Czy kupa ze śluzem oznacza, że niemowlę ma alergię? Pediatra odpowiada
Gdy niemowlę robi kupę ze śluzem, jego rodzice zaczynają się niepokoić. Podejrzewają wtedy najczęściej, że maluszek cierpi na alergię pokarmową. O to, czy są to słuszne podejrzenia i czy każda kupa ze śluzem to dowód na alergię pokarmową, pytamy dr n. med. Aleksandrę Piotrowską.

Spis treści
- Kiedy śluz w kupie niemowlaka jest normą?
- A co z dziećmi karmionymi mlekiem modyfikowanym?
- Kiedy kupa ze śluzem może oznaczać alergię pokarmową?
Śluz w kupce niemowlaka to normalne i bardzo częste zjawisko. Ułatwia on przemieszczanie się treści pokarmowej w jelitach i wydalanie jej z organizmu. Najczęściej jest go w stolcu tak mało, że go w ogóle nie zauważamy. Gdy pojawi się w większej ilości, wzbudza podejrzenie, że dziecko ma alergię. O to, czy to reguła, pytamy naszą ekspertkę.
Przeczytaj więcej: Śluz w kupie niemowlaka. Przyczyny, objawy, leczenie
Kiedy śluz w kupie niemowlaka jest normą?
Okazuje się, że nie zawsze śluz w stolcu dziecka, to powód do niepokoju.
- W kupie dziecka karmionego piersią możemy właściwie znaleźć wszystko, nie powinniśmy tylko znaleźć krwi. Więc jeżeli mówimy o zdrowym, dobrze rozwijającym się niemowlaku, przybierającym na wadze, bez objawów skórnych alergii, bez bóli brzuszka, bez wymiotów, które ma na kupie pasma śluzu, to jest to głęboka norma, nic absolutnie niepokojącego – mówi dr n. med. Aleksandra Piotrowska, pediatra z Centrum Medycznego CMP.
A co z dziećmi karmionymi mlekiem modyfikowanym?
- U dzieci karmionych mieszanką rzadziej spotykamy się, aby w kupie występował śluz, ale może się on też pojawić. Jeśli jest to jednak dziecko, które nie ma żadnych innych objawów, to też nie wymaga ono żadnej diagnostyki – dodaje A. Piotrowska.
Kiedy kupa ze śluzem może oznaczać alergię pokarmową?
Są jednak sytuacje, kiedy śluz w kupie niemowlaka powinien niepokoić i wymaga wykonania pakietu badań.
- Jeśli mamy dziecko o typowych zmianach skórnych, które mogłyby odpowiadać atopowemu zapaleniu skóry i do tego mamy w kupie śluz czy nawet paseczki krwi, w takiej sytuacji głównym podejrzanym jest alergia na białko mleka krowiego. Wtedy najprawdopodobniej będziemy robić próbę eliminacji tego białka z diety maluszka – tłumaczy pediatra.
Przeczytaj więcej: Jak komponować dietę dziecka z alergią na mleko, jajka lub gluten?