Czy karmić podczas ataku kolki? 3 zasady prawidłowego karmienia dziecka w trakcie kolki

2024-01-30 11:40

Większość rodziców noworodków boi się kolek niemowlęcych, licząc na to, że cudem ich unikną. Kolki mają złą sławę. Mówi się o nieprzespanych nocach, lęku o zdrowie malucha i trudzie patrzenia na jego cierpienie. Gdy kolki się pojawią, rodzice mają w głowach mnóstwo pytań i wątpliwości. Jedna z nich to - czy podczas kolki karmić dziecko?

czy w czasie kolki dziecko chce jeść
Autor: Getty Images Czy w czasie kolki dziecko chce jeść?

Kolki niemowlęce, zwłaszcza dla świeżo upieczonych rodziców, mogą wyglądać przerażająco. Dziecko ma twardy brzuszek, pręży się, podkurcza nóżki, przeraźliwie płacze, jest czerwone na buzi i ma wyjątkowo zrozpaczony wyraz twarzy. 

Spanikowani rodzice, których maluszek zaczął cierpieć z powodu ataków kolek niemowlęcych od razu szukają przyczyn, chodząc z nim od lekarza do lekarza, weryfikując dietę mamy karmiącej, szukając lekarstw na dolegliwości. Prawdą jest jednak, że kolki niemowlęce wynikają zazwyczaj z niedojrzałego układu pokarmowego maluszka i są stanem, który choć trudny, trzeba zaakceptować i przeżyć nie szukając bezpośrednich winowajców, a jedynie usiłując ulżyć dziecku w bólu.

Spis treści

  1. Czy w czasie kolki dziecko chce jeść?
  2. Czy podczas ataku kolki karmić dziecko?
  3. Karmienie podczas kolki. Ważne zasady
Pielęgnacja skóry niemowląt i małych dzieci pod lupą – Plac Zabaw, odc. 5

Czy w czasie kolki dziecko chce jeść?

By odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto zastanowić się, czym tak naprawdę jest kolka. To okres w życiu noworodka, który może przypadać na czas między 3. dniem życie, a 3. tygodniem życia. Po tym czasie, ryzyko kolek niestety nie zniknie. U nieco starszych maluszków kolki występują między czwartym, a szóstym tygodniem życia

Nie każdy dłuższy płacz jest jednak kolką. Pediatrzy diagnozują kolki tzw. regułą trzech. Według tej reguły, mamy do czynienia z kolkami jeśli występują one:

  • przez co najmniej trzy godziny dziennie;
  • przez co najmniej trzy dni w tygodniu;
  • przez co najmniej trzy tygodnie.

Karmienie w czasie kolek jest zatem konieczne i nieuniknione. Warto jednak wiedzieć, jak to robić, by nie zwiększyć dolegliwości naszego dziecka. 

Czy podczas ataku kolki karmić dziecko?

W trakcie okresu kolek trzeba karmić dziecko, wyłączając przy tym okres w którym ma ono atak. Nawet jeśli w momencie bólu dziecko zassie pierś lub butelkę, chcąc się uspokoić, to jego brzuszkowe problemy, paradoksalnie się nasilą.

Gdy maluszek cierpi na kolki, najlepiej karmić go gdy jest akurat spokojny i gdy tylko zdradza pierwsze symptomy głodu, a więc zanim jeszcze zacznie płakać. Jeśli bowiem dopuścimy do płaczu, dziecko mimowolnie "nałyka" się powietrza w trakcie jedzenia, a jego problemy z brzuszkiem się nasilą. 

Dowiedz się też: Czy dieta matki ma wpływ na kolki? Co jeść, żeby dziecko nie miało wzdęć?

Karmienie podczas kolki. Ważne zasady

Oprócz karmienia dziecka, zanim zaczęło płakać, w okresie kolek kluczowe jest odpowiednie przystawianie maluszka do piersi. Warto skonsultować sie z doradcą laktacyjnym, który nauczy mamę, jak robić to prawidłowo, tak by możliwie jak najbardziej zminimalizować łykanie przez maluszka powietrza w trakcie ssania. 

kluczowe jest by dziecko głęboko chwyciło pierś, wtedy do przełyku malucha nie bedzie docierać powietrze. 

W trakcie trwania kolek, mamy karmiące piersią mogą też rozważyć wyeliminowanie z diety produktów silnie alergizujących i mocno przyprawionych. 

Jeśli maluszek jest karmiony mieszanką, rodzice mogą spróbować karmić go specjalną, antykolkową butelką. Nie zaleca się zmian mleka modyfikowanego, chyba, że lekarz zadecyduje o wyborze specjalnych mieszanek dla alergików. Dobrze jednak, jeśli uda się tego uniknąć, bo niemowlęta dość często nie akceptują takich zmian. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza