Czy kupa ze śluzem oznacza, że niemowlę ma alergię? Pediatra odpowiada

2022-03-15 12:21

Gdy niemowlę robi kupę ze śluzem, jego rodzice zaczynają się niepokoić. Podejrzewają wtedy najczęściej, że maluszek cierpi na alergię pokarmową. O to, czy są to słuszne podejrzenia i czy każda kupa ze śluzem to dowód na alergię pokarmową, pytamy dr n. med. Aleksandrę Piotrowską.

Kupa ze śluzem zawsze niepokoi śweżo upieczonych rodziców.
Autor: Getty images Kupa ze śluzem zawsze niepokoi śweżo upieczonych rodziców.

Spis treści

  1. Kiedy śluz w kupie niemowlaka jest normą?
  2. A co z dziećmi karmionymi mlekiem modyfikowanym?
  3. Kiedy kupa ze śluzem może oznaczać alergię pokarmową?

Śluz w kupce niemowlaka to normalne i bardzo częste zjawisko. Ułatwia on przemieszczanie się treści pokarmowej w jelitach i wydalanie jej z organizmu. Najczęściej jest go w stolcu tak mało, że go w ogóle nie zauważamy. Gdy pojawi się w większej ilości, wzbudza podejrzenie, że dziecko ma alergię. O to, czy to reguła, pytamy naszą ekspertkę.

Przeczytaj więcej: Śluz w kupie niemowlaka. Przyczyny, objawy, leczenie

Alergie pokarmowe u dzieci

Kiedy śluz w kupie niemowlaka jest normą?

Okazuje się, że nie zawsze śluz w stolcu dziecka, to powód do niepokoju.

- W kupie dziecka karmionego piersią możemy właściwie znaleźć wszystko, nie powinniśmy tylko znaleźć krwi. Więc jeżeli mówimy o zdrowym, dobrze rozwijającym się niemowlaku, przybierającym na wadze, bez objawów skórnych alergii, bez bóli brzuszka, bez wymiotów, które ma na kupie pasma śluzu, to jest to głęboka norma, nic absolutnie niepokojącego – mówi dr n. med. Aleksandra Piotrowska, pediatra z Centrum Medycznego CMP.

A co z dziećmi karmionymi mlekiem modyfikowanym?

- U dzieci karmionych mieszanką rzadziej spotykamy się, aby w kupie występował śluz, ale może się on też pojawić. Jeśli jest to jednak dziecko, które nie ma żadnych innych objawów, to też nie wymaga ono żadnej diagnostyki – dodaje A. Piotrowska.

Kiedy kupa ze śluzem może oznaczać alergię pokarmową?

Są jednak sytuacje, kiedy śluz w kupie niemowlaka powinien niepokoić i wymaga wykonania pakietu badań.

- Jeśli mamy dziecko o typowych zmianach skórnych, które mogłyby odpowiadać atopowemu zapaleniu skóry i do tego mamy w kupie śluz czy nawet paseczki krwi, w takiej sytuacji głównym podejrzanym jest alergia na białko mleka krowiego. Wtedy najprawdopodobniej będziemy robić próbę eliminacji tego białka z diety maluszka – tłumaczy pediatra.

Przeczytaj więcej: Jak komponować dietę dziecka z alergią na mleko, jajka lub gluten?

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza