Najlepsze książki o dojrzewaniu

2021-10-01 10:43

Dojrzewanie to trudny okres zarówno dla nastolatków, jak i ich rodziców. W tym czasie warto więc wspomóc siebie i swoje dziecko odpowiednimi książkami o dojrzewaniu, które w przystępny sposób wyjaśnią ten proces. Oto najlepsze z nich.

Najlepsze książki o dojrzewaniu
Autor: Getty images Najlepsze książki o dojrzewaniu

Dojrzewanie to jeden z najtrudniejszych momentów i to nie tylko dla nastolatków, ale również ich rodziców. W dzieciach zachodzi wiele przemian zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Pojawiają się problemy z zachowaniem, wyrazy buntu i braku pokory, co nie zawsze rodzice przyjmują z wyrozumiałością. Warto więc w tym czasie sięgnąć po odpowiednie książki, które pozwolą rodzicom i ich pociechom przejść przez okres dojrzewania bez większego szwanku.

Spis treści

  1. Po co kupować książki o dojrzewaniu?
  2. Co powinny zawierać dobre książki o dojrzewaniu?
  3. Najlepsze książki o dojrzewaniu dla dziewczyn
  4. Najlepsze książki o dojrzewaniu dla chłopaków
  5. Najlepsze książki o dojrzewaniu dla rodziców
M jak mama - Jak przetrwać okres dojrzewania dziecka?

Po co kupować książki o dojrzewaniu?

Etap dojrzewania to nowe wyzwanie w życiu całej rodziny. Ciało i psychika dziecka zaczynają się zmieniać, co nie zawsze może być dla niego zrozumiałe. Nastolatki doskonale potrafią wyszukiwać informacje w internecie, ale one niekoniecznie bywają rzetelne i godne zaufania. Mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku! Właśnie dlatego warto zainwestować w książki o dojrzewaniu, które zostały napisane przez specjalistów - np. psychologów.

Taka lektura może stać się doskonałym przygotowaniem do rozmowy z rodzicami i zadawania im pytań. Warto podkreślić, że książki z pewnością nie zastąpią rozmowy z rodzicami, dlatego dobrze, gdy oni również sięgną po odpowiednie pozycje przygotowujące ich do rozmów z dzieckiem o dojrzewaniu. 

Co powinny zawierać dobre książki o dojrzewaniu?

Wybierając książki o dojrzewaniu, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim lektura musi być dostosowana do wieku dziecka. Inne treści będą potrzebne i zrozumiałe dla 10-latka, a inne dla 16-latka. Nie mniej ważny jest także język i styl publikacji. Wybierz książkę napisaną przystępnym językiem, ciekawą.

Nudna, naukowa książka nie podbije serca dziecka i na pewno nie będzie chętnie po nią sięgać. Oczywiście za „wciągającym” stylem musi iść merytoryka. Warto więc wybierać książki napisane przez specjalistów, np. psychologów. Zawsze przed zakupem przejrzyj książkę i oceń, czy nadaje się dla twojego dziecka. Dobrze by było, gdybyś też ją przeczytała i mogła razem z dzieckiem przedyskutować lub omówić wybrane kwestie. Taka lektura na pewno też pomoże ci zrozumieć dorastające dziecko. 

Zobacz: Zaburzenia dojrzewania płciowego u chłopców i u dziewczynek

Najlepsze książki o dojrzewaniu dla dziewczyn

Dziewczynki mogą zauważyć pierwsze oznaki dojrzewania już w wieku 10 lat! Są to przede wszystkim fizyczne zmiany w ciele, które zaczyna zmieniać swój wygląd. Pojawia się owłosienie w miejscach intymnych i pod pachami, zaokrąglają się uda i biodra, rosną piersi, pojawia się pierwsza miesiączka. Warto wprowadzić córkę w świat dojrzewania zanim te zmiany nastąpią, żeby się nie przestraszyła i ich nie wstydziła. Dzieci reagują różnie i trzeba być gotowym na wszelkie możliwe zachowania. Trzeba porozmawiać z córką i można jej sprezentować wartościowe książki o dojrzewaniu, które ułatwią jej zrozumienie zachodzących zmian. 

Wśród polecanych pozycji dla dojrzewających dziewczynek znalazła się książka „Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki” Monici Peitx. Ta lektura jest stworzona dla młodych czytelniczek w wieku 8-10 lat. Została napisana prostym i przystępnym językiem. Tytułową bohaterkę poznajemy, gdy ma 9 lat i wkracza w dojrzewanie. Towarzyszymy jej w zachodzących zmianach do momentu aż dostaje pierwszej miesiączki w wieku lat 13. 

Polecana jest także książka „Ciało-śmiało. Przewodnik po dojrzewaniu”, której autorką jest Sonya Renee Taylor. Ta pozycja zawiera wiele przydatnych informacji o dojrzewaniu, a także praktycznych porad -  np. jak używać podpasek czy tamponów, jak dobrać pierwszy stanik lub jak przygotować się do zmian, jak radzić sobie z emocjami. Co ważne, porusza też tematy związane ze zmianami w psychice. 

Czytaj: Dojrzewanie dziewczynki - jak wygląda pokwitanie u dziewcząt i kiedy się zaczyna?

Najlepsze książki o dojrzewaniu dla chłopaków

Dojrzewanie u chłopców przebiega znacznie inaczej niż u dziewczyn. Może się zdarzyć, że zbuntowany nastolatek nie będzie wcale miał ochoty zagłębiać się w lektury na ten temat. Warto więc wybrać pozycję, która zaciekawi młodego czytelnika. Może być w formie komiksu lub pisana z perspektywy dorastającego rówieśnika.

Dojrzewanie psychiczne chłopców zachodzi nieco później niż dziewczynek, dlatego w tym wypadku również należy dostosować lekturę do wieku syna. Większość z nich skierowana jest do nieco starszych nastolatków. 

Dobrym przykładem książki, która może spodobać się synowi, jest „O dojrzewaniu dla chłopaków” autorstwa Felicity Brooks i Alex Frith. Poradnik w przystępny i ciekawy sposób wyjaśnia zachodzące zmiany w chłopięcym ciele i umyśle. 

Monica Peitx stworzyła także analogiczną wersję książki dla chłopców. Mowa o „Kacper dorasta. Niezbędnik dorastającego chłopca”. Ta pozycja skierowana jest do czytelników +7 lat. Książka porusza takie tematy, jak mutacja, pojawienie się owłosienia, pierwsze golenie. Autorka zachęca także do zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. 

Czytaj: Dojrzewanie chłopców - kiedy zaczyna się okres pokwitania u chłopców?

Najlepsze książki o dojrzewaniu dla rodziców

Rodzice dojrzewających dzieci zdecydowanie najpierw powinni przeczytać książki, które dopiero później trafią w ręce ich dzieci. Przede wszystkim pozwoli im to zapoznać się z problemami, z którymi pociechy zaczynają się borykać, a także ułatwi prowadzenie rozmów. Na rynku wydawniczym istnieją jednak również książki, które powstały z myślą o rodzicach.

Jeśli więc chcesz lepiej zrozumieć swoje dziecko, możesz sięgnąć po książkę „Nastolatki szczerze o sobie. Wyjątkowy poradnik dla rodziców”, autorstwa Megan Lovegrove i Louise Bedwell. Ta pozycja opisuje, jak wygląda świat z pozycji nastolatka. Pozwoli rodzicom lepiej zrozumieć zachowania dziecka. Książka zawiera też praktyczne porady - jak komunikować się z nastolatkiem, z jakimi problemami dziecko musi się mierzyć, jak radzić sobie z agresją dorastającego dziecka. 

Inną lekturą, która może zainteresować rodziców, jest „Burza w mózgu nastolatka” Daniel J. Siegel. Pozycja zawiera nie tylko ciekawe informacje o dojrzewaniu dzieci, ale także praktyczne ćwiczenia. 

„Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?” , autorstwa Jesper Juula, to pozycja, która składa się z dwóch części i jest kolejną wartościową książką dla rodziców. Pierwsza część jest zbiorem porad i poglądów autora na wychowanie nastolatków. Druga to studium przypadków. 

Polecamy: "Moja 12-letnia córka oświadczyła, że przechodzi na dietę, bo jest... za gruba"

Czy twoja córka wkracza w wiek dojrzewania?

Pytanie 1 z 9
Ile lat ma twoja córka?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza