Łamliwe paznokcie – jakie są przyczyny medyczne kruchych paznokci?

2021-06-28 8:17

Łamliwe paznokcie wydawać by się mogły problemem natury czysto estetycznej, w praktyce jednak niekoniecznie tak jest. Okazuje się bowiem, że do nadmiernego łamania się paznokci może doprowadzać zarówno częste korzystanie z zabiegów kosmetycznych, jak i również niedobory różnych substancji czy pewne schorzenia.

Łamliwe paznokcie
Autor: Getty images Łamliwe paznokcie to nie tylko sprawa kosmetyki

Na paznokcie zwracają uwagę przede wszystkim kobiety – wiele z nich bardzo dba o to, by wyglądały one jak najlepiej i uczęszcza w tym celu na różne zabiegi do kosmetyczek. W praktyce jednak paznokciom powinien przyglądać się każdy – zaobserwowanie w ich obrębie pewnych nietypowych, niepokojących zmian może bowiem być podstawą do rozpoznania jakiejś choroby czy stwierdzenia niedoborów pewnych substancji odżywczych. Problemem, który zdecydowanie powinien przykuwać uwagę, są łamliwe paznokcie.

Jakie mogą być przyczyny nadmiernej łamliwości paznokci i do jakiego lekarza należy udać się z tym problemem?

Spis treści

  1. Jakie mogą być przyczyny nadmiernej łamliwości paznokci?
  2. Łamliwe paznokcie a choroby
  3. Łamliwe paznokcie a niedobory substancji odżywczych i witaminy
  4. Jak sobie radzić z nadmierną łamliwością paznokci?
Co dzieje się z włosami po ciąży?

Jakie mogą być przyczyny nadmiernej łamliwości paznokci?

Pierwsze, co powinno być wzięte pod uwagę przez osoby, które mają łamliwe paznokcie, to czy aby problem z ich paznokciami nie jest konsekwencją zabiegów kosmetycznych. Wielokrotne ich malowanie, manicure hybrydowy czy też nadmierne ścieranie płytki paznokciowej mogą ostatecznie doprowadzić do wielu różnych zmian, w tym m.in. właśnie i do nadmiernej łamliwości paznokci.

Niekorzystnie na stan paznokci wpływać może ich częste moczenie w wodzie. Z tego właśnie powodu osoby wykonujące pracę związaną z częstym moczeniem dłoni mogą skarżyć się zarówno na nadmierną suchość skóry, jak i na problem w postaci łamliwych paznokci.

Zabiegi kosmetyczne i częsta ekspozycja dłoni na działanie wody to jednak zdecydowanie niejedyne możliwe przyczyny łamliwości paznokci. Problemu nie powinno się bagatelizować, ponieważ może on również wynikać z pewnych schorzeń, jak i świadczyć o niedoborach pewnych ważnych substancji odżywczych. 

Łamliwe paznokcie a choroby

Do łamliwości paznokci doprowadzać mogą nieprawidłowości dotyczące samych właśnie paznokci, jak i schorzenie ogólnoustrojowe. Do pierwszej z wymienionych grup schorzeń zaliczyć można chociażby grzybicę paznokci oraz łuszczycę.

Grzybica objawiać się może łamliwością paznokci, ale i ich pogrubieniem czy zmianą zabarwienia (mogą one stawać się np. żółtawe). Warto tutaj dodać, że częściej niż na dłoniach grzybicą objęte są paznokcie stóp. W przypadku zaś łuszczycy paznokcie mogą zarówno nadmiernie się łamać, jak i mogą one stawać się bardziej kruche i pogrubiałe.

Oprócz tego dochodzić może również i do odwarstwienia się płytki od łożyska paznokcia czy do pojawienia się drobnych, punkcikowatych zagłębień w obrębie płytek paznokciowych.

Powyżej wspomniano, że łamliwość paznokci występować może również w przebiegu schorzeń ogólnoustrojowych. Jednym z najbardziej znanych, w którego przypadku może pojawiać się taki problem, jest niedoczynność tarczycy. Łamliwości paznokci w przebiegu niedoczynności tarczycy towarzyszyć mogą m.in. zaparcia, suchość skóry, męczliwość czy senność.

Innym niż niedoczynność tarczycy schorzeniem, którego jednym z objawów może być łamliwość paznokci, jest anemia. W przypadku niedokrwistości problemom z paznokciami mogą towarzyszyć takie dolegliwości, jak m.in. osłabienie, bladość skóry czy przyspieszenie czynności serca.

Czytaj również: Paznokcie po hybrydzie: jak odbudować zniszczone paznokcie?

"Po tym czasie problem ustąpi samoistnie" - specjalista od włosów pociesza młode mamy

Łamliwe paznokcie a niedobory substancji odżywczych i witaminy

Łamliwość paznokci może być sygnałem, że organizmowi brakuje jakichś ważnych dla niego substancji. Zjawisko sugerować może przede wszystkim deficyty witamin A, B, C i E oraz wapnia, cynku i krzemu. Zwraca się uwagę również i na to, że sprzyjać nadmiernej łamliwości paznokci może także deficyt białka w diecie.

Sonda
Lubisz manicure hybrydowy?

Dieta na łamliwe paznokcie powinna obfitować m.in. w witaminy A, B, C i E. Witaminę A znaleźć można w nabiale, wątróbce czy jajach, źródłem witamin z grupy B są z kolei produkty pełnoziarniste oraz drożdże i jajka. W witaminę C obfitują ziemniaki, kiszona kapusta i cytrusy, witaminę A można natomiast znaleźć w olejach roślinnych czy orzechach.

Osoby borykające się z nadmierną łamliwością paznokci powinny również zadbać o dostarczanie do swojego organizmu wapnia, krzemu czy cynku. Źródłem wapnia mogą być produkty nabiałowe, ale i zielone warzywa, krzem można z kolei znaleźć m.in. w pełnoziarnistych produktach zbożowych. W cynk obfitują natomiast żółte sery, wątróbka oraz kasza gryczana.

Jak wspomniano już wcześniej, pomóc w walce z łamliwymi paznokciami mogą specjalistyczne odżywki do paznokci. Bez problemu można je nabyć w drogeriach, ale i możliwe jest sporządzenie takowych samodzielnie w domu. Korzystnie na stan paznokci wpływać może chociażby domowa odżywka przygotowana z oliwy z oliwek i suszonego skrzypu.

Jak sobie radzić z nadmierną łamliwością paznokci?

W razie zauważenia nadmiernej łamliwości paznokci sięgnąć można po specjalistyczne odżywki wzmacniające płytki paznokciowe. Z problemem można sobie radzić na własną rękę, wtedy jednak, gdy pomimo upływu czasu nie znika on lub częstokroć nawraca, najkorzystniej jest jednak udać się na konsultację do lekarza. Takowa jest wskazana przede wszystkim wtedy, gdy nadmiernej łamliwości paznokci towarzyszą inne jeszcze dolegliwości – jak zaznaczono powyżej, ich przyczyną mogą być m.in. zaburzenia hormonalne czy niedokrwistość.

Z łamliwymi paznokciami warto udać się do specjalisty z tego powodu, iż może się okazać zastosowanie odpowiedniego leczenia – np. bazującego na stosowaniu leków przeciwgrzybiczych w przypadku grzybicy. Wstępnie można udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który w razie zaistnienia konieczności pokieruje pacjenta do innych specjalistów (np. do dermatologa). Ostatecznie może się okazać, że medyk nie stwierdzi występowania u pacjenta żadnego konkretnego schorzenia – wtedy konieczne są chociażby modyfikacje stosowanej przez pacjenta diety.

Masz krótkie paznokcie? Zobacz jak możesz je malować:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza