"Nie daj sobie wmówić, że wygląd nie jest ważny" - między innymi właśnie to przekazuje swojej córce. Uczy ją też, by nigdy nie oceniała ludzi na podstawie wyłącznie tego, jak wyglądają. Prócz tego, w rozmowach z dzieckiem, porusza jeszcze inne ważne kwestie związane z wyglądem.
Jak rozmawiać z dzieckiem o wyglądzie?
Z jednej strony nie chcemy, by nasze dziecko przywiązywało nadmierną wagę do wyglądu, a z drugiej... zależy nam, by dbało o siebie.
Mama, która prowadzi na Instagramie kontro @wpewnymwieku, opowiedziała, jak rozmawia o wyglądzie ze swoją nastoletnią córką.
Na pierwszym miejscu wymieniła zasadę, według której nie należy oceniać ludzi po wyglądzie.
Choć usłyszysz wiele razy, że „liczy się pierwsze wrażenie” to pierwsze wrażenie bardzo często okazuje się mocno nietrafione i sprawia, że przeceniamy lub niedoceniany danego człowieka
- opisała, jak tłumaczy córce, że "pierwsze wrażenie" jest przereklamowane.
Mamie zależy jednocześnie, by jej córka nie dała sobie nigdy wmówić, że wygląd nie jest ważny:
Jest. Tylko w inny sposób, niż większość osób myśli. Ludzie nie muszą być piękni, modni, rzucający się w oczy. Ale czyści, zdrowotnie zadbani już tak. Zdrowe zęby czy czyste paznokcie są obowiązkiem, pełen makijaż czy manicure to dodatki.
Co dziecko powinno wiedzieć na temat urody?
Zdaniem pani Ani ważne jest też, by jej dziecko wiedziało też że:
- Zdrowie to coś, co zawsze wygląda dobrze (i że warto dbać o zdrowie skóry, zębów, włosów, postawy, przede wszystkim - od środka).
- To, co najlepiej poprawi wygląd to: odpowiednia ilość snu, właściwe odżywianie, nawodnienie i ruch "Tych upiększaczy nie zastąpi sukienka za milion".
- Każdy jest "właścicielem" swojego wyglądu, dlatego nikt nie ma prawa mówić, jak masz się ubierać, czesać, itd. "Żaden człowiek, żadna moda ani opinia społeczna. Jedyna granica to granica prawa, w każdym wieku. Czy wyglądasz całkowicie naturalnie, czy jak dzieło sztuki współczesnej - twój wybór".
- Wprowadzane modne zmiany w wyglądzie, powinny być odwracalne, ponieważ moda jest zmienna (nowa fryzura to zdecydowanie mniejsze niż ryzyko niż chirurgiczne poprawki urodowe, tatuaże, tunele w uszach).
- Emocje widać w wyglądzie. Skulone ramiona wyrażają niepewność, złość i smutek - widać w rysach twarzy, stres - w wyglądzie włosów, skóry, proporcjach figury. "Dbaj o głowę, o myśli. Kochaj siebie i swój unikalny wygląd".
