Naturalne antybiotyki, które możesz stosować w ciąży

2021-01-22 15:27

Naturalne antybiotyki znane są od pokoleń i były stosowane na długo przed powstaniem lekarstw, dostępnych w aptekach. Są one znacznie bezpieczniejsze niż tradycyjne lekarstwa, których przyjmowanie w czasie ciąży najlepiej ograniczyć do minimum. Sprawdź, które naturalne antybiotyki możesz stosować w ciąży i na jakie dolegliwości pomagają!

Naturalne antybiotyki
Autor: thinkstockphotos.com

Antybiotykoterapia nie jest wymysłem naszych czasów. Naturalne antybiotyki znane są od pokoleń. Zanim odkryto penicylinę i wymyślono dziesiątki innych leków zabijających bakterie, leczono się cebulą, czosnkiem oraz miodem. To znane od wieków naturalne antybiotyki, czyli produkty zabijające bakterie.

Warto o nich pamiętać zwłaszcza w okresie, gdy lepiej ograniczyć przyjmowanie antybiotyków z apteki, czyli np. podczas ciąży. Sprawdź, które warzywa, rośliny i inne produkty spożywcze mają takie wyjątkowe właściwości i które naturalne antybiotyki możesz stosować w ciąży.

Spis treści

  1. Czosnek nie tylko na przeziębienie
  2. Cebula na zapalenie zatok i gardła
  3. Miód i propolis, czyli słodkie naturalne antybiotyki
  4. Oregano - naturalny antybiotyk w ciąży
  5. Żurawina wyleczy układ moczowy
  6. Młode pędy sosny - naturalne antybiotyki w ciąży 

Czosnek nie tylko na przeziębienie

Czosnek to najpopularniejszy w ciąży naturalny antybiotyk. Swoje działanie czosnek zawdzięcza allicynie. To substancja, która niszczy bakterie, grzyby, jak również pasożyty z gatunku lamblia. Wykazano, że w przypadku gronkowca złocistego czosnek jest skuteczniejszy niż syntetyczne antybiotyki!

Warto jednak wiedzieć, że allicyna występuje dopiero pod wpływem miażdżenia lub krojenia ząbków czosnku, czyli po uszkodzeniu błon komórkowych jego miąższu. Możesz go stosować profilaktycznie w sezonie jesienno-zimowym i w przypadku infekcji – do kanapek lub w sałatkach.

Zobacz: Czarny bez w ciąży na przeziębienie i infekcje. Jak zrobić sok z czarnego bzu?

Domowe sposoby na przeziębienie w ciąży

Zalety przyjmowania witaminy C w ciąży

Cebula na zapalenie zatok i gardła

Zawiera związki siarki o nazwie fitoncydy, które mają działanie antybakteryjne, antyseptyczne, przeciwzapalne i wykrztuśne. Sok z cebuli i cukru niszczy bakterie odpowiedzialne za infekcje skóry, w tym gronkowca złocistego, pomaga w leczeniu kaszlu, bakteryjnego zapalenia zatok, gardła i oskrzeli.

Miód i propolis, czyli słodkie naturalne antybiotyki

Produkty pszczele, np. miód, zawierają wiele witamin i minerałów, jednak ich największą zaletą jest obecność inhibin. To substancje będące naturalnymi antybiotykami, które hamują rozwój bakterii i zabijają niektóre ich szczepy (np. bakterie gram-dodatnie i gram-ujemne odpowiedzialne za choroby płuc). Oprócz inhibin w miodzie znajdziemy też enzymy i olejki roślinne o właściwościach bakteriobójczych i bakteriostatycznych.

Warto pamiętać, że naturalnym antybiotykiem jest nie tylko miód, ale także pyłek kwiatowy, a zwłaszcza propolis, który służy pszczołom do uszczelniania wejścia do ula – dzięki swoim właściwościom chroni ich gniazdo przed dostępem drobnoustrojów. Wszystkie te produkty możesz stosować w ciąży (jeśli nie masz alergii).

Polecamy wideo: Syrop z cebuli - płynne zdrowie

Oregano - naturalny antybiotyk w ciąży

Przyprawa ta ma intensywny smak i zapach, a dodatkowo niszczy bakterie E. coli, salmonellę oraz gronkowca złocistego. Zawarte w oregano olejki: tymol i karwakrol (występujące też w tymianku, którego jednak w ciąży nie można stosować zbyt wiele) działają nie tylko antybakteryjnie, ale również przeciwgrzybiczo. Dodawaj do potraw oregano świeże lub suszone.

Czytaj: Produkty zakazane w ciąży: zobacz, czego nie wolno jeść w ciąży

Tran w ciąży - suplement dla ciężarnych bogaty w kwasy omega-3

Żurawina wyleczy układ moczowy

Znana jest jako lek na zakażenia układu moczowego bakteriami E. coli. Nic dziwnego, zawiera bowiem tzw. proantocyjanidyny i kwas hipurowy, które mają silne właściwości antybakteryjne. Te pierwsze zapobiegają przywieraniu drobnoustrojów do komórek, drugi – zapobiega ich rozwojowi np. na ściankach pęcherza moczowego czy żołądka, zapobiegając powstawaniu wrzodów.

Żurawina suszona lub w postaci soku i przetworów oprócz leczenia infekcji dróg moczowych przeciwdziała też rozwojowi bakterii w jamie ustnej i ma działanie grzybobójcze.

Młode pędy sosny - naturalne antybiotyki w ciąży 

To znany od wieków naturalny antybiotyk stosowany przeciw chorobom układu oddechowego. Syrop sosnowy zabija drobnoustroje odpowiedzialne  za zapalenie oskrzeli, krtani, ma działanie rozgrzewające i wykrztuśne, ale przede wszystkim odkażające – a to dzięki obecnym w igliwiu olejkom eterycznym: sosnowemu i tempertynowemu, garbnikom oraz kwasom fenolowym. Aby zrobić syrop sosnowy, wystarczy  zebrać w kwietniu młode pędy i zasypać je cukrem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza