Narodziny dziecka - jak stworzyć więź z dzieckiem?

2008-05-13 13:22 Grażyna Niebukowska

Jak tworzyć więź z dzieckiem już od narodzin? Przez dziewięć miesięcy ciąży wraz z brzuchem rosło w tobie szczęście. A teraz... Czujesz się zmęczona i bezradna. Nieustannie zajmujesz się swoim dzieckiem, mimo to wydaje ci się, że nie dajesz rady. Mnóstwa rzeczy nie wiesz, nie rozumiesz. Nie jesteś pewna, czy noworodek rozwija się normalnie. W chwilach załamania zadajesz sobie pytanie: czy jestem złą matką? Nie martw się – wszystkiego się nauczysz.

Wszystkie młode mamy mają podobne problemy i wątpliwości po narodzinach dziecka. To minie. Tymczasem bądź dla siebie wyrozumiała. Nie graj roli siłaczki. Proś o pomoc rodzinę, znajomych, sąsiadów, nie wahaj się zaangażować partnera. Nie musisz być stale na posterunku, nikt by tego nie wytrzymał. Pozwól, by wszystko się samo ułożyło, a ty zadbaj o więź z dziekiem.

Narodziny dziecka - nie porównój swojego dziecka z innymi

Jak wszystkie matki po narodzinach dziecka masz tendencję do zamartwiania się, że dziecko robi za małe postępy w porównaniu z innymi. Niepokój każe ci wierzyć w to, co mówią inni, bardziej doświadczeni. Nie słuchaj babskiej giełdy! Nie porównuj ani siebie, ani swojego dziecka z nikim innym. Nie panikuj. Lepiej zajrzyj do jakiegoś poradnika lub zapytaj pediatry. Zapisuj na bieżąco pytania do lekarza, które ci przyjdą do głowy. Przede wszystkim nie stresuj się – to źle wpływa na budowanie więzi z dzieckiem, a z bardziej "przyziemnych" spraw na laktację i jakość mleka. A tego pokarmu nie zastąpią żadne, nawet najdroższe mieszanki.

>> Zasypianie przy piersi: co robić, gdy dziecko zasypia podczas karmienia piersią? [WYWIAD Z TRENERKĄ SNU]

Karmienie piersią bez wyrzeczeń po narodzinach dziecka

Na początku, gdy brodawki są nieprzyzwyczajone - bolą. Ale warto wytrzymać kilka dni (specjalne kremy pomogą wygoić podrażnienia). Pilnuj, by dziecko obejmowało całą brodawkę. Znajdź wygodną pozycję, ale zmieniaj ją, by dziecko za każdym razem inaczej chwytało pierś. W ten sposób lepiej odciąga pokarm ze wszystkich kanalików.

Piersi muszą być opróżniane regularnie i całkowicie. Naucz się sama ściągać pokarm, ewentualnie proś o pomoc partnera, by nie dopuścić do zastoju mleka. Jeśli do niego dojdzie, masuj zgrubiałe miejsce, spróbuj też ciepłych okładów.

>> Problemy z laktacją: pękające brodawki, nawał pokarmu, zastój i inne [PORADNIK]

Obserwuj zmiany w piersiach, czy nie wywiązuje się zapalenie. Świadczą o nim duże czerwone smugi. Piersi stają się twarde, obrzmiałe, towarzyszy temu gorączka. Należy wtedy stosować chłodne okłady i leki przepisane przez lekarza, odciągać jak najwięcej mleka i masować, masować. Niestety, to bardzo boli, ale nie wolno dopuścić do powstania ropnia. Leczy się go dużo trudniej i wymaga to przerwania karmienia.

Dobrze wiedzieć

Po narodzinach dziecka dbaj również o siebie

 • Wypoczywaj i śpij jak najwięcej, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po porodzie, gdy dziecko jest jeszcze mało aktywne
 • Odżywiaj się zdrowo - unikaj produktów niepełnowartościowych i pustych kalorii (słodyczy)
 • Nie denerwuj się, że sobie nie radzisz i nie porównuj się do innych mam. Nauczysz się wszystkiego - to tylko kwestia czasu
 • Złe nastroje niweluj głębokimi oddechami, relaksującą muzyką, pamiętaj, że spacer na świeżym powietrzu łagodzi napięcia
 • Pozwól partnerowi kąpać i przewijać dziecko tak jak umie, karmić z butelki odciągniętym mlekiem, ale też róbcie wiele razem - to zbliża
 • Korzystaj z każdej pomocy, jaką ofiarowują ci ludzie. Nie staraj się być zosią samosią. Skup się na roli mamy, natomiast sprzątanie czy prasowanie przekaż w inne ręce
 • Utrzymuj kontakty towarzyskie z ludźmi, na których ci naprawdę zależy, a nie dlatego, że wypada; zrezygnuj z tego, co nie jest dla ciebie ważne
 • Gdy miną najtrudniejsze tygodnie, znajdź czas, by pójść do fryzjera i kosmetyczki. Zadbana mama częściej się uśmiecha

Im dłużej po narodzinach karmisz piersią, tym lepiej

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmić na każde żądanie - co najmniej pół roku, ale im dłużej, tym lepiej.

 • Karmienie służy nie tylko dziecku, służy również mamie: - przyspiesza utratę nadwagi, - reguluje pracę układu hormonalnego i przez to pozwala szybciej wrócić do równowagi po porodzie, - kobiety karmiące rzadziej zapadają na raka piersi. Uwaga: Pamiętaj, że laktacja absolutnie nie chroni przed zajściem w ciążę!
 • Mleko rodzi się w głowie – jeśli bardzo chcesz karmić swoje dziecko piersią i podporządkujesz temu wszystko inne – na pewno ci się uda
 • Kobieta nie rodzi się z umiejętnością karmienia. Musi się tego nauczyć. Jedne mamy wprawiają się błyskawicznie, inne potrzebują więcej czasu. Ale warto się postarać.
 • Piersi produkują 500-900 ml pokarmu, i o tę ilość wzrasta twoje zapotrzebowanie na płyny. Nie zapominaj więc o niegazowanej nisko zmineralizowanej wodzie - przed każdym karmieniem wypij powoli szklankę.
 • Mleko jest najbardziej wartościowym ppokarmem dla dziecka, ale już od szóstego miesiąca należy wprowadzać do diety niemowlęcia inne produkty, rozwijać inne smaki. Kiedy i od czego zacząć - zapytaj pediatrę.

>> Jak zwiększyć laktację? Zobacz, co powinnaś zrobić, by karmić jak najdłużej

Pamiętaj! Karmiąć unikaj alkoholu, kofeiny, czekolady, pikantnych przypraw, czosnku, orzeszków ziemnych (zawierają bardzo silne alergeny), pokarmów powodujących kolkę u niemowlęcia (np. brokułów, kalafiorów, kapusty, cebuli, porów - sprawdź, które produkty ją wywołują u twojego dziecka).

Po narodzinach przytulaj, kołysz i noś dziecko w ramionach - tak stworzysz więź

Czasem słyszysz, że dziecko musi się wykrzyczeć i że noszenie go na rękach to rozpuszczanie. Nie wierz w to: w ten sposób nie da się rozpuścić dziecka, które jeszcze nie skończyło roku. Teraz najbardziej potrzeba mu pieszczot, przytuleń, kołysania w ramionach, noszenia. To przyśpiesza rozwój fizyczny, psychiczny i umysłowy.

>> Dlaczego dziecko tak bardzo potrzebuje dotyku mamy?

Nie pozwól, by dziecko długo płakało, szybko zaspokajaj potrzeby. To nieprawda, że płacz wentyluje płuca i uczy cierpliwości. Niemowlę traci poczucie bezpieczeństwa, bo przekonuje się, że jego apel może pozostać bez odpowiedzi. Z dzieci najczulej pielęgnowanych wyrastają ludzie pełni ufności wobec innych i świata, a to cenny kapitał na resztę życia.

Twój najpilniejszy uczeń - dziecko

Pilnuj stałego rozkładu zajęć w ciągu dnia. To zapewnia lepszy rozwój niemowlęcia: powtarzane o stałych porach czynności, znajome gesty pozwalają dziecku łatwiej się uczyć i dają poczucie bezpieczeństwa.

Pierwsze tygodnie życia
Dziecko uczy się odróżniania kształtów, kolorów, rozmiarów, dźwięków. Zadbaj więc o to, by otoczenie było interesujące, dostarczaj bodźców, zawieś przy łóżeczku kolorowe obrazki, nosząc dziecko, pokazuj mu różne rzeczy. W ten sposób pobudzisz rosnącą ciekawość, a przy okazji sprawisz, że niemowlę, aktywne w dzień, będzie lepiej spało w nocy.

Dobrze wiedzieć

Młodzi rodzice mają dużo siły, ale brak im cierpliwości do dzieci. Naukowcy filmowali ukrytą kamerą zachowanie matek i ojców wobec niemowląt. Osoby w wieku 20 lat robiły wszystko automatycznie, zgodnie z podręcznikowymi zasadami. Ale kąpiąc czy przewijając maleństwo nie wkładały w to czułości. Natomiast starsi, po trzydziestce, byli bardzo zaangażowani i potrafili skupiać się na rozwijaniu więzi psychicznej z dzieckiem.

Czwarty tydzień
Maleństwo zaczyna patrzeć ci w oczy, między czwartym a ósmym tygodniem po raz pierwszy się uśmiecha. Uśmiechaj się do niego! Wyrażaj emocje mimiką, naśladuj jego miny. Zauważysz wodzenie wzrokiem, coraz lepsze rozróżnianie dźwięków. Już kilkutygodniowy osesek uczy się mowy, choć jeszcze nie mówi. Dlatego dużo mów.

>> Rozwój wzroku niemowlaka: co widzi dziecko w pierwszych miesiącach życia?

Siódmy, ósmy tydzień
Niemowlę wyraźnie rozpoznaje głos mamy i jej twarz. Widzi z odległości 50 cm i umie skupiać wzrok na przedmiotach. Gryzie je, chwyta, potrząsa, hałasuje grzechotkami. Poznaje w ten sposób swoje otoczenie. Chętnie się bawi swoim ciałem. Wkłada paluszki do buzi. Można mu pokazywać obrazki.

Trzeci, czwarty miesiąc
Guganie przechodzi w gaworzenie, które staje się coraz bogatsze. Dlatego dużo śpiewaj i czytaj swojemu dziecku. Pod koniec tego okresu niemowlę umie już przewidywać, co znaczy, że rozwija się jego pamięć. Złości się, gdy czegoś nie może dostać. W tym okresie ujawnia się już jego temperament. Po ukończeniu czwartego miesiąca rozpromienia się na widok jakiegoś przedmiotu, a na widok innego, nieznanego okazuje niechęć. Przedtem nie bało się obcych twarzy, teraz może na ich widok płakać. Z upodobaniem uderza zabawkami o łóżeczko i analizuje dźwięki, jakie wydają.

>> Jak mówić do dziecka, aby wspierać rozwój jego mowy?

Piąty, szósty miesiąc
Gdy maleństwo jest czymś zaniepokojone, szuka potwierdzenia w twojej twarzy. Stanowisz dla niego wyrocznię i ostoję. Im więcej czasu spędzasz teraz z dzieckiem, tym bardziej rozwinie się w nim przywiązanie do ciebie i poczucie bezpieczeństwa. Dziecko też miewa chwile smutku. Szuka wtedy pociechy w obecności osób, do których jest przywiązane, lub w bliskości ulubionej zabawki. Doceniaj zabawę. Dziecko przepada za śmiechem, żartami i zaczyna samo je prowokować. Śmiech ma ogromny wpływ na kształtowanie pogodnego usposobienia. Czerp radość ze zwykłego bycia razem. Pamiętaj, że nie zawsze potrzebujecie zabawek. Wiedz, że najlepszą, najbardziej rozwijającą, atrakcyjną, interaktywną zabawką dla twego dziecka jesteś ty – jego mama.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE