Jak odgazować brzuszek niemowlaka? Skuteczne sposoby na gazy u niemowlaka

2023-11-09 13:25

Gazy u noworodka i u niemowlaka to jeden z najczęstszych powodów, z którymi mama i tata zgłaszają się do pediatry. Dyskomfort maluszka jest niekiedy tak duży, że rodzice nie wiedzą, co mają robić. Dziecko płacze, wygina się, podkurcza nóżki i ma mocno napięty brzuszek. Jak odgazować brzuszek niemowlaka?

Płaczące niemowlę
Autor: Getti Images Jak odgazować brzuszek niemowlaka? Skuteczne sposoby na gazy u niemowlaka

Gazy u noworodka powstają najczęściej z uwagi na niedojrzały układ pokarmowy. Zaburzeniu ulega flora bakteryjna, a w jelitach gromadzą się gazy produkowane przez bakterie beztlenowe. To naturalne zjawisko i mimo wszystko bardzo korzystne. Dzięki gazom usprawnia się perystaltyka jelit, ale nie może być ich zbyt wiele.

Kiedy w jelitach noworodka i niemowlęcia zalegają gazy, dziecko staje się niespokojne, płaczliwe i marudne. Rozwiązaniem jest odgazowanie bolesnego brzuszka niemowlaka. Co sprawdzi się na gazy u niemowlaka?

Zobacz także: Objawy kolki u noworodka. Jak rozpoznać kolki u niemowląt?

Spis treści

  1. Gazy u niemowlaka – przyczyny
  2. Co na gazy u niemowlaka? - masaż antykolkowy
  3. Jak odgazować niemowlę? Odbijanie po jedzeniu
  4. Dieta mamy a gazy u niemowlaka
  5. Jak odgazować brzuszek niemowlaka karmionego butelką?
  6. Jak nosić niemowlę, aby pozbyć się gazów?
Kolka u dzieci: sposoby łagodzenia

Gazy u niemowlaka – przyczyny

Gazy u niemowlaka to coś innego, niż kolka niemowlęca. Zdarzają się jednak równie często i wywołują bolesne dolegliwości. W efekcie dziecko, które nie jest jeszcze w stanie powiedzieć, co mu dolega, pręży się i przeraźliwie płacze.

Przyczynami gazów u niemowląt są:

  • niedojrzały układ pokarmowy,
  • zbyt częste zmienianie piersi podczas karmienia,
  • łykanie powietrza podczas karmienia,
  • alergia.

Najczęściej za bolesne gazy u niemowląt według specjalistów odpowiada połykanie powietrza podczas karmienia. Nie ma przy tym znaczenia, czy dziecko jest karmione piersią, czy mlekiem modyfikowanym z butelki. Połykanie powietrza prowadzi do sytuacji, w której pęcherzyki powietrza zalegają w układzie pokarmowym i powodują bolesne dolegliwości.

Według specjalistów zbyt częste zmienianie piersi podczas karmienia doprowadza do sytuacji, w której dziecko przyjmuje pokarm z pierwszej fazy z dużą ilością laktozy. Jej fermentacja przyczynia się do powstawania gazów.

Co na gazy u niemowlaka? - masaż antykolkowy

Jednym ze sposobów na bolesne gazy u niemowlaka jest masaż antykolkowy brzuszka. Masaż powinien być delikatny, a przed jego wykonaniem należy ogrzać własne dłonie. Następnie nakładamy na nie niewielką ilość oliwki i wykonujemy koliste ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Dzięki takiemu masażowi brzuszka usprawnimy pracę jelit i pomożemy odgazować niemowlę.

Pamiętajmy, że podobne działanie ma układanie dziecka na brzuchu w ciągu dnia. Powinno się to jednak odbywać pod bacznym okiem rodzica.

Jak odgazować niemowlę? Odbijanie po jedzeniu

Odbijanie po jedzeniu to obowiązkowy element zarówno po karmieniu piersią, jak i po karmieniu mlekiem modyfikowanym z butelki. Dzięki temu prostemu zabiegowi usuniemy nadmiar powietrza z jelit niemowlęcia.

Dieta mamy a gazy u niemowlaka

Lekarze i specjaliści podkreślają, że kobieta karmiąca piersią może jeść wszystkie produkty. Wyjaśniają, że wpływ diety mamy na gazy u niemowląt jest niewielki. Jednocześnie podkreślają, że składniki niektórych produktów mogą mieć wpływ na dolegliwości gastryczne u niemowląt, ale tylko w związku z alergią.

Nie zaleca się przy tym nagłej i drastycznej zmiany diety. Rozwiązaniem jest uważne przyglądanie się produktom, które mogą wywołać reakcje alergiczne i obserwowanie dziecka karmionego piersią.

Do produktów, które najczęściej wywołują reakcje alergiczne, należą produkty na bazie mleka krowiego, pszenica i soja.

Dodatkowo jeżeli zaobserwujemy związek między spożytym produktem, a nasilające się problemy z brzuszkiem u dziecka, warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku stwierdzenia alergii konieczne może być wykluczenie danego produktu z diety mamy.

Jak odgazować brzuszek niemowlaka karmionego butelką?

Jeżeli niemowlę jest karmione mlekiem modyfikowanym z butelki, należy dobierać ilość mieszanki zgodnie z zaleceniami. Nie można przekraczać wielkości porcji i bezwzględnie trzymać się instrukcji na opakowaniu.

Co więcej, za gazy u niemowląt karmionych butelką może odpowiadać także nieprawidłowo dobrany smoczek i butelka. Warto w tym przypadku dopasować akcesoria do wieku dziecka, aby mleko nie wypływało ze smoczka zbyt szybko. Można także sięgnąć po produkty wyposażone w system antykolkowy.

Jeżeli natomiast gazy u niemowlaka są spowodowane nietolerancją laktozy, a dodatkowo dziecko jest na mleku modyfikowanym, pediatra może zalecić inny rodzaj mieszanki.

Jak nosić niemowlę, aby pozbyć się gazów?

Chcąc odgazować niemowlę, warto wybrać odpowiednią technikę noszenia. Jak nosić dziecko podczas kolki i zalegających w jelitach gazów? W tym celu warto ułożyć maluszka w pozycji na łokciu. Metoda ta pozwala uniknąć gromadzenia się powietrza w jelitach.

Inną techniką jest noszenie dziecka w pozycji pionowej, na przykład oparte na ramieniu. Lekkie kołysanie w tej pozycji również ułatwia odgazować niemowlę.

Jeżeli gazy pojawiają się u niemowlęcia regularnie i rodzic wciąż boryka się z tym problemem, warto wypróbować noszenie dziecka w chuście. Dzięki temu możemy pobudzić jego perystaltykę jelit.

Czytaj także: Kiedy zaczynają się kolki u noworodka? Ile trwają i kiedy mijają?

Czy dieta matki ma wpływ na kolki? Co jeść, żeby dziecko nie miało wzdęć?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza