Zakrztuszenie, zadławienie u niemowlęcia - co robić?

2012-07-20 17:46 Katarzyna Hubicz

Zakrztuszenie może mieć poważne konsekwencje, szczególnie kiedy dotyczy dziecka. Gdy niemowlę krztusi się, większość z nas wpada w panikę i nie wie, jak pomóc dziecku. Warto więc wiedzieć, jakie są zasady udzielania pierwszej pomocy przy zakrztuszeniu lub zadławieniu.

Zasady udzielania pierwszej pomocy dziecku w wypadku zaksztuszenia lub zadławienia:

 • Jeżeli dziecko zakrztusiło się, o ile to możliwe, trzeba zachęcić je do silnego kasłania, bo w wielu przypadkach to pomaga pozbyć się ciała obcego z dróg oddechowych. Jeżeli jednak dziecko jest za małe lub jeżeli oddech staje się bardzo utrudniony, trzeba działać w określony, opisany niżej, sposób.
Dobrze wiedzieć

 • Połóż sobie niemowlę na przedramieniu, brzuszkiem do dołu, z główką zwróconą ku dołowi pod kątem około 60 stopni. Palcami dłoni podtrzymuj główkę. Przedramię, którym podtrzymujesz dziecko, połóż sobie na udzie.
 • Środkiem drugiej dłoni uderz cztery razy w plecy dziecka, w miejsce pomiędzy łopatkami.
 • Jeśli to nic nie da, drugą rękę ułóż dziecku na plecach (tak, aby trzymać dziecko pewnie między swoimi dłońmi) i następnie kilkakrotnie obróć je o 180 stopni (by znalazło się na przemian brzuszkiem do góry i do dołu). Powtórz to kilka razy. Pomiędzy kpejnymi seriami obrotów pozwól dziecku chwilę odpocząć.
 • Jeżeli maluszek mimo to nadal się dławi, połóż swoje dwa palce na jego mostku, około 1 cm poniżej sutków (ale tak, aby znajdowały się one powyżej dpnego końca mostka) i następnie cztery razy uciśnij mostek palcami na głębokość 1–2 cm.
 • Jeżeli powyższe zabiegi nie przynoszą efektu, powtarzaj procedury z punktów 1–4, jednocześnie wzywając pogotowie.
 • >> Jak prawidłowo wezwać karetkę?

 • Jeżeli przedmiot, którym zakrztusiło się dziecko , jest widoczny w jamie ustnej, i jesteś pewna, że możesz go chwycić, wyciągnij go. Jeśli jest głęboko, nie próbuj go wyjmować, gdyż może to spowodować, że wepchniesz przedmiot jeszcze głębiej.
 • >> Co robić, gdy dziecko się zachłyśnie? [Film]

 • Jeżeli malec nie oddycha, rozpocznij reanimację. Zacznij od sztucznego oddychania: obejmij szczelnie ustami usta i nosek malca i wdmuchuj powietrze, by pierś uniosła się jak przy wdechu. Zrób 5 wdechów – jeśli malec nie zacznie oddychać, zacznij masaż serca, uciskając klatkę piersiową zdecydowanie 5 razy w tempie 100 razy na minutę (klatka piersiowa powinna się uginać o 1,5–3 cm). Wdmuchnij powietrze i znowu 5 razy uciśnij klatkę piersiową. Prowadź reanimację aż do przyjazdu karetki.
 • miesięcznik "M jak mama"
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

  Czytaj więcej
  DZiM 12/20
  KOMENTARZE