Antyperspirant bez aluminium - czy w ciąży trzeba stosować dezodoranty bez aluminium?

2018-01-04 9:51
antyperspiranty bez aluminium
Autor: thinkstockphotos.com

Jaki dezodorant wybrać w ciąży? Coraz więcej kobiet zdaje sobie sprawę, że istnieją kosmetyki zakazane w ciąży. Czy należą do nich dezodoranty i antyperspiranty? 

Kosmetyki bezpieczne dla kobiet w ciąży nie zawierają substancji, które mogą uczulać przyszłą mamę i wpływać negatywnie na rozwój płodu. Ciężarne, które uważnie przyglądają się składom kosmetyków, chcąc zrobić ich racjonalną selekcję, prędzej czy później zetkną sie z tematem soli aluminium w dezodorantach. Czy w ciąży należy unikać kosmetyków bez aluminium i sięgać po naturalne dezodoranty?

Czytaj: Ałun - czy ten antyperspirant nadaje się dla ciężarnych?

Czym różni się dezodorant od antyperspirantu?

Zanim zgłębi się temat szkodliwości dezodorantów w ciąży, należy poznać różnice pomiędzy antyperspirantami a dezodorantami. Wiele osób używa bowiem zamiennie tych dwóch terminów, a przecież każdy z tych produktów działa inaczej – dezodoranty maskują działanie potu, a antyperspiranty ograniczają pocenie. Pierwsze składają się głównie z alkoholu oraz substancji zapachowych i antybakteryjnych, natomiast antyperspiranty wzbogacone są w związki chemiczne blokujące wydzielanie potu. Najczęściej tymi związkami są sole aluminium, które zwężając ujścia gruczołów potowych, działają znacznie dłużej od dezodorantów. Efekt ten utrzymuje się, dopóki nie zmyjemy kosmetyku ze skóry detergentem. Sole aluminium znajdziemy w składzie INCI pod nazwami: Aluminium Chloride, Aluminium Sulphate, Aluminium Chlorhydrate, Aluminium Phenosulphate, Aluminium Zirconium Tetrachlorohydrex.

Czytaj: Kosmetyki zakazane w ciąży: nie stosuj kremów z kwasami i retinolem

Dezodoranty w ciąży – jak działają sole aluminium?

Co jakiś czas ukazują się badania, które na zmianę potwierdzają i negują szkodliwość soli aluminium. Substancję podejrzewa się o powodowanie chorób układu nerwowego oraz raka piersi. Skąd te kontrowersje? Za wszystko odpowiada glin, który jest tak zwanym pierwiastkiem balastowym, co oznacza, że gromadzi się w organizmach żywych. Okazuje się, że w sposób wziewny i przez skórę ma wiekszą wchłanialność niż drogą pokarmową, dlatego zaczęto podawać w wątpliwość bezpieczeństwo kosmetyków zawierających sole aluminium – antyperspirant pozostaje na skórze przez wiele godzin, dopóki nie zostanie zmyty detergentem. Dodatkowo, jeśli podczas depilacji skóra została uszkodzona, cząsteczki glinu mogą w nią wnikać. Istnieją badania, które mówią o toksycznym wpływie glinu na układ nerwowy człowieka oraz o związku soli aluminium z powstawaniem nowotworów (mutacje spowodowane uszkodzeniem DNA), w tym głównie raka piersi.

Dezodoranty w ciąży – inne niebezpieczne substancje

W dezodorantach możemy znaleźć substancje o potencjale estrogennym, które mogą przyczynić się do wzrostu komórek raka piersi oraz powodują przebarwienia skóry w ciąży. Podobne działanie wykazują zawarte w dezodorantach ftalany i parabeny, które mogą zaburzać pracę układu hormonalnego. Stosowanie kosmetyków z parabenami nie jest wskazane w ciąży również ze względu na ryzyko niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Zobacz też: Czego nie wolno robić w pierwszym trymestrze ciąży: 10 absolutnie zakazanych rzeczy

Jaki dezodorant wybrać w ciąży? WIDEO

Dobrze wiedzieć

Jak zmniejszyć potliwość w ciąży?

Gdy intensywniej pocimy się w ciąży, warto, oprócz stosowania naturalnych dezodorantów, wypróbować kilka sprawdzonych metod:
• używaj naturalnych substancji myjących, które nie przyczyniają się do nadmiernej pracy gruczołów potowych
• wypróbuj ziołowe kąpiele – naturalne napary zmniejszą potliwość. Do wanny wystarcz dodać kilka zaszetek rumianku, kory dębu i szałwi. 
• jedz mniej mięsa i pij więcej – wysokie stężenie hormonów zmienia skład potu, co może dodatkowo potęgować nieprzyjemny zapach. Unikaj pikantnych przypraw, ogranicz cukier i mięso, które wpływają na skład chemiczny potu. Pij za to więcej wody i ziołowych naparów.
• wybieraj naturalne i przewiewne materiały – organiczne tkaniny lepiej przepuszczają powietrze, co sprawia, że mniej się pocimy. W ciąży warto więc postawić na luźne sukienki i spodnie wykonane z przewiewnej tkaniny.

Jakie dezodoranty w ciąży wybrać? 

W czasie ciąży kobieta poci się intensywnej i potrzebuje skutecznych i bezpiecznych kosmetyków, które pozwolą jej się czuć świeżo przez cały dzień. Dezodoranty naturalne nie zawierają soli aluminium, parabenów i sztucznych barwników. Są hipoalergiczne i skutecznie eliminują bakterie odpowiedzialne za powstawanie przykrego zapachu. Na rynku znajdziemy wiele interesujących propozycji łagodnych dezodorantów, które zawierają składniki roślinne. Najlepszą propozycją dla ciężarnych będą bezzapachowe kompozycje kosmetyczne, poddane testom dermatologicznym i aplikacyjnym, np. Schmidt's dezodorant w sztyfcie bezzapachowy (ok. 22 zł/19,8 g) czy Lavera Sensitive w kulce (ok. 25 zł/ 50 ml).

Ałun jako zamiennik tradycyjnych dezodorantów? 

Ałun, czyli popularny dezodorant w kamieniu, uznaje sie jako naturalną alternatywę dla kosmetyków z solami aluminium, jednak przezroczysty kryształ składa się w rzeczywistości z siarczanu amonowo-glinowego, czyli związku chemicznego zbudowanego między innymi z glinu. Nie powinno sie zatem dać się zwieść etykietem kosmetycznym, które mówią, że ałun nie zawiera aluminium. Dezodoranty w formie kryształu mogą także powodować niepożądane reakcje skórne, zwłaszcza w czasie ciąży.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE