się znajduje, co powoduje, że odkleja się praktycznie sam, często bez konieczności dodatkowej ingerencji.

Parą można czyścić wszystkie twarde, wodoodporne powierzchnie – posadzki z kamienia, płytek, lastriko, sprzęty kuchenne - okap, piekarnik, płytę grzejną - okna, lustra, armaturę.

W zależności od potrzeb można używać albo parownicy ręcznej, z niewielkim zbiornikiem, albo solidnej parownicy mobilnej, na kółkach, wyposażonej w duży zbiornik i szereg dodatkowych akcesoriów, w tym szczotek i dysz do konkretnych zastosowań, która poradzi sobie nie tylko z czyszczeniem miejsc w domu, ale też np. z usunięciem starych tapet przed remontem.

Najbardziej praktyczne są te parownice, które mają dużą moc, spory zbiornik na wodę i wyposażone są w różne końcówki i akcesoria. Niektóre modele oferowane są wraz z żelazkiem i deską do prasowania – wytwarzana w parownicy para odsysana jest pod deskę, co wytwarza podciśnienie, wygładzające prasowane tkaniny, a także nadmuch, dzięki któremu na ubraniach nie tworzą się fałdy.

Czytaj: Sprzątanie bez detergentów: jak robić porządki w stylu eko?

Parownica do odzieży

Inaczej steamer. To urządzenie prasuje tkaniny za pomocą gorącej pary wodnej (bez potrzeby ich rozkładania na desce do prasowania), usuwa wirusy i bakterie, a także neutralizuje zapachy. Można nim nie tylko prasować zarówno ubrania, jak i firanki lub zasłony (nie zdejmując ich z karniszy), jak i odświeżyć je, usuwając np. nieprzyjemny zapach.

Robot odkurzający

Marzenie każdej gospodyni domowej: to urządzenie samo jeździ po podłodze, odkurzając ją. Prostsze modele można uruchomić, naciskając odpowiedni przycisk na obudowie, te bardziej zaawansowane natomiast za pomocą aplikacji na smartfona (pod warunkiem, że robot ma moduł wi fi i może łączyć się z internetem).

Odkurzanie można włączyć, będąc np. na spacerze z maluszkiem. Taki robot, jak każdy odkurzacz, wyposażony jest w szczotki, które zbierają z podłogi kurz i inne zanieczyszczenia, i silniczek wytwarzający siłę ssącą, która zbiera je do zbiornika.

Niektóre roboty wyposażone są dodatkowo w szczotki do zbierania sierści. Część modeli odkurza tylko podłogi, niektóre również wykładziny i dywany.

Wielofunkcyjne urządzenie gotujące

Gotuje (również na parze), sieka, miksuje, podgrzewa, podsmaża, wyrabia ciasto, szatkuje, wyciska cytrusy, blenduje, waży składniki ... lista umiejętności takich urządzeń jest bardzo długa. Można w nich przyrządzić każdy posiłek, nie tylko obiad, ale też ciasto czy przeciery dla niemowląt.

W zestawie jest korpus z wyświetlaczem oraz zestaw akcesoriów: duże naczynie podstawowe, noże, ostrza, mieszadła, misy, koszyczek do gotowania na parze, a czasem również szereg dodatkowych przystawek ułatwiających gotowanie.

Wiele takich urządzeń ma też wgranych od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy przepisów. Najbardziej zaawansowane modele wyposażone są w moduł wi fi, dzięki któremu użytkownik zyskuje dostęp do nieograniczonej bazy przepisów i inspiracji.

Odkurzacz piorący

Odkurza, ale i myje podłogę, a także pierze dywany, wykładziny i meble tapicerowane. W tej grupie są zarówno modele dedykowane właścicielom zwierząt (one doskonale radzą sobie z usuwaniem zabrudzeń powodowanych przez zwierzęta), jak i młodym rodzicom, a nawet rodzinom, w których są alergicy – te ostatnie oczyszczają powietrze aż w 99,9 proc, a wszelkie zanieczyszczenia i alergeny usuwane są wprost do kanalizacji.

Czytaj: Jak sprzątać mieszkanie gdy masz alergię

Odkurzacz bezprzewodowy - Handstick

Sprawdza się do wygodnego i szybkiego sprzątania różnych powierzchni – podłóg, dywanów, mebli tapicerowanych, półek z książkami. Zajmuje niewiele miejsca, a ponieważ pracują bez kabla (są zasilane baterią, którą ładuje się w specjalnej stacji dokującej) odpada problem ciągłego poszukiwania gniazdek i przepinania kabla.

Idealny dla osób, którym zależy na szybkim efekcie bez wysiłku i dla tych, którzy z racji problemów z kręgosłupem nie mogą się schylać, ale też dla rodziców, zwłaszcza raczkujących maluchów, które lubią bawić się kablami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza