Ulewanie pokarmu u niemowlaka: refluks fizjologiczny czy choroba refluksowa

2011-06-02 15:41 Katarzyna Hubicz, konsultacja: dr Paweł Grzesiowski, specjalista pediatra, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń, Narodowy Instytut Leków
Ulewanie pokarmu u niemowląt: refluks fizjologiczny czy choroba refluksowa
Autor: photos.com Ulewanie pokarmu u niemowląt

Ulewanie pokarmu dotyka statystycznie co drugie niemowlę. Ulewanie pokarmu uznaje się za jeden z etapów w rozwoju przewodu pokarmowego dziecka (to tzw. refluks fizjologiczny). Co powoduje ulewanie pokarmu? W jakich przypadkach ulewanie pokarmu mija samo, a kiedy może to być objaw choroby refluksowej.

Ulewanie pokarmu - przyczyny

Najczęstszym winowajcą odpowiedzialnym za ulewanie pokarmu przez niemowlę jest niedojrzałość przewodu pokarmowego. Mięśnie przełyku nie radzą sobie ze sprawnym przesuwaniem mleka w stronę żołądka, a zwieracz, oddzielający żołądek od przełyku, zbyt słabo się zaciska. To tzw. refluks fizjologiczny, który zwykle mija w drugim kwartale życia. Drugi powód to zbyt łapczywe jedzenie. Niemowlę połyka wtedy sporo powietrza, które cofa się wraz z niewielką ilością pokarmu. Trzeci – to przekarmianie dziecka, gdy mama, reagując na jego płacz, przystawia go co chwilę do piersi. Jeśli dziecko karmione mieszanką dostaje za dużą porcję, także będzie ulewało.

Ulewanie pokarmu - co robić, gdy niemowlę ulewa?

Początkowo ulewanie nie boli. Jednak treść żołądkowa ma kwaśny odczyn i może podrażnić błonę śluzową przełyku i skórę wokół ust. Dlatego kiedy dziecku się uleje, szybko daj mu do popicia trochę wody i przemyj buzię wacikiem zmoczonym w wodzie, a potem natłuść odrobiną kremu (może to być nawet krem zapobiegający odparzeniom). NIemowlęta z tą przypadłością najlepiej jest układać do snu na boku, by śpiące dziecko nie zadławiło się treścią pokarmową. W sklepach są specjalne piankowe podpórki, które przytrzymują w tej pozycji dziecko, aby nie przewróciło się na brzuszek. Niemowle można układać na pleckach, ale wtedy główka musi być wyżej – najlepiej podłożyć coś pod nogi łóżka od strony główki dziecka.

>>Noworodek ulewa: co robić?>>

Dobrze wiedzieć

Sposoby na ulewanie pokarmu

Jeśli karmisz niemowlę piersią, przystawiaj je częściej, ale tak, by jadło mniejsze porcje, a w trakcie karmienia rób przerwy na odbicie się powietrza. Gdy niemowlę często ulewa, lekarz może zalecić, by mama odciągała mleko i zagęszczała je np. kleikiem ryżowym lub preparatem Nutriton (jest w aptekach), a jeśli karmi butelką – zmianę mieszanki na bardziej gęstą, oznaczoną symbolem AR. Zawiera ona substancje zagęszczające mleko w żołądku, co utrudnia cofanie się pokarmu do przełyku i jamy ustnej. Po karmieniu trzeba przytrzymać niemowlę w pozycji pionowej, dopóki mu się nie odbije. Od razu po karmieniu nie przewijaj ani nie kąp dziecka, nie odkładaj go też do łóżeczka – w ten sposób stwarzasz bowiem korzystne warunki do ulewania.

Ulewanie pokarmu - kiedy świadczy o chorobie niemowlęcia?

Niekiedy dziecku ulewa się wyjątkowo często, a ulewanie ma postać chlustających wymiotów. Przyczyny to opóźnione opróżnianie żołądka z powodu słabej mięśniówki lub zwężonej drogi odpływu (np. zwężenie odźwiernika), lub wad budowy przełyku czy odźwiernika. Wtedy konieczna jest wizyta u pediatry, a często także u gastrologa, gdyż prawdopodobnie dziecko ma chorobę refluksową.
Konieczne będzie wykonanie badań, m.in. USG jamy brzusznej, pomiar ciśnienia i odczynu pH w przełyku. Lekarz może przepisać leki zapobiegające cofaniu się pokarmu (np. Coordinax) oraz zalecić zmianę diety. Objawy powinny ustąpić po 2–3 tygodniach.
Jeśli przyczyną choroby jest wada wrodzona, np. zwężenie odźwiernika, konieczny może być zabieg operacyjny. Zdarza się, że niemowlę nie ulewa, ale słabo przybiera na wadze, ma też kwaśny zapach z ust – jest tak, gdy cofającej się treści pokarmowej jest mało i nie dociera ona do ust, ale zawarte w niej kwasy i enzymy uszkadzają nabłonek przełyku. To powoduje stan zapalny, który może prowadzić do owrzodzeń przełyku, a nawet do jego zwężenia. Dziecko może wymiotować – wymioty mają wtedy zielonkawy lub brunatny kolor, czasem są w nich pasemka krwi. Konieczna jest w tej sytuacji wizyta u pediatry, który zleci specjalistyczne badania i określi leczenie.

Zobacz film: Ulewanie u niemowląt - zapobieganie i przyczyny

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE